Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Islámští teroristé se učí od neonacistů, bezpečnostní složky jsou zmatené

Islámští teroristé se učí od neonacistů, bezpečnostní složky jsou zmatené

13.12.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Hrozné útoky v americkém San Bernardinu vzbudily hodně pozornosti u médií a vlády. Šlo o velmi specifické útoky, kdy Syed Farook a Tashfeen Malik nebyli propojení s žádnou teroristickou skupinou či sítí. Šlo tedy o skutečné teroristy? Nebo dostávali příkazy od nějaké tajemné a dosud nepoznané organizace? Odpovědi na podobné otázky jsou jednoduché a vzbuzují obavy. Určitě šlo o teroristy, kteří používali velmi nebezpečnou taktiku. Nazývá se „odpor bez vůdců“. Americké bezpečnostní složky jsou z této taktiky stále zmatené, a to jasně ukazuje, o jak moc nebezpečnou taktiku jde.

Výraz „odpor“ či „rezistence“ nemá přirovnávat teroristické útoky k nějakým partyzánským jednotkám. Jde o čistě technický výraz, který má velmi zajímavou historii. Ta začala v osmdesátých letech na americké ultrapravicové scéně. Krajní pravice a neonacisté zkoušeli vytvořit partyzánské jednotky, které by bojovaly proti americké vládě. Nějaké škody tyto jednotky sice způsobily, ale brzy zmizely. Jejich problémem bylo, že federální síly měly v těchto organizacích své lidi, takže každý plán na útoky byl okamžitě odhalen. Intelektuální vůdci neonacistů se tak snažili vytvořit jinou taktiku a přišli právě s „odporem bez vůdců“.

Základem nové taktiky byly většinou akce jednotlivců či malých skupin. Hlavním rysem byla absence struktury a jednotného vedení. Jednotlivé skupiny zajišťovaly propagandu a existovaly jen obecné návrhy toho, jak postupovat. Jejich realizace se pak mohl zhostit kdokoliv. Tento koncept nezávislých jednotlivců a buněk tak nepracoval s žádnými příkazy shora, s žádným vůdcem či jednotným směrem. Jeho dokonalost spočívala zejména v tom, že už nešlo předpovědět, kdy a kde dojde k útokům. Internet pak poskytl dokonalý prostor pro šíření informací a pravicové skupiny patřily k jeho prvním uživatelům.

Pravicový intelektuál William Pierce vydal v roce 1989 knihu, která obsahuje prorocké poselství týkající se rezistence bez vůdců. Je o teroristovi, který zabíjí smíšené páry a byla věnována Josephu Paulu Franklinovi. To byl rasistický vrah, který vedl soukromou tříletou válku v sedmdesátých letech, kdy vraždil smíšené páry a vyhazoval do povětří synagogy. Jádrem zmíněné knihy je myšlenka na „revoluční nákazu“. Ač její hlavní postava nedovede zvítězit nad vládou a systémem, její činy slouží jako vzor a inspirace pro další lidi a skupiny. Cílem bylo vytvořit nikdy nekončící cyklus dalších a dalších „osamělých lovců“, kteří měli být připraveni obětovat se v zájmu zničení společnosti, kterou považovali za zlo.

Krajní pravice nedokázala popsané myšlenky naplnit. Ale tato taktika osamělých lovců byla převzata islamisty. Když čteme online texty Al-Káidy, často narazíme na pasáže, které se velmi podobají úvahám Pierceho. Týká se to zejména odporu bez vůdců. Nejde o žádné překvapení, protože propagandista Anwar al-Awlaki žil v devadesátých letech v USA, kde měl přístup k široké škále paramilitárních knih a manuálů.

To vše znamená, že žádná protiteroristická taktika, kterou nyní používají ve Spojených státech, není schopna detekovat a zabránit budoucím útokům. Nelze sledovat vůdce teroristů, kteří neexistují. Nelze infiltrovat skupiny, které nejsou. A všechna propaganda a teroristické metody lze najít na internetu. Předpokládejme například, že 99 % amerických muslimů má naprosto odmítavý postoj k terorismu. Pokud nepočítáme žádné nové imigranty, zbývá nám stále asi 30 000 potenciálních militantů. To je dost na vytvoření 10 000 buněk. Zdá se, že řešení tohoto problému by v následujících letech mělo být naprostou prioritou. Mohli bychom začít alespoň tím, že řekneme, kdo vlastně je náš nepřítel?

Autorem je Philip Jenkins z Baylor University.

Zdroj: The American Conservative

 


Čtěte více:

Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) - aktualizace pro americký trh
10.12.2015 16:55
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...
Pokud chcete z EU odejít, tak si běžte
12.12.2015 7:00
Když bývalý britský ministerský předseda John Major přijel v roce 2014...

Váš názor
 •  
  14.12.2015 9:11

  Vždyť je to sám Ing, Mudr. programátor,spisovatel a já nevím s čím vším přišli obohatit naši kulturu.Přece nejde z nich dělat teroristy.
  Homo
 • áále
  14.12.2015 7:44

  Musíme jim přece pomoct, mají nás rádi. Co to je za xenofobní článek! :-D
  sgt.Mike
  • Re: áále
   14.12.2015 8:39

   Jen další proruská propaganda...
   ..
Aktuální komentáře
23.01.2022
15:04Proč téměř nikdo netušil, že přijde inflace?
9:06Víkendář: Nové technologie a budoucnost bankovnictví
22.01.2022
15:08Nobelovka a Harvard vynalezly perpetuum mobile na peníze
9:11Víkendář: Po sto letech přišla změna, kterou stále neumíme plně vysvětlit
21.01.2022
22:03Trhy končí týden na vlně špatných zpráv  
17:40Co udělá zvedání sazeb s nejdůležitější proměnnou na finančních trzích?
17:24Peníze míří do bezpečí, akcie však propad přerušují  
16:14Fixace drobných investorů na memy je kletbou, uvádí výzkum Morgan Stanley
15:09Ceny za přepravu nákladu po moři zůstanou zřejmě vysoké i letos, píše Bloomberg
14:31Dennisova strategie želv. Jak nechat emoce na břehu a skočit na trend. Staňte se mistry tradingu!
12:46Analytik k výsledkům Netflixu: Slabý plánovaný počet nových uživatelů strhává akcie dolů  
12:30Perly týdne: Konec strategie 60/40, Netflix má zlaté časy za sebou a realitní výjimečnost Itálie
11:14Na americký výplach navazuje Evropa. Přijde před víkendem aspoň konsolidace?  
10:51Dolar nahoru, Čína ve stále stejném kruhu. Co ještě říká stratég z BBH?
10:49Bitcoin zamířil hluboko pod 40 000 dolarů. Vzal mu Fed vítr z plachet?
10:26Intel plánuje utratit 20 miliard dolarů na 'Silicon Heartland'. Investovat velké sumy do výroby čip ale chce i gigant TSMC či Samsung
10:19Vlajkový projekt Rio Tinto u ledu. Srbsko stoplo největší lithný důl v Evropě
9:16Rozbřesk: Česko na konci roku asi překonalo očekávání ČNB, automotive má však k normálu daleko
8:57Netflix zklamal počtem nových uživatelů a varuje před zesilující konkurencí
8:54Evropské burzy mohou po rudé Wall Street zahajovat v záporu. Komárkova Allwyn míří do New Yorku a Erste má novou cílovku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data