Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Velká válka, monetarismus a zrod nacismu

Velká válka, monetarismus a zrod nacismu

6.8.2014 12:10
Autor: Redakce, Patria Online

Před sto lety začala první světová válka. Hodně se teď o ní hovoří včetně toho, co znamenala pro vývoj v celém následujícím století. I dnešní problémy na Ukrajině a Blízkém východě mohou podle některých názorů pramenit z toho, jak byly po této válce narýsovány hranice jednotlivých států.

V žádné diskusi na toto téma jsem ale neslyšel jeden důležitý bod. První světová válka měla významný vliv i na mezinárodní monetární systém. Rozbila totiž zlatý standard, který byl používán v letech 1870–1914 a který fungoval relativně dobře. Nahrazen byl neuvěřitelně špatným systémem, který je podle řady názorů jednou z hlavních příčin Velké deprese ve 30. letech. A podle některých historiků a ekonomů to byla právě Velká deprese, co přivedlo k moci nacismus. Například Barry Eichengreen a Peter Temin tvrdí následující:

„O příčinách toho, že se nacisté dostali k moci, bylo již napsáno mnoho. Existují různé studie, které přicházejí s rozdílnými závěry ohledně vztahu mezi německou ekonomikou a nacistickou stranou. Na určité úrovni ale není pochyb o tom, že nacisté byli stranou Velké deprese. Ve 20. letech byli pouze okrajovou stranou, rok 1930 už jim ale přinesl velký vliv. Byl to zároveň rok, kdy se ekonomické podmínky výrazně zhoršily. Když se pak zdálo, že se ekonomika lepší, jejich zastoupení v Reichstagu zase klesalo. Je velmi pravděpodobné, že pokud by ekonomické podmínky byly celkově lepší, nacisté by takovou politickou podporu neměli a Hindenburg by Hitlera nepožádal, aby se stal kancléřem.“

První světová válka vytvořila řadu problémů a nový monetární systém patřil k těm významnějším. Vedl k Velké depresi a ta zase podpořila růst popularity nacistů a nakonec i začátek druhé světové války. Velkým poučením by nám tedy mělo být to, jak významné je nastavení mezinárodního monetárního systému. Francesco Lenzi v souvislosti s tímto vývojem přináší následující graf. Ten ukazuje, že za nástupem Hitlera k moci nebyla hyperinflace ve Výmarské republice, ale právě Velká deprese. Červeně je vyznačena voličská podpora nacistům, šedě vývoj nezaměstnanosti:

58_preklad1

Zdroj: Blog profesora ekonomie na Western Kentucky University Davida Beckwortha
Čtěte více:

Pokud by o válkách rozhodoval kapitál a práce, nedocházelo by k nim
6.6.2014 18:14
Vzpomínky na první světovou válku jsou stále živé. Projevuje se to nap...
Válka, která změnila vše
25.6.2014 6:00
Chladná čísla ukazují velkou část hrůz, které přinesla první světová v...
Sestřelený Boeing může vyvolat obchodní války, které země EU jsou nejvíce ohroženy?
21.7.2014 11:11
Na Ukrajině pokračuje vyšetřování katastrofy letu malajsijských aeroli...

Váš názor
  • Zlato
    6.8.2014 15:11

    Ano, zlato je poctivé, naše současné papírové a elektronické peníze je jenom prašivý brak. Kdyby se v roce 1914 nemohlo nijak vystoupit ze zlatého standardu a začít tisknout silně inlační "papíráky" tak co by se tenkrát stalo ??? Válčícím státům by hodně rychle došlo všechno zlato a protože by státy nemohly tisknout po bilionech "papírové inflačňáky" ,tak by válka rychle skončila. Papírové inflační nekryté peníze jsou zdrojem lidského utrpení ve válkách. Ten, kdo je zavedl do oběhu je prvotřídní svině. Zlato je nanejvýš poctivé.
    xiluodu
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:30USA - Empire State Manufacturing index
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m