Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Seriál o behaviorálních financích – 9. díl

Seriál o behaviorálních financích – 9. díl

23.10.2014 17:45, aktualizováno: 22.10. 18:30

Aktualizováno

Iluze kontroly – Berte investování jako pravděpodobnostní činnost

Jedním z neznámějších behaviorálních předsudků je tzv. iluze kontroly (illusion of control bias). Tento předsudek popisuje vrozenou lidskou tendenci domnívat se, že můžeme kontrolovat nebo alespoň ovlivnit jevy, události či výsledky, které jsou ve skutečnosti zcela náhodné, nebo ne zcela náhodné, nicméně ne v moci konkrétního jednotlivce.

Nassim Taleb v bestselleru z roku 2001 Fooled by Randomness – The Hidden Role of Chance in Life and in the Markets dokazuje, že skutečný svět je mnohem méně předvídatelný, než se většina lidí domnívá (a investoři obzvlášť). Lidé si sami interpretují realitu tak, že si vytvářejí určité příběhy, které do sebe zapadají. Například před dvěma světovými válkami si pouze minimum lidí myslelo, že by mohla situace zajít až tak daleko. Proč k válkám došlo, si však dnes ze zpětného pohledu na bázi analytických metod vědního oboru historie dokážeme zdůvodnit velmi snadno.

Lidé chtějí ovlivnit trhy svým chováním

Brad Barber a Terrance Odean v odborném článku z roku 2000 Trading Is Hazardous To Your Wealth: The Common Stock Investment Performance of Individual Investors o iluzi kontroly uvádí: „Psychologové zjistili, že lidé se chovají tak, jakoby jejich osobní angažovanost mohla ovlivnit výsledek náhodných jevů – efekt označovaný jako „iluze kontroly“. Problém je v tom, že si investoři pravděpodobně pletou kontrolu, kterou mají nad investicemi, které uskutečňují, s kontrolou, která jim chybí nad výnosy, které jim z těchto investic plynou. Výsledkem je to, že investoři mají sklon obchodovat příliš často a příliš spekulativně.“

Michael Pompian v knize z roku 2006 Behavioral Finance and Wealth Management: How to Build Optimal Portfolios That Account for Investor Biases uvádí dva klíčové důsledky iluze kontroly: „Iluze kontroly může vést investory k tomu, že budou obchodovat více, než by bylo racionální. Výzkum prokázal, že zejména on-line obchodníci věří, že mají nad svými obchodními výsledky větší vliv, než je ve skutečnosti pravda.

Iluze kontroly může investory vést k udržování nediverzifikovaných portfolií. Výzkum zjistil, že investoři drží koncentrované pozice, protože jsou přitahováni společnostmi, u kterých cítí, že mají nad jejími osudy nějakou kontrolu. Tato kontrola se nicméně ukazuje být iluzorní. Navíc nedostatečná diverzifikace ohrožuje a poškozuje portfolia investorů.“

Prvním krokem na cestě k uzdravení z předsudku iluze kontroly je učinit krok zpět a uvědomit si, jak komplexní globální ekonomika a finanční trhy jsou. Vyhledávejte protikladné informace, názory a stanoviska. Až budete zvažovat novou investici, zastavte se na chvíli, abyste mohli důkladně zvážit jakékoliv důvody proti tomuto obchodu. Sami sebe se zeptejte: Proč uskutečňuji právě tuto investici? Jaké jsou důvody pro riziko poklesu? Kdy tuto investici prodám? Co se může pokazit? Tyto důležité otázky vám mohou pomoci prověřit logiku vašeho rozhodnutí předtím, než dané rozhodnutí skutečně uskutečníte.

Poté, co jste se rozhodli danou investici uskutečnit, jeden z nejlepších způsobů, jak držet iluzi kontroly na uzdě, je vést si záznamy vašich transakcí, které budou obsahovat poznámky vysvětlující logické zdůvodnění, které je základem každého obchodu. Napište si několik důležitých charakteristik každé investice, kterou uskutečňujete, a zdůrazněte ty atributy, o kterých jste přesvědčeni, že jsou ve prospěch úspěchu dané investice.

Rada pro investory: Je třeba si uvědomit, že úspěšné investování je pravděpodobnostní činnost. Samozřejmě ne každá investice může být zisková. Ať už kvůli chybnému analytickému úsudku nebo kvůli povaze finančních trhů, na kterých mnohdy platí, že investorem správně vnímaná tržní nerovnováha ceny oproti vnitřní fundamentální hodnotě se často ještě rozšíří, čímž se investor propadne do ztrát. Jedná se o tzv. riziko hlučných obchodníků (noise traders’ risk). Proto je nezbytné při investování s jakkoliv dlouhým investičním horizontem vždy používat přednastavené automatické příkazy pro uzavření ztrátové pozice (stop-loss).

