Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
White & Case: Anglické předpisy pomohly k restrukturalizaci NWR

White & Case: Anglické předpisy pomohly k restrukturalizaci NWR

20.10.2014 17:24
Autor: Pavel Daniel

Společnost New World Resources (NWR) by nebylo možné zachránit jako fungující podnik, pokud by nebylo použito flexibility a osvědčených postupů restrukturalizace firmy dle anglického práva, tzv. scheme of arrangement. Prohlásil to Christian Pilkington, odborník mezinárodní právní kanceláře White & Case.

Anglické právo zachránilo NWR


Pražská kancelář mezinárodní právní firmy White & Case uspořádala seminář na téma „Restrukturalizace společnosti New World Resources – scheme of arrangement podle anglického práva v českém kontextu, na které tyto závěry zazněly. Akce byla určena pro odborníky na soudní
i mimosoudní restrukturalizace, kteří zastupují banky a významné poradce pro tuto oblast. Hlavním tématem semináře byla nedávno dokončená restrukturalizace vlastníka OKD, jednoho z největších zaměstnavatelů v České republice. Názory a zkušenosti na semináři prezentovali Christian Pilkington a Boris Dočekal z londýnské kanceláře White & Case a Boudewijn Wentink, vedoucí právního oddělení společnosti New World Resources.

Christian Pilkington, vedoucí právní praxe White & Case v oblasti finanční restrukturalizace a insolvence pro Evropu, Střední východ a Afriku, uvedl, že restrukturalizace firmy se uskutečnila pouze díky znalosti nejnovějších postupů v oblasti záchrany společností na mezinárodní úrovni. „Jednalo se o náročný a složitý proces zahrnující řadu akcionářů s odlišnými zájmy a dlužníka s majetkem v několika jurisdikcích. Společnost New World Resources by nebylo možné zachránit jako fungující podnik bez flexibility a osvědčených postupů restrukturalizace dle anglického práva, tzv. scheme of arrangement,“ uvedl Christian Pilkington.

Zavedený mechanismus restrukturalizace přitahuje pozornost

Hlavní výhodou anglického modelu restrukturalizace NWR je podle Pilkingtona možnost zavázat k plnění restrukturalizačního plánu podporovaného zákonem vyžadovanou většinou věřitelů i menšinové věřitele, kteří s plánem nesouhlasí. Tuto možnost místní postupy vyžadující jednomyslnou dohodu věřitelů při mimosoudní restrukturalizaci nenabízejí. Restrukturalizační plán dle anglického práva rovněž umožňuje použití téměř jakýchkoli obchodních podmínek, které věřitelé a společnost ujednají, při současném uplatnění spravedlivého přístupu vůči všem věřitelům v příslušné věřitelské skupině. Restrukturalizace formou tzv. scheme of arrangement by tedy měla nahrazovat postup podle místního práva přinejmenším tam, kde potenciálně vysoké náklady na tento způsob řešení lze ospravedlnit výší dluhu daného dlužníka.

Vedoucí právní praxe White & Case v oblasti finanční restrukturalizace a insolvence pro Evropu, Střední východ a Afriku rovněž hovořil o narůstajícím významu tohoto nástroje ve střední a východní Evropě a vysvětlil hlavní rozdíl mezi anglickým modelem a postupy dle práva jednotlivých států. „Ve střední a východní Evropě neexistuje takto prověřený restrukturalizační mechanismus, který by přinutil různé akcionáře zasednout k jednacímu stolu a umožnil většině prosadit řešení přes nesouhlas menšiny v situacích, kdy je to nepochybně v zájmu dlužníka a jeho akcionářů,“ uvedl Christian Pilkington.

Zdroj: White & CaseČtěte více:

T. Sýkora: Výsledky jsou v případě NWR na druhé koleji, o ceně rozhodne restrukturalizace (video)
21.8.2014 14:39
Těžební společnost NWR dnes před trhem zveřejnila své výsledky za druh...
Úpis akcií restrukturalizaci NWR neohrozil, pozornost se přesune k fundamentu (komentář analytika)
30.9.2014 12:30
Společnost NWR dnes oznámila výsledek úpisu opčních práv na nové akcie...
Další potíž pro NWR - zhoršený výhled produkce a prodejů
15.10.2014 11:33
Těžební společnost NWR dnes zveřejnila aktualizovaný obchodní prospekt...

Váš názor
  • OKD - NWR
    21.10.2014 11:27

    OKD byla vybrakována a pak prodána do NWR, ovšem již bez kapitálového polštáře, který Bakala dostal zdarma od státu a vzal si jej pro své účely, nikoli pro účely firmy. Pak se nelze divit, že při prvních potížích šla firma na úkor věřitelů téměř ke dnu. Nuance insolvenčního práva a to že byla zatím zachráněna je sice zajímavé, mnohem zajímavější je ale to, jak je možné, že se tomu celému Bakala nadále jen směje.
    kolemjdoucí
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data