Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eichengreen: Ambice Evropy jsou přehnané, snaží se téměř o nedosažitelné

Eichengreen: Ambice Evropy jsou přehnané, snaží se téměř o nedosažitelné

11.08.2014 10:45
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropské země jsou vysoce zadlužené a jejich růstový výhled není potěšující. Je tak přirozené, že se objevují otázky ohledně udržitelnosti vývoje dluhů. V tuto chvíli jsou investoři poměrně klidní, což se projevuje na trzích s vládními dluhopisy. Můžeme se ptát, zda tomu tak bude i nadále. Fiskální monitor od MMF pracuje se scénářem, v jehož rámci se závazky vysoce zadlužených evropských zemí nejdříve stabilizují, do roku 2030 pak dojde k jejich poklesu na úroveň 60 %, která je cílem fiskálního kompaktu. Průměrné primární přebytky, které by v rámci tohoto scénáře měly být dosaženy v letech 2020–2030, leží u Irska na úrovni 5,6 %, u Itálie na 6,6 %, na 5,9 % u Portugalska, na 4 % u Španělska a na 7,2 % u Řecka. Jde o vysoká čísla a lze o nich pochybovat z ekonomického i politického hlediska.

Dojde-li ke zvýšení daňových příjmů, obvykle rovněž vzroste tlak na to, aby se zvýšily výdaje. Stalo se tak i v Řecku v roce 2014 a čelit tomuto problému jsou obvykle schopny pouze země se silnými rozpočtovými a politickými institucemi. Kiel Institute tvrdí, že „analýza historického vývoje ukazuje, že je extrémně složité snižovat dluh v situaci, kdy je na jeho pokles nutné dosáhnout primární přebytky převyšující 5 %“. Podle naší vlastní studie provedené na základě dat z 54 ekonomik z let 1974–2013, jsou primární přebytky vyšší než 4 % a trvající po dobu minimálně deseti let velmi vzácné. Co se týče politického vývoje, je dosažení přebytků pravděpodobnější, když má vládnoucí strana většinu v obou komorách parlamentu a její vyjednávací pozice je silná. Pravděpodobnost dosažení vysokých přebytků je přitom vyšší u levicových vlád.

Zeměmi, které dosáhly primárních přebytků vyšších než 4 % po dobu minimálně deseti let, jsou Belgie od roku 1995, Irsko od roku 1991, Norsko od roku 1999, Singapur od roku 1990 a Nový Zéland od roku 1994. Podmínky v těchto zemích byly velmi specifické. Většinou jde o malé a otevřené ekonomiky. Například v případě Norska souvisí popsaný vývoj s těžbou ropy v Severním moři a vytvořením státního investičního fondu. Pohled na to, jak byly tyto země výjimečné, není pro současnou situaci v Evropě povzbudivý a pochybujeme o tom, že jejich úspěchy bude možné opakovat.

Jestliže se mají dluhy evropských zemí stabilizovat a nedojde k jejich restrukturalizaci či neočekávanému růstu inflace, budou muset vlády zadlužených zemí dosahovat velkých rozpočtových přebytků. Ty by měly často převyšovat 5 % HDP, a to po dobu delší než 10 let. Historie ale ukazuje, že takový cíl lze velmi těžko dosáhnout. Výhled tedy není optimistický a evropské ambice jsou možná příliš vysoké.

Autory jsou Barry Eichengreen a Ugo Panizza.

Zdroj: Can large primary surpluses solve Europe’s debt problem?, VOX


Čtěte více:

QE v eurozóně: Klíčové otázky a odpovědi
28.07.2014 6:00
Inflace v eurozóně je nízko a proto se množí úvahy o kvantitativním uv...
Krugman o dluhové apokalypse v USA
25.07.2014 18:00
Během uplynulých pěti let se zdálo, že největší problém USA představuj...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data