Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co dnes čekat od ECB?

Co dnes čekat od ECB?

21.01.2016 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Když ECB uvolnila v prosinci měnové kohouty, netušila ještě, co všechno se může během pouhého měsíce a půl stát. Napětí v Číně a prudký propad cen ropy dál dramaticky snížily inflační výhled na tento rok. Poslední prosincová prognóza ECB počítala s tím, že ropa v tomto roce zdraží na 52,5 USD za barel a inflace díky tomu bude v průměru okolo 1 % letos a 1,7 % v roce 2017. To je dnes scénář z říše snů… Budeme rádi, když se ropa v průběhu roku vrátí mezi 30-40 USD za barel a i v takovém případě se bude inflace v průměru pohybovat pod 0,5 %. Navíc cenové tlaky mohou zeslábnout ještě více, pokud Čína nechá dál výrazněji oslabit jüan.

Je sice pravda, že jak levnější benzín, tak levnější čínské zboží ve finále evropským spotřebitelům prospívají. Zvlášť v situaci, kdy se pěkně vylepšuje nálada na pracovních trzích v eurozóně. ECB se však může bát, že nečinným přihlížením riskuje ztrátu své kredibility - již tři roky se pohybuje inflace hluboko pod cílem ECB a teď to vypadá, že tam zůstane ještě další rok a půl. Navíc čínská krize může sama o sobě časem nahlodat dnes dobře vyhlížející nálady evropských podniků a domácností. Současně od prosince dál viditelně poklesla dlouhodobá inflační očekávání, která jsou jakýmsi barometrem důvěry v ECB, a president Draghi je na jejich pohyb dosti citlivý…

Co tedy dnes od ECB čekat? Poslední zasedání ukázalo, že uvnitř bankovní rady panují hlubší rozpory a odhlasovat dnes další uvolnění měnových kohoutů nebude vůbec jednoduché… i kdyby si to hlavní ekonom ECB Peter Praet přál sebevíce. Poslední vývoj nicméně hraje holubicím do karet a čekáme, že Mario Draghi naznačí možnost dalšího mírného uvolnění měnových podmínek v tomto roce. To by neměla být dobrá zpráva pro euro, zatímco těžit z toho opět mohou krátkodobé eurové dluhopisy.

Region

Polský zlotý pod dojmem dění v posledních týdnech včera znovu výrazně oslaboval, vůči euru o 1,3 %. Kromě politické situace zlotému navíc včera neprospěla ani čísla z trhu práce, zejména data o prosincových mzdách, které zůstaly za očekáváním. Tento údaj bychom však nepřeceňovali a to i proto, že zaměstnanost jako taková naopak rostla. Zlotému patrně neprospěl ani další propad rublu (o 4,2 %), na který je v poslední době zlotý citlivý. Připomeňme, že vzhledem k dobrým fundamentům polské ekonomiky se domníváme, že současné oslabení zlotého nevydrží a ve druhém čtvrtletí by se pár EUR/PLN mohl vracet k 4,30.

Pod lehkým tlakem byla včera i koruna, která se mírně vzdálila od intervenční hranice ČNB. To je zajímavé zejména proto, že z hlediska exportérů se příznivě vyvíjejí i forwardové kurzy pro podzim tohoto roku, kdy již bude pravděpodobnost exitu ČNB z dosavadního režimu nenulová.

Dluhopisy

Špatná nálada na akciových trzích a propad cen komodit dál přály bezpečným dluhopisům v Evropě i v USA. Německý desetiletý dluhopis ale oťukává hranici 0,50 % jen velice opatrně. Dnešní zasedání ECB podle našeho názoru může pomoci krátkému konci křivky, zatímco delší bude více sledovat další pohyb akcií a ropy.

Komodity

Cena ropy Brent se včera opět vydala svižně směrem dolů a poklesla asi o 3 % (v dolarovém vyjádření 0,9 USD/barel). V pozdních večerních hodinách ropě mohla sice přitížit data API o amerických zásobách ropy, ale pokles se odehrál již předtím. Opět se nám pro něj obtížně hledá fundamentální vysvětlení. Dnes odpoledne budou trhy sledovat zveřejnění oficiálních statistik o zásobách ropy a produktů v USA. Vzhledem k silné medvědí náladě na trhu lze odpoledne očekávat zvýšenou volatilitu.

Pod tlakem byly opět i ceny základních kovů, i když ty klesaly relativně málo (za poslední 4 týdny například i na Číně velmi závislá měď odepsala 8 % oproti 25 % na ropě Brent…).

 
 
 

Čtěte více:

Rouble is in trouble, aneb tak draze Rusové dolar ještě nikdy nekupovali!
20.01.2016 16:02
Toto není výprodej, ani krvavá lázeň, či masakr, toto je měnové katakl...
Konec korekce, nebo začátek medvědího trhu?
20.01.2016 22:36
Dnešní obchodování na Wall Street se neslo ve velmi volatilním rytmu. ...
Asijská seance znovu v obavách oslabuje
21.01.2016 8:38
Asijské trhy nejdříve držely, ale poté co ropa Brent vzdala svou mír...

Váš názor
  • Mário ..
    21.01.2016 10:15

    .to dnes zase roztočí.... ve své rodné Itálii má ale binec.
    kominík
  •  
    21.01.2016 9:25

    to je neštěstí, že není inflace co.....no a co má byt, ropa zlevnila....asi není taková poptávka.....k čemu vedlo to slavné měnové uvolňování......trh je pouze deformovaný, akcie vyletěly nahoru a nyní je korekce, ty natisknuté penízky skončily v rukou pár vyvolených, který hamouněj majetek, tato skupina je nebude točit.....peníze musíte dát sockám, ty roztočí tu kýženou inflaci
    abc
Aktuální komentáře
03.10.2024
22:01Indexy poklesly i přes rally na Nvidii  
17:32„Levnější“ dluh neexistuje
17:14Akcie zůstávají pod tlakem i po solidních odpoledních datech  
16:09Financial Times: Evropské automobilky čelí hlubšímu a delšímu útlumu
14:40Evropská akciová rally ztratí jeden z hlavních motorů, myslí si Barclays
13:15ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
11:29Průzkum Reuters: Koruna posílí, ostatní středoevropské měny budou stagnovat  
10:46Inflace v Turecku se v září poprvé za více než rok snížila pod 50 procent
10:39Evropské akcie klesají. Daně, Čína a Blízký východ  
10:07Investoři poskytli firmě OpenAI 6,6 miliardy USD, ocenili ji na 157 miliard USD
9:16Francie chce uvalit vyšší daň na nejvíce znečišťující dopravní prostředky
9:10Rozbřesk: Blízký východ, ropa a americké prezidentské volby
8:53Evropa míří do červených hodnot, nové kolo financování ohodnotilo OpenAI na 157 mld. dolarů  
6:05Hedgeové fondy se snaží využít čínské stimuly, tamní aktiva skupují rekordním tempem
02.10.2024
22:02Hlavní indexy dnes drobně posilovaly. Tesla oslabila po zprávě o dodávkách vozidel.  
17:41Vývoj relativních mezd u lidí často měnících zaměstnání ukazuje na možné posuny v cyklu i strukturální změny na trhu práce
17:11Dění na Blízkém východě přeje zbrojařům a těžařům, koruna ztrácí  
16:17Odbyt Tesly se ve třetím čtvrtletí vrátil k růstu, akcie firmy ale klesají
15:37Hrozba přerušení dodávek ropy roste po eskalaci konfliktu mezi Íránem a Izraelem
13:12Ifo: Nálada v německém automobilovém průmyslu v září zastavila prudký pád

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Index ISM ve službách