Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česko vede jedenáct investičních arbitráží

Česko vede jedenáct investičních arbitráží

11.06.2015 5:30
Autor: Lukáš Hoder, KSB

Proti ČR v současnosti probíhá jedenáct investičních arbitráží, z toho v sedmi případech se jedná o žaloby investorů do fotovoltaických elektráren zasažených v roce 2010 speciální „solární daní“ (o tématu jsme na Patrii psali již vícekrát). Původně se jednalo v zásadě o dvě žaloby vícero zahraničních investorů, které byly následně rozděleny do několika samostatných arbitráží. Spory budou rozhodovat velká jména mezinárodního práva, například americký advokát Gary Born nebo slovenský předseda Mezinárodního soudního dvora Peter Tomka.

Mezi solárními investory jsou především subjekty z Německa a Británie, a dále i z Lucemburska, Nizozemí a Kypru, přičemž právním základem sporů jsou jednak dvoustranné dohody o ochraně investic mezi Českem a zemí investora, tak i Smlouva o energetické chartě, která chrání zahraniční investice v energetice.

Další spory

Česko čelí kromě solárních sporů i dalším žalobám. V jednom případě se jedná o spor s britskou společností A11Y vedený před washingtonským Mezinárodním střediskem pro řešení sporů z investic (ICSID). Britský investor dodával v ČR speciální zdravotní pomůcky zrakově postiženým, přičemž stát údajně přiznával jeho klientům menší příspěvky, čímž jej měl údajně poškodit. Žalobce dále tvrdí, že státní úředníci „vyzrazovali“ jeho know-how konkurenci a že stát poškodil jeho dobré jméno, a to například když v roce 2014 mluvčí Úřadu práce vystoupila v České televizi a uvedla, že společnost A11Y své produkty předražuje.

Investor A11Y po Česku údajně požaduje částku ve výši 100 milionů korun a dále více než 700 milionů korun za „ušlou šanci“.

Další spor se týká privatizace společnosti Škodaexport z let 2007 až 2008. Britský investor WNC Factoring v žalobě tvrdí, že od státu koupil privatizovanou společnost v horším stavu, než očekával, protože mu prý Ministerstvo financí nepředalo důležité dokumenty. Žalobce údajně od státu požaduje stovky milionů korun.

Další investiční arbitráž se pak týká žaloby společnosti Anglia Auto Accessories a jejích majitelů, otce a syna Bustových, proti ČR u Stockholmského rozhodčího soudu. Jedná se v podstatě o pětadvacetiletý spor, ve kterém britští investoři, emigranti z Československa, žádají stovky milionů korun. Stát údajně nedokázal ochránit jejich investici do společnosti Sprint, která byla společným projektem britské společnosti s českým družstvem Kyjovan pro výrobu střešních nosičů.

Spor byl původně rozdělen na dva, nicméně po té, co žalobci nezaplatili poplatek za zahájení arbitráže, byla žaloba rozhodčím soudem odmítnuta a Ministerstvo financí ohlásilo vítězství. Žalobci nicméně získali potřebné finance a žalobu letos podali znovu.

Nová otevřenost Ministerstva financí

S výměnou na vedoucích pozicích na Ministerstvu financí již neplatí dřívější absolutní neochota zveřejňovat informace o investičních arbitrážích. Nová ředitelka ministerského odboru Mezinárodní právní služby, Marie Talašová, která má arbitráže na starosti, poskytuje rozhovory médiím a její odbor zveřejňuje starší rozhodčí nálezy i další informace.

Například v květnovém rozhovoru pro Lidové noviny se Marie Talašová pokusila vysvětlit důvody, proč Česká republika patří mezi nejžalovanější země na světě, mluvila o strategii ministerstva pro další vedení sporů či o výši narovnání, skrze které se s některými investory stát vypořádal a vyhnul se tak arbitráži.

Podle Talašové se stát vypořádal celkově se sedmi zahraničními investory. Nejvyšší částka vypořádání se týkala sporu s japonskou bankou Nomura ohledně Investiční a poštovní banky, přičemž šlo o 3,65 miliard korun. Narovnávaly se také miliardové spory s ocelárenskou společností ArcelorMital ohledně privatizace společnosti Vítkovice Steel nebo spor s britským obchodníkem Jonathanem Wiesnerem, kterému bylo vyplaceno asi 1,3 miliardy korun v kauze starých státních garancí.

Pyrrhova vítězství?

I v případě vítězství v investiční arbitráži však stát nemá vyhráno, protože do vedení sporu investoval velké množství času a financí. Pokud rozhodčí tribunál státu, jako vítězné straně, přizná náhradu nákladů řízení, začíná zdlouhavý boj o jejich vymožení od protistrany.

Podle údajů odborného časopisu IA Reporter Česko stále nedokázalo vymoci dlužnou náhradu nákladů vedení arbitráže proti německému investorovi Peteru Franzi Vöcklinghausovi ve výši 3 miliony EUR, dalšímu německému investorovi Georgu Nepolskym ve výši 150 tisíc EUR a ani švýcarskému subjektu Konsortium Oeconomicus ve výši 300 tisíc EUR. Marie Talašová k tomu uvedla, že se ministerstvo pokouší takovým situacím do budoucna zabránit a hledat cesty řešení, nicméně vymoci náhradu nákladů řízení proti neúspěšnému žalobci bude v řadě případů i nadále složité.

KŠB

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2019
16:20Jak osvobodit alžírskou ekonomiku
8:42Víkendář: Nová slovenská prezidentka je „skutečnou populistkou“ a to je dobře
19.04.2019
15:42Nakonec možná budeme řešit, zda je monetární politika dost zelená
8:11Fed se intenzivně připravuje na další útlum, ECB je pozadu
18.04.2019
22:04Americké akcie takřka na historickém maximu
17:56Ministr spravedlnosti Kněžínek oznámil odchod, střídá ho Benešová
17:33Tohle je dobrá dlouhodobá investice...
17:27Solidní americké tržby podpořily dolar, euro potopily indexy aktivity
17:27Summary: Pokles příjmů Morgan Stanley a lepší výhled Schlumbergeru
16:32Jakub Brukner: Jak poznat, zda je akcie levná nebo drahá
15:31Státní dluh ve čtvrtletí stoupl o 109,6 miliardy 1,732 bilionu Kč
14:50Perly týdne: Těžce předražený Uber, optimističtí američtí milionáři a u nás bez diskuse o jádru
13:28WindEurope: Investice do větrné energie přesáhnou v Evropě v roce 2021 100 miliard eur
13:26AVAST: Očekáváme směr k dalším úspěchům (komentář analytika)  
12:51Nejsme sociální síť ani vyhledávač, vzkazuje trhu Pinterest
12:41Babiš: Národní investiční plán je interní materiál, poslancům jej neposkytnu. 17 tisíc projektů, 3,5 bilionu korun
11:42Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2019
11:09Nejbídnější ekonomiku světa má Venezuela, ČR letos v top 10
10:42ČEZ, a.s.- Výroční zpráva 2018
10:39ČEB, a.s. - Informace o splatnosti ECP

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data