Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Seriál o behaviorálních financích - 6. díl

Seriál o behaviorálních financích - 6. díl

2.10.2014 17:30, aktualizováno: 1.10. 18:00

Aktualizováno

Držte se dvoufázového rozhodovacího procesu

V každodenním životě se setkáváme s tendencí potvrzování. Když se například zeptáte mediálního odborníka, proč čtou lidé noviny, odpoví vám, že právě proto, aby si potvrzovali svůj názor, své přesvědčení. To je také důvod, proč se i noviny politicky profilují napravo či nalevo. Někdo si raději přečte Hospodářské noviny, aby se v komentářích dočetl, jak je zvyšování daní na ekonomiku negativní vliv, a někdo si raději přečte Právo, aby se dozvěděl o důvodech, proč by se na vysokých školách nemělo platit školné.

Behaviorální předsudek potvrzení (confirmation bias) můžeme definovat jako vrozenou lidskou tendenci aktivně vyhledávat a přeceňovat informace, které potvrzují platnost a správnost našich předchozích názorů a (investičních) rozhodnutí. Jde zároveň o tendenci zpochybňovat či úplně ignorovat jakékoliv důkazy a informace, které jsou s našimi předchozími názory a (investičními) rozhodnutími v rozporu, popírají jejich platnost, anebo prokazují, že jsou chybné a nesprávné.

Předsudek potvrzení poukazuje na naši zcela přirozenou schopnost přesvědčit sama sebe o čemkoliv, čemu chceme věřit. Přikládáme nepřiměřený důraz na události, které potvrzují a podepírají výsledky, po kterých toužíme, a naopak bagatelizujeme a zlehčujeme jakékoliv protichůdné důkazy, informaci a názory. Nejpravděpodobnějším důvodem pro přehnaný vliv potvrzujících informací je fakt, že je snazší se vypořádat s potvrzujícími než vyvracejícími a odporujícími informacemi, které u nás vyvolávají tzv. kognitivní nesoulad (cognitive dissonance), což je určitá forma mentálního stresu. Z toho vyplývá, že většina lidí pokládá za snazší rozlišit, jak mohou určitá data podpořit spíše než vyvrátit či zpochybnit daný názor či stanovisko.

Důsledky předsudku potvrzení

Představme si například investora, který si koupí akcii, jejíž cena poté výrazně poklesne. Investor, který si i nadále a mnohdy zcela slepě a naivně myslí, že je zde stále potenciál pro výrazný růst, často zcela ignoruje jakékoliv zprávy a informace, které zdůrazňují riziko aktuálního nadhodnocení akcie a které indikují, že by měl danou akcii za současnou cenu, i když se ztrátou, prodat. Přeci jen je velice obtížně přiznat možnou zásadní chybu v investičním úsudku a čelit kognitivnímu nesouladu, averzi k lítosti a dalším behaviorálním předsudkům (o kterých se zmíníme někdy příště).

Internetová bublina na konci 90. let minulého století je ukázkovým příkladem toho, jaký dopad má předsudek potvrzení, pokud jde uvažování velkého množství investorů zcela nesprávným směrem. Podle všech dostupným fundamentálních ukazatelů byly akcie společností, které zplodila tzv. Nová ekonomika (zejména různé internetové a telekomunikační společnosti), extrémně předražené. Investoři přesto zcela ignorovali historický vývoj akciových trhů, který jasně říkal, že tehdejší úroveň cen těchto akcií, například měřená ukazatelem ceny akcie ve vztahu k ziskům (P/E), byla naprosto přemrštěná. Proto bylo jen otázka času, kdy tato bublina praskne. Investoři hledali pouze důkazy, které by svědčily o tom, že bude tento fenomenální růst pokračovat ještě mnoho let. Je ovšem také pravdou, a to je pravděpodobně podstatnější, že investoři často nevěnovali fundamentálním faktorům žádnou pozornost. Nakupovali dále pouze proto, že viděli, jak ceny akcií prudce rostou a nechtěli o tento růst přijít. Nechali se zmást tržním sentimentem a tržním nadšením (o předsudku reprezentativnosti někdy příště).

Co se obecně týká stávajících investic v portfoliu, investoři mají tendenci brát v úvahu pouze pozitivní informace, které potvrzují správnost předchozího rozhodnutí danou pozici do portfolia zařadit. Tato tendence jae automaticky doprovázena ignorováním negativních informací. Důsledkem takového chování může být skutečnost, že investoři budou držet některé pozice, především ty s papírovými ztrátami, mnohem déle, než by bylo zdrávo (a ředit, ředit a ředit). A zároveň budou investoři držet zmíněné pozice mnohem déle, než by tak činil racionální investor bez emocí „homo economicus“.

