Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Seriál o behaviorálních financích – 10. díl

Seriál o behaviorálních financích – 10. díl

29.10.2014 17:45, aktualizováno: 29.10. 18:50

Předsudek zpětného pohledu – Vždyť to mi už přece bylo jasné dávno!

Mistrostvím světa v hokeji žije pravidelně každý rok celé Česko. Když naše mužstvo v důležitém zápase vyhraje, televizní komentátoři úspěch našeho týmu vysvětlují mnohdy tak, jako by již od začátku utkání bylo jasné, že Češi vyhrají. „Bylo v tom hodně srdíčka, trenérova taktika byla skvěle postavená a obrana hrála skvěle.“ Nikoho už příliš nezajímá, že jsme vyhráli pouze o gól a Kanada trefila třikrát tyč. Pokud by naopak dvě střely Kanady mířící do tyče nakonec skončily v bráně, komentář by vypadal asi následovně: „Dneska jsme neměli svůj den. Chybělo nám i to pověstně sportovní štěstíčko. Několik dobrých šancí jsme neproměnili.“

Nebraňme se poučení z minulého vývoje

Právě to sportovní štěstíčko je tím faktorem, tou náhodností, těmi miskami vah pravděpodobnosti, které rozhodnou o tom, jestli budou hokejisté v médiích kritizováni nebo naopak oslavování. Konečný výsledek utkání ovšem může být vždy pouze jeden a drtivá většina komentářů pak analyzuje to, proč byl právě tento konkrétní výsledek nevyhnutelný a které faktory k němu vedly. Realita ovšem mohla být zcela jiná. Co být mohlo, se stejně velkou pravděpodobností jako to, co se skutečně stalo, již nicméně nikoho příliš nezajímá.

Výše uvedený příklad je praktickou ukázkou behaviorálního předsudku zpětného pohledu (hindsight bias), který můžeme definovat jako přirozenou lidskou tendenci vysvětlovat veškerý minulý vývoj, který je často zcela náhodný, a to tak, že jsme všechno věděli už dávno předem. Lidé totiž mají obecně tendenci se ex-post domnívat, že minulé události byly predikovatelné a bylo racionální je očekávat.

Toto chování je založeno na zřejmé skutečnosti, že výsledky a události, které nastaly, jsou daleko evidentnější než ty, které sice nenastaly, ale nastat mohly také. Stejně tak platí, že lidé mají vrozenou tendenci pamatovat si své prognózy budoucnosti jako přesnější než ve skutečnosti byly, neboť je jejich ex-post pohled zkreslen znalostí toho, co se nakonec skutečně stalo. Předsudek zpětného pohledu proto zároveň podporuje názor, že svět je předvídatelnější, než ve skutečnosti je.

Lidé mají tendenci nahlížet na události, které se již staly tak, že byly v podstatě nevyhnutelné. Tedy, že bylo možné je do nějaké míry predikovat. Má se za to, že to lidé dělají proto, aby si ulevili od určitého mentálního stresu, když se musejí nějakým způsobem srovnat s neočekávaným vývojem. Tento postoj je často způsoben tím, že lidská paměť má rekonstruktivní povahu. Paměť není zdaleka dokonalá a když se lidé ohlížejí zpět, mají tendenci zaplňovat mezery ve své pamětí tím, čemu chtějí věřit. Tímto chováním si mohou lidé zabránit poučit se z minulého vývoje.

Předsudek zpětného pohledu má své následky

James Montier ve své knize Behavioral Investing: A practitioner’s guide to applying behavioral finance z roku 2007 o předsudku zpětného pohledu uvádí: „Jedním z nejnebezpečnějších předsudků, se kterým se setkáváme, je předsudek zpětného pohledu, který poukazuje na fakt, že poté, co se něco událo, jsou si všichni „opravdu“ jistí, že o tom věděli dopředu. Nejlepším příkladem tohoto předsudku mezi investory je internetová bublina na konci 90. let 20. století. Říkat investorům, že je to bublina, mívalo za následek hrozbu fyzického násilí vůči nám. Ti, kteří lidem říkali, že je to bublina, byli považováni za idioty. Nyní každý tvrdí, že to byla bublina – investovali do toho, ale považovali to za bublinu!“

