Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko a mandolína kapitána Draghiho

Řecko a mandolína kapitána Draghiho

26.01.2015 17:00

Pokud někdo četl knihu Mandolína kapitána Corelliho, dostalo se mu vedle barvitého děje i mnohého dalšího. Třeba popisu toho, jakých zvěrstev se na řecké společnosti dopustili vyznavači komunismu, či jak se z vyhýbání se daním stal národní sport. A nevyhnutelně i popisu vztahů mezi Řeky a Němci, jdoucími od válečných zločinů až po poválečné turistické „nájezdy“. Řecko je takovým hodně barvitým evropským kotlíkem a teplota v něm už delší dobu zase povážlivě stoupá. A opět hrají významnou roli Němci i komunisté 2.0.

Asi většina lidí se domnívá, že Řekové si za své dluhy a tudíž i současné problémy mohou sami. Uvedená kniha by tento názor v mnoha ohledech podporovala (třeba kvůli onomu vyhýbání se daním). Já jsem ale toho názoru, že za dluh může vždy jak ten co si půjčuje, tak ten, který mu půjčuje. A to jak v okamžiku vzniku dluhu, tak během jeho (ne)splácení. Na úrovni celoevropské ekonomiky to jasně vystupuje do popředí ve chvíli, kdy si uvědomíme, že mechanismus je v principu následující: Země A má vyšší produkt než spotřebu a tudíž může (chce) půjčovat. Půjčí zemi B, která tak může (chce) nakoupit zboží od země A (které si občané země A nespotřebovali). Takto vzniklý dluh je zrovna tak dluhem, jako získáním poptávky a zaměstnanosti (pro zemi A). Pokud má dojít ke splácení dluhů, vše se musí obrátit – země A musí poskytovat poptávku a země B generovat více než spotřebuje. Pokud se tak neděje, dochází k absurdní situaci, kdy je některé země velmi zadlužená, ale nemá práci (poptávku).

Řekové neprodukují výjimečně kvalitní zboží, na které by se v Německu stály fronty. Nemají (pravděpodobně) ani výjimečnou nákladovou konkurenceschopnost. Na druhou stranu se Německo také nijak moc nesnaží o to, aby změnilo svůj mustr „pracuj a spoř“. Řecko nasekalo dluhy, ale Německo mělo vědět, že půjčuje někomu, kdo bude jen těžko splácet. V USA jsou za hypotéční krizi viněny banky (a správně) a ani zdaleka ne tolik zadlužené domácnosti. Stejným pohledem by musely být Německo na pranýři. Ono „jen“ půjčovalo, aby mělo samo práci. Kdo byl tedy více nezodpovědný? Německo je nyní vzorem střídmosti, ale co když se vezmou do úvahy veškeré dluhy v přímém i přeneseném slova smyslu z minulého století?

Snažím se říci, že Řecko a s ním i celá Evropa během víkendu dospěly do poměrně kritického bodu, který nelze ani zdaleka vykreslit černobíle. Podle mne nemusí vše skončit nějakou tragédií. Předpokladem ale je, aby se Německo přestalo držet své „pravdy“, která sice pravdou je, ale jen parciální a založená na selektivní historii. Do toho všeho bude hrát mandolína jiného italského kapitána - Draghiho. O ní už toho také bylo napsáno dost, ale snad nebude na škodu, když se jednoduše podíváme na to, jak se v minulosti vyvíjela rozvaha hlavních centrálních bank a jak by se měla vyvíjet v letech 2015 a 2016:

sous1

Rozvaha ECB začala klesat v roce 2012, krátce předtím, než Fed začal svou rozvahu opět navyšovat. Nyní se směr u obou bank otáčí, což je asi příhodné a hádejme, co je lepší. V neposlední řadě si bez velké námahy všimneme, že úplně mimo jinými bankami nastavený standard bude QE v Japonsku. Můžeme to v duchu ultrakonzervativní ekonomie interpretovat tak, že tamní elity se snaží zdestruovat celou zemi. Já to interpretuji v podstatě tak, že je to důsledek předchozí váhavosti. Celkově tak obrázek (v mé interpretaci) ukazuje, jak vypadá rozdíl mezi strategií razantního monetárního šoku (Fed, BoE), velké několikaleté váhavosti (ECB) až po váhavost chronickou (BoJ). Z investičního hlediska je důležitý závěr, že ač rozvaha Fedu bude (pasivně) mírně klesat, celková globální likvidita strádat určitě nebude.

