Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Seriál o behaviorálních financích - 5. díl

Seriál o behaviorálních financích - 5. díl

24.9.2014 17:45

Ignorovat nové informace se nevyplatí ani na vlastní nebezpečí

Většina lidí, tedy i investorů, má behaviorální předsudek konzervativnosti (conservatism bias). Ten popisuje vrozenou lidskou tendenci dávat při rozhodování příliš velkou váhu původním informacím a příliš dlouho se držet starších prognóz. Je to proto, že při rozhodování lidé nedostatečně reflektují nové informace, především vysoce relevantní fundamentální informace abstraktivního či statistického rázu. Stručně řečeno - lidé ve světle nových relevantních informací své původní názory (valuační modely) dostatečně neupravují a zároveň dostatečně nereagují na svá minulá (investiční) rozhodnutí. Naštěstí existuje řada technik, které dokáží předsudek konzervativnosti eliminovat.

Důsledky předsudku konzervativnosti

V důsledku předsudku konzervativnosti mohou investoři při výskytu nových fundamentálních informacích udržovat nebo jenom příliš pomalu upravovat své původní názory a prognózy. Měli by se ale novým skutečnostem postavit čelem a bojovat s určitým mentálním stresem, který je obvykle se zpracováním nových komplexních dat do určité míry spjat. Pokud například investor nakoupí akcie nějaké růstové společnosti, které analytici prognózují velice pozitivní vyhlídky do budoucna, a po určité době se ukáže, že původní vyhlídky byly příliš optimistické, na což cena akcií reaguje strmým poklesem, investor může lpět na své původní valuaci a nové informace vůbec nereflektovat nebo reflektovat jenom velice pomalu. Výsledkem je, že takový investor může tuto akcii s velkou papírovou ztrátou držet mnohem déle, než by ji držel zcela racionální investor, který by svou původní valuaci upravil patřičným způsobem dolů a zároveň by si přiznal, že se kvůli negativní fundamentální změně týkající očekávání do budoucna velice pravděpodobně tržní cena na svou původní úroveň hned tak nevrátí.

Jak s předsudkem konzervativnosti bojovat?

Důsledky předsudku konzervativnosti mohou být zmírněny nebo zcela eliminovány tím, že nové informace budou investoři řádně analyzovat a ve svým valuacích plně a včas reflektovat. Prvním krokem musí být to, že si investoři vůbec uvědomí, že takový předsudek existuje. Pokud si investoři sami uvědomí, že se vyskytli v takové situaci, že nové informace ignorují nebo že nové informace adekvátním způsobem neanalyzují, ať již kvůli tomu, že informace nezdají být relevantní nebo že jsou obtížně srozumitelné, předsudek konzervativnosti může v takové situaci zcela jistě sehrát významnou roli.

David Hirshleifer ve svém odborném článku z roku 2001 Psychologie investora a oceňování aktiv (Investor Psychology and Asset Pricing) poskytuje důkazy, že zpracovávání nových informací a aktualizace dřívějších názorů je negativně korelováno s naší snahou do tohoto procesu vloženou. Hirshleifer tuto snahu označuje jako „kognitivní náklad“. Čím větší kognitivní náklad, tím méně je pravděpodobné, že budou nové informace zpracovány a dřívější názory aktualizovány.

Informace, které jsou abstraktní a mají statistickou povahu, jsou kognitivně nákladné a je jim v konečném rozhodování dávána často menší váha, než by si ve skutečnosti zasloužily. Výsledkem pak je, že v rámci našeho rozhodování je původním informacím z minulosti a našim původním názorům od nich odvozených kladena příliš velká váha. Naopak informace, které jsou kognitivně málo nákladné a které se dají snadno zpracovat, mohou ve finálním rozhodovacím procesu dostat váhu větší. Ve výsledku proto jednotlivci paradoxně někdy mohou přehnaně reagovat na nové informace, které jsou snadno zpracovatelné, a zároveň dávat nedostatečnou váhu informacím z minulosti, které mohou být pro současný stav i nadále rozhodující. Tato skutečnost je spojena s behaviorálním předsudkem reprezentativnosti, se kterým se seznámíme v některém z příštích dílů.

Když se k investorům dostanou nové informace, měli by si klást otázky jako „Jak tato informace změní moji původní prognózu?“ nebo „Jaký dopad má tato informace na moji původní valuaci?“ Investoři by měli na nové informace reagovat především rozhodně a vyhnout se přílišnému lpění na minulých historických informacích, které již mnohdy nemusí být pro současnost zcela relevantní.

Rada pro investory: Aby byl investor dlouhodobě úspěšný, musí se postupně naučit rozeznat, které informace jsou z hlediska střednědobého investičního horizontu relevantní a které nikoliv. Ty skutečně relevantní a fundamentální informace musí řádně a včas implementovat do svého valuačního modelu, aby jeho odhad vnitřní hodnoty konkrétní akcie neustále reagoval na nový vývoj. Jen tak je schopen subjektivně určit, zdali je daná akcie z hlediska střednědobého investičního horizontu nadhodnocená a měla by proto nést investiční doporučení „SELL“, a která je naopak podhodnocená a měla by proto nést investiční doporučení „BUY“.

A na co se můžete těšit příště?
V příštím díle našeho seriálu se podíváme na předsudek potvrzení (confirmation bias), jenž popisuje vrozenou lidskou tendenci hledat data a informace, které potvrzují naše minulá rozhodnutí a naše minulé činy, a naopak přehlížet informace a data, které jsou s našimi minulými názory v rozporu nebo je dokonce přímo zpochybňují. Jedním z klíčových důsledků předsudku potvrzení je neschopnost investorů poučit se ze svých minulých chyb a příliš dlouho držet nevhodné investiční pozice. Předsudek potvrzení je proto velice úzce propojen s konzervativností.

V případě zájmu si lze knihu Michala Stupavského o behaviorálních financích Investor 21. století – Jak ovládnout vlastní emoce a uvažovat o zajištění na stáří (2013) objednat ZDE


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
0:00AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
0:00Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)