Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Seriál o behaviorálních financích - 4. díl

Seriál o behaviorálních financích - 4. díl

17.9.2014 17:35

Tržní anomálie – Klíčový předmět zkoumání makro-behaviorálních financí (pokračování)

V minulém díle jsme se podívali na tzv. fundamentální tržní anomálie s tím závěrem, že v dlouhodobém horizontu na tom budou investoři v průměru lépe, pokud budou ke svým akciovým investicím přistupovat s hodnotovou filozofií. Dnes se podíváme na technické anomálie týkající se technické analýzy a anomálie kalendářní.

Technické anomálie týkající se technické analýzy

Technická anomálie představuje nepravidelnost, jež se může objevit, když investor studuje minulý vývoj ceny akcií, obchodních objemů, a jejich následnou výkonnost. Technická analýza zahrnuje spoustu technik, jež se snaží prognózovat ceny investičních aktiv právě tím, že analyzuje minulé ceny a úrovně obchodní objemů. Běžné strategie na bázi technické analýzy jsou založeny na relativní síle, klouzavých průměrech a úrovních podpory a rezistence. Nákupní a prodejní signály jsou na základě analýzy klouzavých průměrů generovány protnutím krátkého a dlouhého klouzavého průměru. Když ten krátký protne dlouhý klouzavý průměr zespodu nahoru (ze shora dolů), je to signál pro nákup (prodej). Tržní studie testovali dlouhé 50-, 100- a 200-denní klouzavé průměry s krátkými 1-, 2- a 5-denními klouzavými průměry. Byly například spočítány výnosy v následujících deseti obchodních dnech, jež následovaly po vygenerování nákupních a prodejních signálů.

Výsledky mnoha studií byly skutečně konzistentní s tvrzením, technická analýza může mít predikční sílu. (Autoři nicméně varovali, že transakční náklady mohou čisté výnosy z tradingu na základě technických anomálií snížit.) Na druhou stranu spousta jiných tržních studijí validitu technické analýzy zpochybňuje. Tyti autoři se domnívají, že se tržní ceny v souladu s hypotézou efektivních trhů velice rychle přizpůsobují novým informacím a že je nepravděpodobné, že by technická analýza investorům mohla poskytnout jakoukoliv dlouhodobou výhodu.

Rada pro investory: Jeden ekonomický vtip zní následovně: Jdou dva ekonomové po ulici a jeden z nich uvidí na zemi ležet tisícikorunovou bankovku. Už už jí chce ze země sebrat, jeho kolega ho ale zadrží. Ale kolego, prosím Vás, kdyby ta bankovka byla pravá, už dávno by ji někdo sebral… Základní strategie technické analýzy, o kterých se všude na Internetu píše a o kterých píše řada populárních publikací, dlouhodobě fungovat nemohou. Úspěšné tradingové strategie na bázi technické analýzy totiž velice rychle přestávají fungovat s tím, jak je začínají používat další a další tradeři. Pouze velice malé procento traderů schopných neustále vymýšlet a zdokonalovat nové unikátní strategie dokáže díky technické analýze konzistentně a dlouhodobě dosahovat nadprůměrných výnosů.

Kalendářní anomálie

Kalendářní anomálie je nepravidelnost, kterou identifikujeme, když se podíváme na vzory vývoje cen akcií, jež se objevují v určitých časových intervalech v průběhu roku. Velice dobře známou kalendářní anomálií je tzv. lednový efekt, jenž je možná tím nejznámějším příkladem tržní anomálie vůbec. Historicky, co se týká akcií obecně a akcií společností s malou tržní kapitalizací především, leden přináší mimořádně vysoké výnosy. Lednový efekt je opravdu velice zajímavý, protože nezmizel, přestože je dobře znám už přes 25 let. Tradiční arbitrážní teorie nám totiž říká, že by měly anomálie postupně zmizet s tím, jak jsou si jich tradeři a investoři postupně více a více vědomi, a jak se z nich snaží dopředu těžit.

Některé studie také ukázaly, že akcie mají každý měsíc vyšší výnosy v posledním obchodním dnu a v prvních čtyřech obchodních dnech. Některé studie mají dokonce takový závěr, že investoři, kteří dělají pravidelné akciové nákupy, mohou těžit z toho, že budou mít své nákupy naplánované právě před koncem měsíce.

Rada pro investory: Pokud vyznáváte (moji oblíbenou) konzervativní strategii pro dlouhodobé investory „průměrování nákladů v čase“ (dollar-cost-averaging) a každý měsíc nebo každý kvartál investujete volnou hotovost (nebo její část) do akcií, měli byste vaše nákupy provádět těsně před posledním obchodním dnem v daném měsíci.

Tržní anomálie – shrnutí

Existují důkazy jako pro informačně efektivní trhy (tradiční finance), tak pro existenci tržních anomálií (behaviorální finance). Ve skutečnosti nicméně platí, že finanční trhy nejsou ani dokonale efektivní, ani zcela anomální, resp. neefektivní. Tržní efektivnost není bílá ani černá, ale spíše šedá. Na těch finančních trzích, kde se vyskytuje podstatná informační neefektivnost, mohou být zkušení a sofistikovaní investoři schopni dosahovat výrazně vyšších výnosů, než investoři méně zkušení a naivní.

A na co se můžete těšit příště?
V následujícím díle našeho seriálu obrátíme pozornost na mikro-behaviorální finance, které zkoumají chování a rozhodování individuálních investorů prostřednictvím analýzy tzv. behaviorálních investorských předsudků (behavioral investor biases). Naši cestu do hlubin investorovy duše odstartujeme analýzou předsudku konzervativnosti, který popisuje tendenci investorů příliš dlouho zastávat dřívější názory a držet dřívější prognózy a to kvůli tomu, že ve svých analýzách nedostatečně reflektují nové fundamentální informace. 

V případě zájmu si lze knihu Michala Stupavského o behaviorálních financích Investor 21. století – Jak ovládnout vlastní emoce a uvažovat o zajištění na stáří (2013) objednat ZDE 


Čtěte více:

Seriál o behaviorálních financích - 3. díl
16.9.2014 17:45
Tržní anomálie – Klíčový předmět zkoumání makro-behaviorálních financí...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  0:00AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
  0:00Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
  1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
  2:30JP - PMI v průmyslu
  7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
  9:30DE - PMI v průmyslu
  10:00EMU - PMI v průmyslu
  12:55VF Corp (09/16 Q3)
  13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
  13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
  13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
  22:05Visa Inc (09/16 Q4)