Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Cat - jak se stát z akciové hvězdy zatracencem

Cat - jak se stát z akciové hvězdy zatracencem

13.01.2015 17:45

V minulém příspěvku jsem se věnoval akciovému propadáku jménem Honda a myslím, že bude zajímavé podívat se na více společností, které vyžadují větší než malou dávku kontrariánství. Filtrem mi bude opět hvězdičkování od Morningstar. Náš zájem se tak dnes přesune ke společnosti Caterpillar. Ta byla v prvních pokrizových letech poměrně žhavým titulem, do kterého se promítaly komoditně – boomové naděje spojené zejména s vývojem v rozvíjejících se zemích. Sám jsem tehdy o nákupu uvažoval, ale nadšení trhu jsem nakonec vyhodnotil jako už příliš vysoké. Jak ukazuje graf, po počátečních návalech optimismu přišlo znatelné vystřízlivění.

bch1

Zdroj: FT

Zatímco v letech 2010 – 2012 byla návratnost akcií Cat (ale i povídkově podobného Deere) znatelně nad trhem. Dnes už tomu tak není. Se systematickým rizikem vysoko nad trhem (beta dosahuje hodnoty 1,66) by tomu ale mělo být obráceně. Nakonec se tak akcie Cat stává z hvězdy určitým zatracencem. Vývoj cen akcií tažený do značné míry sentimentem a výhledem je věc jedna, síla společnosti věc druhá. Jak je možné, že bývalý tržní miláček si od Morningstar vysloužil jen jednu hvězdu (nula hvězd se neuděluje)?

Čeká se, že v roce 2014 a 2015 budou tržby společnosti zhruba stagnovat na úrovni roku 2013, EPS by měly o něco růst. Jak je patrné z grafů, v roce 2012 obojí kulminovalo – ne náhodou to platilo i o ceně akcií. Povšimněme si také, že návratnost vlastního jmění ROE je na více než 20 %, což je na první pohled velmi slušné. Pochyby se ale začnou vkrádat ve chvíli, kdy se podíváme na návratnost investic, či aktiv. Ty jsou totiž mnohem níže. Jak je to možné? Odpověď je jednoduchá – ROE musí být hodně zapáčeno. A páčí se samozřejmě dluhem, což v případě cyklické společnosti nemusí být to pravé ořechové.

bch2

Zdroj: FT

Z toku hotovosti je patrné, že Cat není Honda. To znamená, že nemá systematické problémy s pokrytím svých investic provozním cash flow. Pozoruhodné je i to, že zatímco rok 2013 byl na úrovni tržeb a zisků rokem korekce, provozní CF bylo rekordní (10,1 miliard dolarů). Výrazně k tomu ale přispěl pracovní kapitál – pravděpodobně tak vidíme i „matoucí“ efekt, kdy klesající tržby v roce poklesu zvýší tok hotovosti, protože se projevují poklesem investic do pracovního kapitálu.

bch3

Zdroj: FT

U Hondy jsem zmiňoval problematičnost dividendové politiky u firem, které jsou pod tlakem toku hotovosti, ale zároveň stále nechtějí šokovat akcionáře tím, že jim sáhnou na to nejhmatatelnější. U Cat vidíme, že v roce 2012 mohutně navyšovala dividendu i přesto, že provozní CF tak akorát pokrylo investice, respektive CapEx. Samo o sobě to nemusí být problém – mimořádně horší rok na provozní úrovni a vyšší investice nejsou důvodem pro skoky v dividendách (pokud má firma rezervy). Klíčové slovo je ale samozřejmě „mimořádně“. Rok 2013 vše trochu zamlžil kvůli zmíněnému pracovnímu kapitálu. I přesto ale vidíme, že firma snížila dividendu (ze 1,6 na 1,1 miliard dolarů), hotovostní nadílku na druhou stranu pořešila mimořádným odkupem (1,8 miliardy dolarů).

K třetímu čtvrtletí měl Cat asi 29 miliard dolarů čistého dluhu (35 miliard dolarů dluhu – 6 miliard dolarů hotovosti). EBITDA v roce 2013 dosáhla necelých 9 miliard dolarů a my se tím asi dostáváme k oné jedné hvězdě. Poměr čistého dluhu k EBITDA totiž na těchto číslech dosahuje 3,2. S ohledem na to, o jak cyklický byznys jde, to není malé číslo (a dluhem nakopnuté ROE pak není také žádná sláva). I kdyby se ziskovost zvyšovala, nejde mi moc do hlavy, proč firma místo odkupů nesnižuje dluh. Většinou zde tlumím přílišné obavy z dluhem financovaných odkupů. Poukazuji na konkrétní příklady firem, které sice za pomocí dluhu vyplácí více, než kolik zrovna vydělají, mají ale obrovskou zásobu hotovosti v rozvaze a dluhovou kapacitu (eliminují tak spíše obavy z toho, že hotovost propálí neuváženými investicemi, apod.). Cat bych ale do této skupiny rozhodně nezařadil, naopak.

JPMorgan před několika dny snížil rating Cat a cílovou cenu z 95 na 80 dolarů. Příčinou je zejména vývoj na trhu s ropou, který by se měl promítnout i do tržeb Cat. Šéf společnosti v podstatě souhlasí s tím, že krátkodobě půjde o negativní faktor, ale dlouhodobě by se nižší ceny ropy měly na firmě projevit pozitivně. Zároveň říká, že zatímco v minulých letech se Cat vyhýbal akvizicím firem z oblasti energetiky kvůli jejich vysokým valuacím, nyní se situace může obrátit. Jak jsem uvedl, Cat sice nemá tak napjaté CF jako Honda, ale celkový obrázek mi kreslí podobný – spíše pro hard core kontrariány.


Čtěte více:

Profesionální investoři: Akciemi budou letos hýbat sazby, ropa a dolar
13.01.2015 11:03
Americká ekonomika vypadá v poslední době dobře, ekonomové poukazují n...
Alcoa ve 4Q14 málem rozsekala i optimistická očekávání
13.01.2015 10:09
Včera večer po uzavření amerického trhu ohlásila svoje výsledky společ...
Běžný účet platební bilance: Mírný deficit namísto lehkého přebytku
13.01.2015 10:33
Oproti očekávání skončil běžný účet platební bilance v listopadu defi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk
10:57Známky silného oživení a nižší výnosy akciím vyhovují  
10:49Ever Given a sen radikálních protekcionistů
9:12Rozbřesk: Oživení na evropském automobilovém trhu
8:51ČNB povolila PPF koupit akcie Monety, čínská ekonomika rostla nejrychleji od 1992. Evropa zahájí růstem  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data