Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak moc škodí spotřeba cukru ekonomice? Té české téměř nejvíc na světě

Jak moc škodí spotřeba cukru ekonomice? Té české téměř nejvíc na světě

20.03.2015 17:02
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Zdraví je bezesporu klíčem nejen k lepšímu životu, ale i ekonomickému růstu. Nárůst počtu nemocných cukrovkou a obezitou ohrožuje podle nejnovějšího výzkumu Morgan Stanley nejen teprve se rozvíjející trhy, ale i ty již rozvinuté. Hlavním viníkem stojícím za vzrůstajícím výskytem cukrovky a obezity je cukr. Jeho spotřeba se tak potažmo stává problémem pro světový ekonomický výstup. A v žebříčku zemí světa, které spotřebou cukru ztrácí nejvíce, skončila Česká republika na nelichotivém druhém místě.

Cukrovka a obezita snižují produktivitu. Tento fakt zahrnul londýnský tým Morgan Stanley vedený Elgou Bartsch do výzkumu průměrného ročního růstu HDP v zemích OECD v následujících 20 letech a došel k závěru, že ten se bude pohybovat na úrovni kolem 1,8 %. To je ovšem méně než ukazují dlouhodobé odhady OECD, podle kterých by měly ekonomiky jeho členských zemí ročně růst tempem 2,3 %.

Nejvíce podle Morgan Stanley tratí na růstu HDP země, jejichž obyvatelé trpí nejvíce obezitou. V žebříčku národností z hlediska vlivu „diabezity“ na domácí produkt si Česká republika nevedla moc dobře a skončila druhá hned za Chile. Do stejné skupiny se zařadila i ekonomika Mexika, Austrálie, Slovenska nebo Slovinska. Na druhou stranu cukr méně poškozuje ekonomiky Itálie, Francie, Švýcarska, Japonska nebo evropských severských zemí.

sugar graph.jpg

Více dortíků a sladkostí znamená nižší produktivitu, a proto se nelze divit, že zatímco OECD počítá dlouhodobě s růstem produktivity na úrovni 1,9 %, měla by produktivita podle Morgan Stanley v OECD regionu klesnout na 1,5 %. Zatímco v severní Americe a Evropě spotřeba cukru se stárnutím populace spíše klesá, v Africe, Jižní a Střední Americe preference sladkého rostou.

Pozitivnějšímu vývoji tohoto trendu by mohly pomoct i samy potravinářské společnosti, které se snaží vyrábět zdravější produkty, zmenšovat balení i snižovat obsah cukru. Zároveň zlepšují informace o výživových hodnotách na obalech. Přímý nebo nepřímý vliv spotřeby cukru na nárůst diabetu nebo obezity může zmírnit hlavně změna individuálních stravovacích návyků a každý by tak měl začít sám u sebe.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Project Syndicate: Pomalý růst pro americké úrokové sazby
20.03.2015 11:03
Nové politické prohlášení amerického Federálního rezervního systému bu...
Německo zvažuje zdanění emisí CO2, špatná zpráva pro energetiky (+ komentář analytika)
20.03.2015 11:14
Německo uvažuje o zavedení daně za nadměrné vypouštění CO2. Tento krok...
TopFiveTech - Apple (DIP) vstupuje do klubu výjimečných DJIA
20.03.2015 13:00
Tento týden byl zase nabušený novinkami v rozžhaveném světě technologi...

Váš názor
 • cukr?
  20.03.2015 19:22

  Zvýšený výskyt diabetu souvisí s obezitou, která je bezesporu způsobena nezdravým životním stylem. Ale je úplně jedno, jestli sníte každý den velký bůček, vypijete 5 piv nebo se bude přejídat dortíky. Jenom cukrem to není. Kdo sportuje, může sníst 5 dortů denně, a žádnou cukrovku nejspíš nedostane.
  accurex
  • Re: cukr?
   23.03.2015 8:50

   Cukrovka nesouvisí s tím jak moc se sportuje ale s přijmem cukru (pro představu to není jen ten bílý co si dává člověk do kávy) Cukr jsou všechny sacharidy (mouka, škroby). To jestli uběhnete 0km nebo 100km denně vám cukrovku neovlivní, protože slinivka musí vyrobit stejné množství inzulínu na trávení cukru, nehledě na velikost fyzické námahy. V každém případě po bůčku, pokud ho jíte samotný bez příloh jako jsou knedlíky a následné pivo (to přece ke knedlíkům patří) nepřiberete a ani vaše tělo nebude muset vyrábět inzulin na trávení cukru, ani se vám tuk který v podobě bůčku do sebe dostanete neuloží.
   Ladis
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data