Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Seriál o behaviorálních financích – 12. díl

Seriál o behaviorálních financích – 12. díl

12.11.2014 17:45

Behaviorální předsudek rámcování – Forma versus podstata rozhodovacích problémů

Ve své diplomové práci jsem respondentům položil dva následující rozhodovací problémy:

Rozhodovací problém č. 1
Představte si, že se Česko připravuje na propuknutí neobvyklé nemoci, u které se očekává, že zabije 600 lidí. Byly navrženy dva alternativní programy, jak s touto nemocí bojovat. Předpokládejte, že přesné vědecké odhady výsledků těchto programů jsou následující:

Pokud bude přijat program A, 200 lidí bude zachráněno.
Pokud bude přijat program B, existuje třetinová pravděpodobnost, že bude 600 lidí zachráněno, a dvoutřetinová pravděpodobnost, že nebude zachráněn nikdo.


Který program zvolíte?

Rozhodovací problém č. 2
Představte si, že se Česko připravuje na propuknutí neobvyklé nemoci (stejné jako v rozhodovacím problému č. 1), u které se očekává, že zabije 600 lidí. Byly navrženy dva alternativní programy, jak s touto nemocí bojovat. Předpokládejte, že přesné vědecké odhady výsledků těchto programů jsou následující:

Pokud bude přijat program C, 400 lidí zemře.
Pokud bude přijat program D, existuje třetinová pravděpodobnost, že nikdo neumře, a dvoutřetinová pravděpodobnost, že 600 lidí zemře.


Který program zvolíte?

Pokud by byli lidé zcela racionální ekonomičtí jedinci „homo economicus“, jak předpokládá klasická ekonomická teorie, nemělo by být pro respondenty žádným rozdílem, zda-li je otázka položena ve formě „zachrána 200 lidí“ nebo ve formě „úmrtí 400 lidí.“ Nebo-li by na volbu respondentů nemělo mít vliv, zda-li je otázka položenou formou „zisků“, kolik lidí bude zachráněno, nebo formou „ztrát“, kolik lidí zemře.

Jak nicméně ukázalo rozdělení odpovědí mých respondentů, když byla otázka formulována ve formě „počtu zachráněných životů“ / „zisk“ (rozhodovací problém č. 1), 54 % respondentů zvolilo jistou variantu,nebo-li variantu s jistým výsledkem (A). Mimochodem, když stejný rozhodovací problém položili svým respondentům v 70. letech minulého století naši staří známí Daniel Kahneman a Amos Tversky, jistou variantu zvolilo dokonce 72 % respondentů.

Pokud byla na druhou stranu otázka formulována ve formě „počtu zemřelých“ / „ztráta“ (rozhodovací problém č. 2), pouze 44 % z mých respondentů zvolilo jistou variantu (C), přičemž u Kahnemana a Tverksého toto číslo činilo pouhých 22 %. James Montier k těmto výsledkům v knize z roku 2007 Behavioral Investing: A practitioner’s guide to applying behavioral finance uvádí následující: „Toto je podstatný obrat preferencí – a zásadní problém pro ekonomii, která tvrdí, že lidské preference by měly být stabilní.“

Tyto odpovědi výstižně ilustrují tzv. behaviorální předsudek rámcování (framing bias), který říká následující:
• Způsob, jakým jsou lidem informace poskytnuty, může mít na jejich konečné rozhodnutí zásadní vliv.

• Forma má při rozhodování ekonomických subjektů větší vliv než podstata.
• Lidé odpovídají rozdílně v závislosti na tom, jakým způsobem je otázka položena.

Klasická ekonomická teorie přitom tvrdí pravý opak. Podle ní by měli být lidé schopni uvažovat zcela racionálně a měli by se rozhodovat podle podstaty rozhodovacího problému a nikoliv primárně na základě formy jeho prezentace.

Sluší se dodat, že u našich dvou rozhodovacích problémů zásadní změnu preferencí mezi jistou a nejistou variantou způsobil mimo jiné dispoziční efekt (disposition effect), kterým jsme se zabývali v minulém díle našeho seriálu. Dispoziční efekt říká, že lidé mají tendenci v případě ziskových pozic, resp. v rozhodovacích problémech, kde jsou varianty formulovány ve formě zisků (rozhodovací problém č. 1), preferovat jistou bezrizikovou variantu s jistým výsledkem, a tou je rychlá realizace zisku (A). Naopak v případě ztrátových pozic, resp. v rozhodovacích problémech, kde jsou varianty formulovány ve formě ztrát (rozhodovací problém č. 2), preferovat rizikovou variantu s nejistým výsledkem, a tou snaha o absolutní minimalizaci ztráty, resp. výběr rizikové varianty s nejistým výsledkem (D).

Rada pro investory: Než učiníte jakékoliv investiční rozhodnutí, měli byste jej analyzovat ze všech možných i nemožných úhlů pohledu. Rovněž byste jej neměli zapomenout formulovat pozitivní formou jako zisk, stejně jako negativní formou v podobě ztráty.

Vliv předsudku rámcování se stejně jako u všech ostatních behaviorálních předsudků zcela eliminovat nedá, nicméně tímto postupem by se vám mělo podařit jeho vliv alespoň redukovat a postavit rozhodovací problém na neutrální bázi. Simplexní a zkratkovité analytické postupy vystavující ekonomické subjekty celé paletě behaviorálních předsudků nepřináší úspěch v žádném oboru a pro investování to platí obzvlášť.


A na co se můžete těšit příště?
V příštím díle našeho seriálu se podíváme na behaviorální předsudek kotvení a přizpůsobení (anchoring and adjustment bias), jenž popisuje vrozenou lidskou tendenci chopit se či držet se irelevantních a často podprahových informací, když čelíme nejistotě. Zjednodušeně řečeno, když mají lidé v prostředí nejistoty činit jakékoliv odhady, nesouvisející a irelevantní fakta a informace, které jim zrovna přijdou pod nos, mají tendenci jejich odhady významně ovlivnit, aniž by si to ovšem uvědomovali.

 

V případě zájmu si lze knihu Michala Stupavského o behaviorálních financích Investor 21. století – Jak ovládnout vlastní emoce a uvažovat o zajištění na stáří (2013) objednat ZDE 


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
General Electric Co (12/16 Q4, Bef-mkt)
7:00Telia Co AB (12/16 Q4)
7:02SAP SE (12/16 Q4)
7:20Volvo AB (12/16 Q4)
7:30Daimler AG (12/16 Q4)
7:30Telefonaktiebolaget LM Ericsson (12/16 Q4)
12:30Honeywell International Inc (12/16 Q4)
13:00Moody's Corp (12/16 Q4)
13:58McDonald's Corp (12/16 Q4)