Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cynikova akciová projekce pro letošní rok

Cynikova akciová projekce pro letošní rok

05.01.2015 17:45

Pravý investiční cynik by asi řekl, že žádné projekce nemá smysl dělat a nadpis je tak vlastně protimluvem. Otázka pak ale je, zda není protimluv i samotný výraz „investiční cynik“. Podle mne každopádně i zde platí, že všeho s mírou. Tedy že má smysl udělat si nějaký základní obrázek o tom, kam by se trhy mohly ubírat, jaké jsou možné hlavní negativní a naopak pozitivní scénáře a jací budou jejich tahouni. Mechanika mého dnešního pokusu bude jednoduchá:

Ceny na trhu jsou funkcí zisků očekávaných v následujícím roce a valuace – poměru cen a těchto zisků. Valuacím se zde poměrně intenzivně věnuji. Proto nyní pouze zopakuji svůj názor, že v racionální rovině se z jejich strany nějaká hmatatelnější podpora dalšího růstu cen čekat nedá. Vše je tedy na ziscích. Čímž se rychle dostáváme k následujícímu obrázku, který ukazuje červeně vývoj očekávaných zisků společností v indexu SPX pro roky 2013, 2014 (dnes tedy uzavřeno) a pro rok 2015. Modře pak jsou zisky „plovoucí“ – očekávané pro následujících 12 měsíců.

sous

Graf jasně ukazuje, že očekávání pro daný následující rok jsou soustavně příliš optimistická: Na počátku roku 2012 se čekalo, že v roce 2013 dosáhnou zisky cca 120 dolarů, nakonec dosáhly méně než 110 dolarů. Podobně byla očekávání osekána v roce 2013 (pro rok 2014) a zatím se zdá, že stejný tanec proběhne i letos. Nyní jsou zisky očekávané pro rok 2015 na úrovni 128 dolarů na akcii. Hodnota indexu SPX se pohybuje kolem 2 060 bodů a to znamená, že PE odvozené z oněch očekávaných zisků 2015 se nyní pohybuje něco nad 16 (2 060/128). Jak jsem zmínil, jde o hodnotu poměrně našponovanou, i když ne bublinovou.

V grafu jsem „cynicky“ dodělal trajektorii zisků 2015 – pokud budou očekávané zisky postupně osekávány podobně jako v letech předchozích, skončíme letos znatelně pod 125 dolary. Index by se pak měl nyní obchodovat jen na cca 1 990 bodech (současné PE krát 124). Nás zde ale zajímá hlavně ona predikce indexu ke konci roku. Na to potřebujeme PE a očekávané zisky roku 2016. U PE předpokládejme, že zůstane na současných úrovních. V grafu to již vyznačeno není, ale konsenzus nyní hovoří o tom, že zisky 2016 se budou pohybovat nad 141 dolary. Tato očekávání přitom podobně jako očekávání pro rok 2015 v posledních týdnech poměrně prudce klesají. Pokud bychom pracovali se 141 dolary a PE 16, měl by být index na konci tohoto roku na 2 256 bodech. To by znamenalo posílení cen o necelých 10 %. Pokud ale oněch 141 dolarů „cynicky“ korigujeme na základě vývoje předchozích let, dostaneme se třeba až k 130 dolarům a hodnota indexu by pak na konci roku měla být zhruba tam, co nyní. A je otázka, zda by optimistické PE takové korekce očekávaných zisků uneslo.

Výše uvedená hra s čísly (implikující neobjevný 0 – 10 % pohyb indexu SPX) má spíše než nějaké konkrétní odhady (opět) ukázat, jak moc dnes záleží na vývoji firemních zisků. Optimismus investorů na straně marží byl, co se týče let 2013 a 2014, příliš velký – očekávání byla i zde postupně korigována. Pro rok 2015 se očekávaná marže držela na úrovni 11 %, v posledních týdnech ale došlo i zde k prudké korekci (na 10,6 %). O roku 2016 nemluvě (nyní na 11,3 %). Celkově z toho všeho dýchá stále větší pesimismus. Ne typu krizového, ale typu „to nejlepší je za námi“. Je to i v souladu s relativními pohyby odvětví, o kterých jsem hovořil před pár dny.

Z globálního pohledu můžeme v současné době vystopovat dvě investiční teze: Spojené státy se ekonomicky odtrhávají od zbytku vyspělého světa a jejich akciový trh bude i nadále globální vítězem. Nebo: Spojené státy si sice povedou i nadále dobře, jejich trh je ale už tak našponovaný, že se zájem investorů přesune jinam. Výše uvedená čísla spíše odpovídají této druhé tezi. A já na závěr nepřijdu s ničím jiným, než tisíckrát otřepanou, vysmívanou, ale o nic méně relevantní radou: Diverzifikujte. A v USA vybírejte.


Čtěte více:

Řecko – vítězství Syriza by bylo Pyrrhovo
05.01.2015 15:07
Po třetím neúspěšném pokusu zvolit řeckého prezidenta (29. 12. 2014) d...
Prodej aut v Německu loni po dvou letech poklesu vzrostl
05.01.2015 15:35
Prodej osobních automobilů v Německu se v loňském roce zvýšil o 2,9 pr...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data