Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Ukrajinsko-ruský konflikt zpátky na scéně

Rozbřesk: Ukrajinsko-ruský konflikt zpátky na scéně

29.08.2014 9:11
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Ukrajinsko-ruská krize stále nekončí a je třeba se ptát, v co se konflikt může rozvinout. Zatímco rebelové na východě Ukrajiny s pomocí ruské “dobrovolné” vojenské pomoci sbírají další zisky, Evropská unie se vyzbrojí proti Rusku v Bruselu alespoň personálně. Hlavním favoritem na post nového prezidenta EU je totiž aktuálně polský premiér Tusk. Pravda, z toho by Rusko nemělo radost, ale je otázkou, jestli jej natolik vyděsí, že přestane separatisty na Ukrajině podporovat. Spíše ne a tak bude muset EU přitvrdit v sankcích, aby konflikt Rusko opravdu hospodářsky zabolel. V každém případě je však třeba počítat s tím, že vyhrocený diplomaticko-obchodní konflikt mezi Ruskem a EU by zabolel nejen ruskou ekonomiku, ale i tu naší.

Proto jsme si pohráli s otázkou „co by kdyby“ a pro lepší posouzení možného dopadu případné ruské recese na hospodářský vývoj v Česku jsme se rozhodli ji makroekonomicky simulovat. Jako alternativní scénář k současným očekáváním, kdy v případě ruského HDP počítá letos i příští rok s jakousi kladnou nulou, jsme arbitrárně zvolili propad ruského HDP o 8 % meziročně v každém čtvrtletí roku 2015. Jen připomenutí, zhruba takovému propadu čelila ruská ekonomika v krizovém roce 2009. A co vypadlo z našeho modelu, který např. zahrnoval i zprostředkované (negativní) dopady skrze německý HDP? České ekonomika by v takovémto katastrofickém scénáři již na začátku roku směřovala (k meziroční) stagnaci, přičemž za celý rok 2015 by HDP pravděpodobně pokleslo asi o 0,5 %. Neboli, to je asi o 3 procentní body horší výsledek, než očekáváme v našem základním scénáři.

Ale to jsou “co by kdyby”, které podle nás stejně nenastanou, respektive jim přikládáme za daného stavu informací jen mizivou pravděpodobnost.

FOREX

Množící se zprávy o přítomnosti ruských vojsk na Ukrajině a celkově vyhrocenější situaci v zemi včera neprospívaly rizikovějším aktivům. Kromě propadů evropských akciových indexů citelně oslabily i regionální měny - forint asi o procento a koruna se zlotým asi o půl procenta (pod tlakem byly po delší době i maďarské a polské státní dluhopisy). Zlotému zřejmě neprospěly ani komentáře prezidenta centrální banky Belky, který uvedl, že se v případě uklidnění situace na Ukrajině obává prudkého posílení zlotého.

Euro včera vůči dolaru mírně oslabilo. Ztráty eura však byly omezené, neboť předskokan dnešního prvního odhadu srpnové inflace v eurozóně - německá inflace - zůstala v červenci beze změny na 0,8 %. To mírně zchladilo tržní očekávání dalšího uvolnění měnové politiky ze strany ECB. Dolaru později odpoledne navíc prospívala i zmíněná horší situace na Ukrajině a pozitivní revize růstu HDP ve druhém čtvrtletí.

Dnešek bude zajímavý i v regionu, neboť budou zveřejněny detaily polského HDP za druhé čtvrtletí, které mohou naznačit pravděpodobnosti změny oficiálních úrokových sazeb v Polsku v následujících týdnech a měsících. Eurodolarový trh bude zajímat zveřejnění prvního odhadu inflace v eurozóně a výsledky podnikatelských a spotřebitelských nálad v USA.

Hlavní roli však dnes patrně bude mít další vývoj ukrajinské krize. Na lepší pozici dolaru a horší pozici regionálních měn by se nemělo nic zásadního změnit.Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

Kyjev: Ruští vojáci pronikli na jihovýchod Ukrajiny
28.08.2014 11:24
Ukrajinští představitelé dnes opět obvinili Rusko, že nasazuje své voj...
Výprodeje na ukrajinských titulech
28.08.2014 14:18
Hlavní ukrajinský akciový index UX dnes padá o téměř 8 procent (viz gr...

Váš názor
 • RR
  29.08.2014 14:06

  Už jsem to sice psal, ale: Ronald Reagan se musí v hrobě obracet...
  sgt.Mike
 • Co nejtvrdší sankce
  29.08.2014 9:38

  Pak určitě bude probíhat mezi místními oligarchy debata, jakou jsme viděli ve filmu "Je třeba zabít Sekala". Tato myšlenka u oligarchů jistě vyvstává. Oligarchové potřebují New York, Londýn, Frankfurt a ne lány stepi jižní a východní Ukrajiny. Mimochodem si myslím, že co se týče HDP pak dostane li Putin od předposraných politiků EU pouze diplomatické kecy k tomu co dnes činí, pak se v budoucnu od Ruska dočkáme akcí s mnohem horším dopadem na HDP. Dalo se čekat, že s příchodem topné sezóny Rusko přitvrdí. Naši koumáci zase prohráli.
  jiri
Aktuální komentáře
24.01.2020
22:01Koronavirus zasáhl zámořské trhy
18:11Bez ženy na akciový trh zapomeňte
17:05Roman Koděra: Star Trek versus Star Wars a jeden tip pro investory
16:54Evropa končí týden úspěšně, Ameriku zaskočil druhý případ nákazy  
16:10O kolik tedy vlastně propadl ten náš hypoteční trh?
15:34Prognóza Patrie: O2 kvůli útlumu na českém i slovenském trhu mírně klesly tržby  
14:53Chalaux: Překvapivě hladké vysvětlení jedné ekonomické záhady
13:35PFNonwovens a.s. - Kalendář zveřejňovacích povinností 2020
12:55Perly týdne: ČNB a bankroty centrálních bank, návrat Grahama a my radši ve svém
12:13Intelu (+5,6 %) pomohla datová centra, potěšil roční prognózou
11:21Michl navrhne, aby ČNB více investovala do zelených dluhopisů
11:01Nejistota ohledně fúze operátorů v USA se promítla do tržeb Ericssonu (-9 %)
10:35Firmy v průmyslu už trápí spíše nedostatečná poptávka než nedostatek lidí (komentář analytika)
10:22Bývalý šéf Wells Fargo zaplatí za skandál s falešnými účty
10:13Akcie se vracejí nahoru. WHO tlumí strach, evropská data dopadla smíšeně  
10:09Pražská burza: Výhled na rok 2020 (komentář analytika)  
9:15Rozbřesk: ECB zahájila revizi své politiky
9:14Spotřebitelé v Česku v lednu méně věřili ekonomice
8:58Obětí viru přibývá, globální stav nouze to ale není. Evropské akcie mohou v úvodu růst  
5:59Ropná dekáda: Proč už ropné šoky nejsou, co bývaly?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data