Nenechejte se ovlivnit behaviorálními předsudky

Naprostá většina investorů se dopouští klasické chyby. Ta spočívá v nekonečných úvahách a licitování o tom, zda-li už má být ztrátová pozice uzavřena. Úvahy směřují jedním směrem k tomu, jak zabránit rozšíření ztrát, ale i k tomu, zdá má být ještě v portfoliu ponechána s vírou, že se cena otočí a ztráta bude minimalizována. Připomíná toto počínání odpovídající kontrolu nad našimi investicemi? Rozhodně ne! Tento postup naopak investory naplno vystavuje negativním účinkům nejrůznějších behaviorálních předsudků, přičemž v případě ztrátové pozice se jedná především o tzv. dispoziční efekt (disposition effect) a averzi ke ztrátám (loss aversion bias) – o nich se zmíníme v některém z příštích dílů. Je opravdu vhodné se této typické paralyzující situaci zcela vyhnout tím, že si investor přednastaví stop-loss, po jehož překročení bude ztrátová pozice automaticky prodána a ztráta již nebude mít možnost se dále rozšířit. S hotovostí na účtu pak bude mít investor zase možnost hledat nové investiční příležitosti.

Mentální kapacita investora je do značné míry omezena. Jeho časový prostor pro investiční analýzy je z definice ohraničen 24 hodinami denně. Než se utápět stávající neúspěšnou investicí, je lepší ji při určité úrovni hodit „stop-lossem“ za hlavu a začít hledat nové příležitosti, kam kapitál zainvestovat. Přece jenom je příjemnější s „čistým stolem“ a volnou hotovostí, která je bez rizika (pokud nebereme v potaz inflaci), provádět investiční analýzu pozitivního typu, tj. hledat nové nákupní příležitosti, než neustále provádět investiční analýzu negativního typu, tj. hledat důvody proč ztrátovou pozici držet nebo naopak prodat a papírovou ztrátu realizovat. Investiční analýza negativního typu rozhodně nepřipomíná kontrolu nad našimi investicemi, ale spíše spekulaci.

Stop-loss určí trh

Co se týče volby konkrétní úrovně stop-lossu, ta by se měla především odvíjet od investičního horizontu, krátkodobého a střednědobé volatility daného investičního instrumentu, a váhy daného investičního instrumentu (pozice) v portfoliu.

Závěrem dodejme, že zcela stejné investiční principy by měly být aplikovány také pro investiční pozice s papírovým ziskem. Uvažování, jestli mám prodat pozici nyní se ziskem 20 %, nebo ještě počkat, je opět investiční analýzou negativního typu. Pokud se tržní cena dostala někam k investorem vnímané vnitřní hodnotě, plus mínus 10 až 15 %, nebude lepší papírový zisk realizovat pomocí přednastaveného obchodního příkazu (take profit order), přejít k investiční analýze pozitivního typu a opět se vydat na průzkum „investičního vesmíru“ s cílem nalézt další zajímavý investiční „nápad“ s výrazným podhodnocením (BUY) nebo nadhodnocením (SHORT SELL) a potenciálem velkého zisku?

A na co se můžete těšit příště?
V příštím díle našeho seriálu se podíváme na behaviorální předsudek zpětného pohledu (hindsight bias), který můžeme definovat jako přirozenou lidskou tendenci vysvětlovat veškerý minulý vývoj, který je často zcela náhodný, nebo tendenci tvrdit, že nám bylo všechno už dávno naprosto jasné (např. tržní bublina).

V případě zájmu si lze knihu Michala Stupavského o behaviorálních financích Investor 21. století – Jak ovládnout vlastní emoce a uvažovat o zajištění na stáří (2013) objednat ZDE.Čtěte více:

Ani mocný Apple (Pay) nebude možná mít sílu vytlačit běžné peněženky
22.10.2014 11:07
Zkuste si kupovat peníze pouze a jedině prostřednictvím mobilních plat...
11 evropských bank zřejmě neprojde stres testy ECB
22.10.2014 15:00
Tuto neděli zveřejní Evropská centrální banka (ECB) výsledky zatím nej...
Americká inflace v září dál neklesla
22.10.2014 14:40
Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v září nepatrně vzrostly o 0,...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
AvalonBay Communities Inc (09/16 Q3, Aft-mkt)
Luxottica Group SpA (09/16 Q3)
1:50JP - Zahraniční obchod, mld. JPY
2:30JP - PMI v průmyslu
7:00Koninklijke Philips NV (09/16 Q3)
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
12:55VF Corp (09/16 Q3)
13:30Kimberly-Clark Corp (09/16 Q3)
13:30Sandvik AB (09/16 Q3)
13:30T-Mobile US Inc (09/16 Q3)
22:05Visa Inc (09/16 Q4)