Obecně se nyní tak nějak předpokládá, že se vše nakonec vyřeší bez velkých vln. Mandolína kapitána Draghiho může také navodit lepší atmosféru, ale zdá se mi, že k nějakému konečnému rozuzlení máme přece jen ještě daleko. Proč? Možná proto, že pokaždé vyplouvá na povrch jedno a to samé, jen v jiném kabátu. A je pravdou, že situace v řecké ekonomice se tu a tam lepší. Ale i pokud bychom předpokládali, že nezaměstnanost bude dál klesat tempem nastaveným v posledních měsících, na úroveň 10 % se podle mých jednoduchých odhadů země dostane za cca 7 – 8 let. Takový výhled moc nezjemní ani mandolínový kvintet.


Čtěte více:

Summers: Globální elity se musí začít starat o střední třídu
26.01.2015 15:10
Na setkání v Davosu se jen těžko budou řešit problémy těch, kteří jsou...
Výsledky Seagate ve 2Q15 - telegraficky
26.01.2015 15:21
Společnost Seagate (STX US), jeden z dvorních výrobců harddisků a dato...
OPEC mluví o dnu na ropě, cena pokračuje ve stabilizaci
26.01.2015 15:32
Propad cen ropy zhruba v polovině měsíce ustal. Po překotných změnách...

Váš názor
 • přijetí GR / kázání ČR
  28.01.2015 11:09

  Pamatuji se, jak v Řecku zavedli euro a jak v té době k nám se vztyčeným prstem mluvili z EU, že my musíme splňovat maastricht, že si počkáme, dlouhá cesta, spousty odříkání (rozuměj "reforem"). Při jedné ze svých (dovolenkových) návštěv Řecka jsem jen kroutil hlavou, jak tahle země lenochů je může splňovat, zatímco ČR ne. No, nesplňovali je, jak se ukázalo později :-)
  sgt.Mike
  • Re: přijetí GR / kázání ČR
   28.01.2015 11:22

   jak to, ale jak to?! uz tady proste bylo zaseto semeno neduvery a jak to chcou napravit? zas nachytat naky blbce na varenou italskou nudli za zvuku mandoliny..
   Azb
   •  
    28.01.2015 12:39

    Silně mi to připomíná ty televizní reklamy, které hustí do milionů diváků o tom, jak jsou zrovna ty jejich půjčky bezpečné a jak je zadlužení výhodné a moderní:-))) Ve finále pak stojí za dveřmi exekutor. Institut dluhu, věřitele a dlužníka je pořád na celém světě stejný. A je úplně jedno, jestli je to Řecko a nebo Máňa odnaproti. Prostě je dostali... i když nevím, co tím ty silné finanční kasty získají, když oslabí prostor, ve kterém se sami pohybují. Asi se řídí stejně jako náš polomozek Paroubek se svým "po nás potopa":-))
    Jesse
    •  
     28.01.2015 13:03

     jasny, paroub byl navrcholu trendu, kdy vsecko bylo mozny, vcetne zasolarkovani vsech ceskych polnosti :D a z eu se tichym hlasem ozvyalo: zdroje jsou-sou-ou-uuu. ja to paroubovi nezazlivam. proste byl naivka a mozna je takovy dobrotivy tululum od natury, zrejme se nechaval presvedcit poradci co ma delat a takhle to dopada, kdyz clovek neni kriticky. je to problem, kdyz clovek neni poucen zadnym karambolem a kotrmelcem, nevidi ty kvantitativni dusledky napric obyvatelstvem, ma problemy vyhodnotit realne riziko a pripravit paralelne alternativni plany zejemena pak proto, ze se spoleha na to (a asi mu i bylo sdeleno), ze paralelni plany ma jiz pro kazdy pripad vyhotovene ta uzasna neochvejna euroskupina v bruselu, kde jsou proste pripraveni i na navstevu martanu a uz maji i jidelnicek a luzka s moznosti snizeni gravitace atd..
     Azb
 • Připomeňme si
  27.01.2015 12:16