Investoři mají také velkou tendenci držet nediverzifikovaná portfolia, což vede k nadměrné expozici na nesystematické riziko. Investoři se mohou stát naprosto přesvědčení o velmi vysoké hodnotě akcií jedné individuální společnosti. Budou pak zcela ignorovat negativní zprávy a budou zpracovávat pouze informace, jež potvrzují, že tato společnost je stále výbornou investicí s minimálním rizikem. Investoři proto mohou vytvářet velké koncentrované pozice a v konečném důsledku skončit s velice bídně diverzifikovaným portfoliem.

Jak s předsudkem potvrzení bojovat?

Dopad předsudku potvrzení může být snížen, případně zcela omezen. A to tím, že investoři budou aktivně vyhledávat informace, které jejich dřívější názory a investiční rozhodnutí zpochybňují. Vědomá snaha získávat a zpracovávat negativní rozporující informace, stejně jako pozitivní potvrzující informace, přináší do investiční analýzy kompletní informace, na jejichž základě by se měla investiční rozhodnutí činit. Je ovšem třeba také brát v úvahu, že investování je pravděpodobnostní činnost, kde i ti nejlepší investoři navzdory sebekomplexnější analýze musí občas čelit nepříznivým výsledkům, neboť valuační nerovnováhy občas v krátkém časovém horizontu mají tendenci se rozšiřovat místo toho, aby se ihned vrátili k rovnovážné férové úrovni.

Je důležité si zapamatovat, že pouhá existence odporujících důkazů ještě nutně neznamená, že je daná investice nerozumná. Zjištění všech dostupných dat pouze ulehčuje informovaná rozhodnutí. I ty nejpřesněji kalkulované odhady se někdy nemusí podařit. Nicméně tato vědomá dodatečná snaha k získání kompletního investičního obrázku, z pozitivní i negativní strany, v dlouhodobém horizontu velice pravděpodobně povede k lepším investičním rozhodnutím.

Rada pro investory: Investování je pravděpodobnostní činnost a někdy ani ty nejlepší analýzy nemusí u jedné konkrétní investice vést úspěšnému výsledku. Abychom pravděpodobnost našeho investičního úspěchu ve středně až dlouhodobém horizontu zvýšili neboli abychom přiklonili onu investiční štěstěnu na naši stranu, doporučuji k investičnímu rozhodování, a to jak ohledně vstupu do nové investiční pozice, tak i následnému výstupu z pozice (uzavření pozice), přistupovat s pomocí dvoufázového rozhodovacího procesu. První fází je aplikace tzv. kontra potvrzení, v jehož rámci se musíme snažit vyhledávat pouze negativní rozporující informace a zároveň si odpovědět na otázku, proč do dané investiční pozice nevstupovat. Pokud nalezeme dostatek důvodů, jež naznačují, že daná investice rozumná není, jsme u konce analytického procesu s tím, že se pravděpodobně vyhneme velkému investičnímu průšvihu.

Pokud naopak dostatek negativních informací nenalezneme a dojdeme k závěru, že zásadní rizika v daném investičním nápadu přítomna nejsou, můžeme přejít do druhé fáze rozhodovacího procesu a to je hledání relevantních odpovědí na otázku proč do dané investiční pozice vstoupit. Pokud nalezneme uspokojující odpovědi, měli bychom do zvažované investiční pozice vstoupit, neboť jsme díky dvoufázovému rozhodovacímu procesu dostatečně snížili pravděpodobnost, že s daným investičním nápadem šlápneme do vosího hnízda.

I přes aplikování dvoufázového rozhodovacího procesu je ovšem třeba mít neustále na paměti, že občas ani sebelepší analýza fungovat nemusí. Žádná investice totiž není bez rizika a ani sebedokonalejší analýza nemůže určitou pravděpodobnost negativního výsledku zcela vynulovat.


A na co se můžete těšit příště?
V příštím díle našeho seriálu se podíváme na předsudek reprezentativnosti (representativeness bias), jenž popisuje vrozenou lidskou tendenci sázet na krátkodobé iluzorní trendy a přehlížet dlouhodobé investiční statistiky.

V případě zájmu si lze knihu Michala Stupavského o behaviorálních financích Investor 21. století – Jak ovládnout vlastní emoce a uvažovat o zajištění na stáří (2013) objednat ZDE


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Gratuluji Vám
  2.10.2014 17:54

  Opravdu skvěle napsáno. Povídal mi řidič autobusu jednou - lidi se mě ptají, kde vystoupit. Ale už předem mají v hlavě zafixovanou odpověď. Tak stejně vystoupí na špatné zastávce, haha.
  Dan
  • Re: Gratuluji Vám
   2.10.2014 18:04

   Nejezdil ten šofér pro Bohnice? Mám pocit, že většina lidí si kupuje lístek s cílem dojet do zvoleného místa.
   Velkamedvědice
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data