Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Seriál o behaviorálních financích - 3. díl

Seriál o behaviorálních financích - 3. díl

16.9.2014 17:45

Tržní anomálie – Klíčový předmět zkoumání makro-behaviorálních financí

Stejně jako se tradiční ekonomická teorie dělí na mikroekonomii a makroekonomii, tak se také behaviorální finance dělí na mikro-behaviorální finance a makro-behaviorální finance. Mikro-behaviorální finance zkoumají rozhodování investorů v podmínkách rizika a nejistoty, včetně behaviorálních investorských předsudků, jež individuální investory odlišují od naprosto racionálních ekonomických jedinců homo economicus z neoklasické ekonomie. Zároveň zcela racionální rozhodování v reálném světě zpochybňují a naopak tvrdí, že behaviorální investorské předsudky, v jejichž zkoumání byli průkopníky dva nejslavnější kognitivní psychologové Daniel Kahneman a Amos Tversky, mají na rozhodování investorů zcela zásadní dopad a mohou způsobit neoptimální rozhodnutí a chyby, které jsou s postuláty tradičních financí zcela v rozporu.

Co se týče makro-behaviorálních financí, ty zkoumají finanční trhy jako celek. Tradiční finance předpokládají, že na úrovni celého trhu ceny investičních aktiv reflektují všechny dostupné a relevantní informace. Trhy, jež se chovají konzistentně s tímto předpokladem, jsou považovány za informačně efektivní. Tradiční teorie finančních trhů je proto založena na tzv. hypotéze efektivních trhů, které doslova tvrdí, že trhy plně, přesně, konzistentně a okamžitě zabudovávají všechny dostupné informace do tržních cen, a investoři proto nejsou schopni dlouhodobě a konzistentně dosahovat vyšší výkonnosti, než cely akciový trh (navíc míněno před odečtením transakčních nákladů a poplatků).

Makro-behaviorální finance tuto koncepci nesdílí (přestože ji zcela nezpochybňují) a svůj postoj mimo jiné dokládají zkoumáním chování skutečných finančních trhů, na kterých zdokumentovali mnoho tzv. tržních anomálií, jež hypotézu (informačně) efektivních trhů zpochybňují. Tržní anomálie přitom musí převládat po dlouhou dobu, aby mohla být považována za důkaz tržní neefektivnosti, jinak může být tržní anomálie připsána na vrub konkrétnímu analyzovanému období a strategii, jež v minulosti přinášela abnormální (rizikově-očištěné) výnosy, která již nicméně v budoucnosti přinést abnormální výnosy nemusí. Existují tři hlavní typy zdokumentovaných tržních anomálií: fundamentální, technické a kalendářní.

Fundamentální anomálie

Fundamentální anomálie představuje nepravidelnost, jež se může objevit, když investor hodnotí budoucí výkonnost akcií na základě fundamentální analýzy jejich vnitřních hodnot. Příkladem tržní anomálie je hodnocení výkonnosti akcií společností s malou tržní kapitalizací versus výkonnost akcií společností s velkou tržní kapitalizací a dále růstových společností. Vliv velikosti společnosti na výkonnost jejích akcií byla zdokumentována celou řadou studií, které ukázaly, že akcie společností s malou tržní kapitalizací mají tendenci dlouhodobě outperformovat.

Další anomálií je kontrast mezi výkonností akcií hodnotových a růstových společností. Aby dosáhli nadprůměrných výnosů, hodnotoví investoři se snaží najít akcie, jež jsou na trhu oceněny pod své fundamentální vnitřní hodnoty. Oproti tomu růstoví investoři se snaží najít akcie s velkými růstovými příležitostmi, jež zatím nejsou v aktuálních tržních cena reflektovány. Hodnotové společnosti obvykle mají podprůměrnou úroveň valuačních ukazatelů jako P/E, P/B, P/S, P/CF, EV/EBITDA, EV/IC a nadprůměrné dividendové výnosy. Růstové společnosti se naopak typicky vyznačují nadprůměrnou úrovní valuačních ukazatelů, podprůměrnými dividendovými výnosy, mnohdy jsou navíc ztrátové a generují záporné free cash flow.

Velké množství tržních studií podporuje názor, že investoři konzistentně přeceňují vyhlídky růstových společností a naopak podceňují vyhlídky hodnotových společností. Výsledkem pak je, že ve srovnání s růstovými akciemi mají hodnotové akcie tendenci se vyznačovat mimořádně velkými výnosy. To představuje evidentní fundamentální tržní anomálii, neboť pokud by byly akciové trhy zcela informačně efektivní, investoři by nemohli neustále přeceňovat růstové a ziskové vyhlídky růstových společnosti a zároveň tlačit valuace do „nebeských“ výšin. Pokud by byli investoři racionální a akciové trhy informačně efektivní, valuace akcií by se měly v čase pohybovat na takových (rovnovážných) úrovních, aby dlouhodobá a konzistentní nadvýkonnost hodnotových strategií nad růstovými možná nebyla.

Rada pro investory: V dlouhodobém horizontu na tom budete v průměru lépe, pokud budete k vašim akciovým investicím přistupovat s hodnotovou filozofií.

A na co se můžete těšit příště?
V dalším díle našeho seriálu se podíváme na technické anomálie týkající se technické analýzy a kalendářní anomálie, z nichž nejznámější je tzv. lednový efekt.

V případě zájmu si lze knihu Michala Stupavského o behaviorálních financích Investor 21. století – Jak ovládnout vlastní emoce a uvažovat o zajištění na stáří (2013) objednat ZDE 


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university