  co řekům dneska chybí: 1. možnost v podstatě neomezených daňových úniků 2. v podstatě doživotní renta v případech, kdy se člověk stal státním zaměstnancem (nemohl být propuštěn) 3. snad i většina lidí ve státní správě v řecku měla vedle nadstandartní mzdy co by státní zaměstnanec i další příjmy z podnikatelské činnosti (v turistickém ruchu) 4. důchodový systém zajištoval dokonce vyšší penze než v Německu a dalo by se pokračovat - ale to hlavní bylo že - NIKDO PO NICH NEPOŽADOVAL SPLÁCENÍ DLUHŮ PO DLOUHÁ LÉTA !! / A nyní otázka: proč po nic nepožadovali splácení dluhů? Protože nabubřeli politici z EU se chtěli zviditelnit v historii jako Ti, co zavedli měnu euro, chtěli být s tímto historickým okamžikem spojování na věky věků... a to se dalo zajistit jedině tím, že do eurozóny vstoupí co nejvíc zemí - tedy i Řecko a i další státy (španělsko,..) . Tak je přijali. A aby měna byla silná, musela se deklarovat ekonomická síla jednotlivých zemích. A protože se vědělo, že ekonomické údaje Řecka byly roky a roky fikslované (ať už řeckou vládou, ratingovými agenturami, bankami,uředníky v Bruselu..) , tak se vědělo, že reálně řekové jsou v prdeli. Proto se pro jistotu po nich nepožadovalo splácení dluhů, protože by se okamžite ukázalo, že na to nemají... a celé by to šlo do kopru. Ono to nakonec stejně časem prasklo, ale to už bylo pozdě - dluhy narostly do obludných rozměru a řekové si zvykli na život na vysoké noze. Hodně blbá kombinace.
  Jesse
 • mám dotaz
  27.01.2015 11:52

  a jak se podle vás může nezaměstnanost v řecku dostat na úroveň 10%??? To jako bude státní sektor zase masívně nabírat? Vy jste asi v řecku nikdy nebyl a Řecko jste asi viděl jen z letadla. Řecko dneska neprodukuje v podstatě nic zajímavého. Olivy mají lepší Španělé, jejich víno je spíš k zbli-tí, průmysl nemají a jejich předražené hotely s nízkou úrovní služeb to se nemůže rovnat Turecku a spol. Řekové jsou v průměru líný národ, který nemá co dělat nejenom v Eurozoně ale ani v EU.
  tk69
  • Re: mám dotaz
   27.01.2015 12:12

   Řecko prostě nechce splatit své dluhy - pro novou vládu i lidi v ulicích to je prostě minulost, kterou chtějí hodit za hlavu a to, že ještě před 7 lety se měli jako prasata v žitě - to berou jako normální - zrovna tak, jako že bylo normální si takhle žít na dluh. A hlavně - jako normální berou to, že ty dluhy nemusí platit - oni přeci nemůžou za to, že jsou Řekové... Řecko ve své historii už prošlo asi 3 státnimi bankroty... a enem blbec si může myslet, že to je náhoda. Merklová evidentně blbec není - a protože věděla, že se to stane znova - zavčasu se pojistila. Prosadila v podstatě silou takzvaný euroval, do kterého museli povinně přispět všechny země euroźony (pod záminkou pomoci Řecku) a tenhle balék peněz se poslal do Athén, aby byly schopny splatit dluhy, které dlužily převážně německým bankám. Stalo se. A stane se i to, před čím hodně politiků varovalo (zejména na slovensku, kde byl odpor proti eurovalu) - že Řecko ty dluhy nesplatí a že ty miliardy eur budou muset prostě jednotlivé země odepsat. Je ostuda, když řecké dluhy musí splácet i taková země jako je slovensko, které má proti řecku znatelně nižší životní úroveň (a to i po těch takzvaných škrtech v řecku).
   Jesse
   •  
    28.01.2015 11:48

    Já bych Řekům nezáviděl mají to teď docela utažené (jezdím tam ) a když přestanou platit , tak se vrátí k Drachmě a stanou se z nich lůzři . Myslím , že z nich udělají exemplární případ, jak dopadne země, která neplní své závazky. Nakonec, až budou na dně, tak to všechno skoupí zahraniční kapitál a postaví opět na nohy. Řekové pak budou muset makat pro zahraniční firmy . Češi i Slováci si tam budou kupovat letní chaty u moře. Jakmile nezaplatí a opustí EUR, nebude cesty zpět.
    Nero
 • to jako
  27.01.2015 11:41