Samozřejmě, pokud se každý domnívá, že dokáže zdůvodnit a vysvětlit minulost, pak si bude pravděpodobně každý také až příliš jistý svou schopností předpovídat budoucnost. Z toho vyplývá, že předsudek zpětného pohledu je jedním z dynamických generátorů dalšího behaviorálního předsudku a tím je nadměrné sebevědomí. Musíme opravdu zdůraznit, že předsudek zpětného pohledu je jedním z nejnebezpečnějších behaviorálních předsudků, protože existuje riziko, že poté, co si tuto pasáž přečtete, si budete říkat: „To bylo celkem zajímavé… ale to už jsem dávno věděl.“

Podobně ironickým příkladem je neustálé zdůrazňování diverzifikace. Mnoho investorů si pravděpodobně říká následující: „Jo jo, diverzifikovat, nedávat všechna vajíčka do jednoho košíku. To je mi jasné. To už vím dávno. Vždyť moje portfolio obsahuje čtyři akcie!“ Zpětný pohled je dalším předsudkem, který investorům brání rozpoznat a připustit jejich chyby. Opakovaně bylo zjištěno, že pouhé vyprávění o tomto předsudku a zdůrazňování, aby se mu investoři vyhnuli, má na jejich náchylnost k tomuto předsudku velice malý dopad.

Často můžeme pozorovat investory, jak sami sebe klamou uvažováním, že mohli předvídat výsledek nějaké finanční spekulace. Je ale zřejmé, že takového křišťálově čistého pohledu se jim dostane až poté, co je konečný výsledek znám. Příkladem může být uvažování následujícího investora či lépe řečeno spekulanta: „Proč jsem tu akcii, já blbec, kupoval. Vždyť to bylo jasné už předtím, že to s ní půjde z kopce dolů.“ Mohlo mu to vyjít, ale nevyšlo. Dopředu ale žádný výsledek s jistotou předvídat nemohl, i když se po pečlivé analýze mohl určitý výsledek jevit jako pravděpodobnější.

Ziskovost zavírá investorům oči

Michael Pompian v knize z roku 2006 Behavioral Finance and Wealth Management: How to Build Optimal Portfolios That Account for Investor Biases stejně jako James Montier uvádí jako jeden z nejzářivějších příkladů internetovou bublinu: „…Dokonce i někteří nejsofistikovanější investoři této fantazii podlehli a říkali si – v současné době je to jiné! Nyní, v roce 2006, ale většina lidí připouští realitu této bubliny. Pokud dnes s investory chatujete, máte pocit, že ve skutečnosti nebyli ošáleni „iracionální neukázněností“, kterou tehdy popsal šéf amerického systému centrálních bank Alan Greenspan. Lidé často trvají na tom, že kolaps prosperity z konce 90. let 20. století byl „jasně v kartách“ nebo poznamenávají: „Nebylo snad zřejmé, že je to bublina?“ Předsudek zpětného ohlédnutí může být velice destruktivní, neboť investory vede k víře, že mají lepší predikční schopnosti, než je ve skutečnosti pravda. Spoléhání se na tyto „síly“ může způsobit špatné investiční rozhodování.“

Když se investice dostane do zisku, investoři postižení předsudkem zpětného pohledu mají sklon přepisovat své vlastní vzpomínky tak, že tento pozitivní vývoj popisují a vysvětlují, jako by byl předvídatelný. V průběhu času tento princip může inspirovat nadměrné přijímání rizika, protože investoři postiženi tímto předsudkem začnou věřit, že mají dokonalé predikční schopnosti, i když to není ve skutečnosti pravda. Investoři, kteří se vyznačují předsudkem zpětného pohledu, také „přepisují historii“, když se jim nedaří, a zakrývají vzpomínky na předchozí a nesprávné předpovědi, aby zmírnili své rozpaky. Toto je přitom součástí behaviorálního předsudku sebe-přisuzování, o kterém se zmíníme v jednom z příštích dílů. Investoři totiž mají vrozenou tendenci připisovat všechny investiční úspěchy sami sobě, svým znalostem a schopnostem, i když jsou jejich úspěchy často zcela náhodné a dosáhli jich díky momentálnímu, ale pomíjivému štěstí.


