Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Americký trh práce - tvorba nových míst nejslabší za letošek

Americký trh práce - tvorba nových míst nejslabší za letošek

05.09.2014 14:51, aktualizováno: 5.9. 15:53
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Na trhu práce v USA se v srpnu vytvořilo 142 tisíc nových pracovních míst. To je dost slabý výsledek v porovnání s 212 tisíci v červenci. Podle konsensu měl přírůstek činit 230 míst, ale realita za tímto očekáváním hodně zaostává. Náš odhad byl sice nižší než tržní, ale také hodně nad skutečností. Míra nezaměstnanosti podle očekávání klesá na 6,1 procenta, ovšem při nižší míře participace.

1111

Tvorba nových míst zeslábla v průmyslu i službách. Výrobní sektor tvoří místa stále zejména ve stavebnictví, zatímco ve zpracovatelském průmyslu zaměstnanost stagnovala. Nejvíce míst dál přibývá v oblasti služeb pro firemní sektor a školství a zdravotnictví. Vládní sektor tentokrát přispěl k růstu zaměstnanosti mírně kladně.

Míra nezaměstnanosti se v srpnu vrací na 6,1 procenta po přechodném růstu na 6,2 v červenci. Nezaměstnaných ale ubylo hlavně díky tomu, že lidé mířili pryč z trhu práce. Těch, kteří našli zaměstnání, bylo podle průzkumu mezi domácnostmi minimum. Tuto informaci podává také často sledovaná míra participace, která se v srpnu snížila o desetinu bodu na 62,8 procenta.

Růst mezd dosáhl meziměsíčně 0,2 procenta, meziročně pak 2,1 procenta. To jsou čísla, která jsou v souladu s odhady, respektive mírně nad nimi. Navíc došlo v rámci revize k vylepšení červencových údajů.

Zprávy o zaměstnanosti z posledních dvou měsíců příznivé nejsou. Stále sice vidíme růst, ten však zpomaluje a srpnový výsledek je hluboko pod 200 tisíci. Jiné statistiky sledující trh práce vypadají o poznání lépe, což dává šanci, že dnešní čísla budou revidována. Taková spekulace však nic nemění na negativním hodnocení srpnového výsledku. Obnovení příznivého trendu nezaměstnanosti těžko vyvolá nadšení, když proti němu nejde odpovídající nárůst zaměstnanosti.

Celkově negativní dojem tak trochu tlumí jen vývoj mezd, které dosud svým pomalým tempem patří mezi faktory doléhající na náladu spotřebitelů a držící na uzdě inflaci. V srpnu mzdy sice nepředvedly žádný velký nárůst, ale aspoň dál nezpomalily. Navíc, pokud se podíváme na průměr bez vedoucích pracovníků, tak vidíme zrychlení. Na mzdy nízko- a středněpříjmových skupin by přitom spotřeba měla být citlivější. Celkový objem mezd podle nás oproti minulému měsíci zrychlil i přes slabší růst zaměstnanosti.

Očekávání trhu o politice Fedu se při přísunu dobrých zpráv ze zámoří v posledních měsících posouvala směrem k dřívějšímu termínu zvýšení sazeb. Dva nepříznivé reporty z trhu práce za sebou by nyní měly přílišný optimismus brzdit. Reakce dolaru ani dluhopisů však není výrazná.

My zůstáváme u očekávání, že Fed poprvé zvedne sazby kolem poloviny příštího roku a že s tímto krokem více spěchat nebude. Nad pozitivním vývojem zaměstnanosti vyrostl menší otazník, je ale dobré připomenout, že měsíční čísla o zaměstnanosti jsou dost volatilní, dosud neustavila jasný negativní trend a průměr letos zůstává nad 200 tisíci.

 


Čtěte více:

USA - Žádostí o dávky mírně přibylo
04.09.2014 15:08
Týdenní počet nových žádostí o dávky v nezaměstnanosti v uplynulém tý...
Práce na černo či platová diskriminace – 4 trendy, které formují americký trh práce
05.09.2014 9:24
Americký trh práce doznal v posledních letech výrazného zlepšení. Neuš...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data