  Nemci meli predpokladat, ze Rekove budou podvadet, takze muzou za jejich problemy, kdyz jim pujcovali? Ja to povazuji za velmi vstricne gesto, za ktere se jim nyni odvdecuji demonstrancemi s plakaty, kde kopou Angelinu do riti. Dokazuji, ze jsou to jen nesvepravni idioti, jako vetsina kazatelu na tomto chatu a meli by odejit tam, kam patri - do riti. Krast a podvadet jsou vlastnosti patrne vlastni jiznimu temperamentu , coz je mozne pochopit, nikoliv omluvit.
  lime
 • řek bych, že
  26.01.2015 18:44

  Řecko a makróny kapitána Draghiho :-)
  Jesse
  • Re: řek bych, že
   26.01.2015 18:48

   Tady s tebou souhlasím...a podotýkám že vystřízlivění soudruha Draghido bude kruté, dříve nebo později...
   el mrcoch
   •  
    26.01.2015 23:30

    Neboj, zpusobu jak napomoci spravnemu vyvoji deni je hodne.
    Mezernik
Aktuální komentáře
22.04.2021
11:56Zdražování pražských bytů v prvním čtvrtletí opět zrychlilo
11:40Krugman: Automatizace, univerzální příjem a inflace
11:37Novinky z trhu START: Blíží se jarní START Day a Primoco upisuje nové akcie
11:37AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Výroční zprávě k 31. 12. 2020
10:33Akciím se dopoledne daří, eurodolar přešlapuje před ECB  
10:10Organické tržby Nestlé rostly nejvíce za 10 let
9:31Credit Suisse skončila kvůli Archegos ve ztrátě 252 mil. franků, trh čekal ještě větší
9:03Rozbřesk: Pátý týden dovolené by mohl stát firmy desítky miliard korun
8:52Rusko má umožnit návrat českých diplomatů, vláda projedná rozvolnění. Evropa zahájí pozitivně  
8:23Airbus reorganizuje výrobní závody - ve Francii je spojí, v Německu rozdělí
6:20ČEZ, a.s.: Zrušení zpětně odkoupených dluhopisů
6:09Rozdílné pohledy na nákupy dluhopisů. Pět otázek pro ECB
21.04.2021
22:01Americké trhy první den v týdnu zelené  
18:44Hodnotový megacyklus
18:05Summary: ASML vymaloval prvotřídní kvartál, překonal očekávání
17:35Komerční banka, a. s.: Oznámení o přijatých usneseních na Valné hromadě Komerční banky, a.s. dne 21.4.2021
17:22Nižší ceny lákají do akcií kupce, výš zamířilo i zlato  
17:13Analytik Michal Křikava: U Komerční banky očekáváme výplatu dividendy nejvýše 24 korun později v letošním roce
16:44FT: Navzdory slibům se šéfové velkých firem o dopady pandemie nepodělili
15:44Brusel navrhl první regulaci umělé inteligence, omezí rozpoznávání obličejů. Schválení může trvat roky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alaska Air Group Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
American Airlines Group Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
American Electric Power Co Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
AT&T Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Blackstone Group Inc/The (03/21 Q1, Bef-mkt)
Credit Suisse Group AG (03/21 Q1, Bef-mkt)
Dow Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
HCA Healthcare Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Heineken NV (03/21 Q1)
Intel Corp (03/21 Q1, Aft-mkt)
IQVIA Holdings Inc (03/21 Q1, Bef-mkt)
Orange SA (03/21 Q1)
Snap Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
Southwest Airlines Co (03/21 Q1, Bef-mkt)
Tractor Supply Co (03/21 Q1, Bef-mkt)
World Wrestling Entertainment Inc (03/21 Q1, Aft-mkt)
7:20Volvo AB (03/21 Q1)
7:30Husqvarna AB (03/21 Q1)
8:30Huhtamaki Oyj (03/21 Q1)
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:00Union Pacific Corp (03/21 Q1)
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů
16:00USA - Předstihový index Conference Board, m/m