Portfoliomanažeři sklízejí kritiku v okamžiku neúspěchu

Investoři, kteří se vyznačují předsudkem zpětného pohledu, rovněž mohou přehnaně kritizovat portfolio manažery, když se jejich fondům zrovna nedaří. Když se ohlédnou zpět na to, co se na finančních trzích událo, tito investoři vnímají daný vývoj jako nevyhnutelný. Jak ovšem potom může zkušený investiční manažer zažít negativní překvapení? Vždyť to bylo už dávno „jasné“! Realita je ovšem taková, že i ti nejlepší a nejúspěšnější manažeři mohou mít období (i několik let po sobě), kdy se jim prostě oproti zbytku trhu nedaří.

I Warren Buffet, nejslavnější investor a jeden z nejbohatších lidí na světě, nemusí mít každý rok skvělý. Tak proč by se muselo každý rok dařit elitnímu, ale jinak „obyčejnému“ portfolio manažerovi? A co teprve průměrní a podprůměrní manažeři? Jednou z největších chyb, kterou pak investoři při výběru podílových fondů pravidelně činí je, že se podívají na jeho výkonnost za poslední rok či dva a své peníze svěří tomu fondu, který za toto velice krátké období dosáhl nejlepší výkonnosti. Akademický výzkum ovšem prokázal, že výkonnost portfolio manažerů v krátkém období (i několik let) je většinou dílem náhody a ne jejich investičních schopností.

Předsudek zpětného ohlédnutí může na druhou stranu také způsobit, že investoři budou nepatřičně vychvalovat své portfolio manažery, kterým se právě daří velice dobře. Zpětný pohled bez pečlivé analýzy uskutečněných investic skrývá (velice pravděpodobnou) skutečnost, že dobrá investiční výkonnost byla pouhým dílem štěstěny, které se v budoucnu nemusí opakovat. Investoři by si měli uvědomit, že se dobrý portfolio manažer drží konzistentního a odůvodněného stylu v časech dobrých i zlých. Portfolio manažer přece je zaměstnán z toho důvodu, aby dělal svoji práci a tou prací je implementovat zvolenou investiční strategii, nikoliv aby následoval krátkodobé iluzorní trendy.

Shrnutí důsledků předsudku zpětného pohledu

Ex-post ve zpětném pohledu mohou být špatná rozhodnutí založená na chybném analytickém úsudku, nicméně s pozitivními výsledky, popisována jako brilantní taktické tahy, zatímco špatné výsledky odvíjející se od dobrého analytického úsudku jako chyby, kterým se dalo vyhnout. Zpětný pohled proto může investorům zabránit poučit se z jejich vlastních chyb a vést je k přehánění kvality a přesnosti jejich schopností předvídat budoucnost.

Rada pro investory: Pro překonání předsudku zpětného pohledu je nutné, stejně jako u dalších předsudků, abyste mu porozuměli a připustili si, že k němu máte přirozený sklon. Jakmile jeho podstatu jednou pochopíte, měli byste být schopni kdykoliv jej rozpoznat. Musíte si být možnosti jeho častého výskytu vědomi a měli by si pokládat otázky jako: „Nepřepisuji náhodou historii uměle ex-post a jsem sám se sebou čestný, co se týče chyb, které jsem učinil?“ Dosažení dlouhodobého investičního úspěchu opravdu vyžaduje, abyste byli schopni své chyby přiznat. Zároveň je ovšem třeba mít neustále na paměti, že je tento přístup v přímém kontrastu s vaší lidskou přirozeností, přičemž z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že boj s každým behaviorálním předsudkem je běh na dlouhou trať.

A na co se můžete těšit příště? V příštím díle seriálu se podíváme na tzv. mentální účetnictví (mental accounting) a dispoziční efekt (disposition effect). Mentální účetnictví je vrozená tendence investorů nahlížet na každou investici zcela zvlášť místo toho, aby podle postulátů moderní teorie portfolia nahlíželi na portfolio všech svých investic jako jeden provázaný celek. Dispoziční efekt popisuje vrozenou tendenci investorů prodávat pozice s papírovým ziskem příliš brzo a držet pozice s papírovou ztrátou příliš dlouho ve snaze uzavřít mentální účet konkrétní investice alespoň na nule.

V případě zájmu si lze knihu Michala Stupavského o behaviorálních financích Investor 21. století – Jak ovládnout vlastní emoce a uvažovat o zajištění na stáří (2013) objednat ZDE.

 


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů