Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Mezi nadšením a skepsí - východ Evropy a euro

Mezi nadšením a skepsí - východ Evropy a euro

30.12.2014 13:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Obraz eura po státní dluhové krizi v Evropě značně utrpěl. Členové Evropské unie ve východní Evropě proto hledí na společnou měnu se smíšenými pocity. Přesto by se ale novým argumentem ve prospěch eura mohla stát krize na Ukrajině, napsala agentura DPA.

Slováci ho mají již takřka šest let, Litevci ho v lednu zavádějí, Poláci a Češi váhají. Názory na euro jsou více než deset let po rozšíření EU na východ odlišné. V zemích, které kdysi ležely za železnou oponou, je všechno, co jakkoli souvisí s omezením státní suverenity, stále ještě citlivým tématem.

Přesto všichni v regionu zdůrazňují, že rozhodnutí pro EU bylo od počátku také rozhodnutím pro euro. Nadšení z jeho zavádění do praxe ale značně zkalila dluhová krize.

V Polsku od konce září vládne premiérka Ewa Kopaczová. Ve svém programovém prohlášení vyzvala k zajištěným financím v unijních zemích. Podobně jako Poláci musí splnit pro zavedení eura stanovené podmínky, měla by podle ní být také jistota, že eurozóna je stabilní a žádná další krize nehrozí.

Obyvatelstvo v Polsku je skeptické. Více než polovina Poláků podle nejnovějších průzkumů považuje zavedení eura za špatné. Nepomohlo ani to, že tamní národní banka právě opět vydala novou zprávu o výhodách eura. Před supervolebním rokem 2015, ve kterém se bude volit parlament i prezident, se předchůdce Kopaczové a nynější stálý předseda Evropské rady Donald Tusk zdráhal učinit jasné rozhodnutí. Poláci chtějí splnit podmínky na přijetí, datum zavedení eura je ale věcí budoucí vlády, zdůrazňoval.

Možná by mohl pomoci pohled na jižní sousedy. Na Slovensku, které jako první země někdejšího sovětského bloku přijala euro, tohoto kroku po šesti letech mnoho lidí nelituje. Podle aktuálního průzkumu veřejného mínění Eurobarometr považují dvě třetiny obyvatel euro za dobré pro zemi.

V Litvě se společná měna zavede 1. ledna 2015, čímž budou všechny tři pobaltské republiky součástí eurozóny. Podobně jako v Lotyšsku, které euro přijalo letos v lednu, se i v Litvě objevuje strach ze zdražování. V Lotyšsku ale ceny zůstávají stabilní.

Ani na Slovensku se obavy ze zdražování nenaplnily. Stalo se tak mimo jiné kvůli tomu, že na zemi s přijetím eura na počátku roku 2009 plně dolehla mezinárodní hospodářská krize. Rychle klesající poptávka přinutila obchodníky snížit ceny. Proto mohl premiér Robert Fico slavit, že se Slovensko stalo první zemi, kde se většina zboží po zavedení eura nezdražila, ale zlevnila.

V Pobaltí přináší vítr do plachet zastáncům eura ještě jiná krize. V Litvě očekávají od eura mnozí lidé ve stínu ukrajinského konfliktu také politickou jistotu. Předpokládají, že pokud by byla ohrožena stabilita měny, tak by se Evropa jistě postavila na stranu někdejší sovětské republiky.

Zdroj: ČTK


Čtěte více:

Může nižší cena ropy ohrozit prodeje Tesla Motors?
30.12.2014 12:14
Během posledních několika měsíců cena ropy byla sražena pod 60 dolar...
Ukrajina má velké oči - od MMF očekává naráz 3 tranše úvěrové pomoci
30.12.2014 13:20
Ukrajina očekává, že ihned po lednové návštěvě mise Mezinárodního měno...

Váš názor
  • Jen dál a hlouběji do EU
    31.12.2014 8:56

    Před 2.WW byl kurz koruny 7:1 k DM,za protektorátu 10:1,aby nás mohli fašisté lépe vysávat, tedˇ28:1,proč asi?
    jožin
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Red Hat Inc (02/19 Q4, Aft-mkt)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo