Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finance potřebují revoluci. Možná ji přinesou nové technologie

Finance potřebují revoluci. Možná ji přinesou nové technologie

14.03.2016 14:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Informační technologie už vyvolaly revoluční změny v oblasti zábavy, médií i maloobchodu. V poslední době se stále více projevují i v oblasti taxislužeb a mají dopad na hotely. Dá se to samé čekat ve financích? Určitě bych si to přál a domnívám se, že k tomu skutečně dojde. Bill Gates jednou řekl, že „vždy přeceňujeme změny, ke kterým dojde v příštích dvou letech, a naopak podceňujeme změny, ke kterým dojde v následujících deseti letech“. Neměli bychom tedy být pasivní, a platí to jak pro soukromý sektor, tak pro sektor vládní.

Finance jsou odvětvím, kde vše stojí na informacích. Už nyní se ve financích dává více peněz na informační technologie než kdekoliv jinde. Dá se tedy čekat, že tyto technologie by měly vyvolat revoluci i zde. Vezměme si tři základní oblasti: Systémy plateb, intermediace a pojištění. Všechny tři intenzivně pracují s informacemi.

Klíčovými součástmi moderního finančního systému jsou banky a pojišťovny. Banky spravují platební systémy, vytvářejí většinu peněz, které v ekonomice proudí, jsou zodpovědné za většinu finanční intermediace, vytvářejí finanční instrumenty a trhy. Pojišťovny zase hrají klíčovou roli v oblasti hodnocení a managementu rizik. Bankovnictví je ale v současné době málo efektivní, nákladné, plné konfliktu zájmů a neetického chování a v neposlední řadě jsou banky schopny vytvářet velké krize.

Andrew Haldane z Bank of England nedávno poukázal na to, že v americkém bankovním systému nedošlo za posledních sto let k větší změně jednotkových nákladů. To naznačuje, že toto odvětví k sobě ve velkém stahuje příjmy ze zbytku ekonomiky. Navíc se zdá, že banky už vnímají občasné pokuty za protiprávní a neetické chování jako nedílný náklad spojený s jejich podnikáním. Pokud by přitom během posledních bankovních krizí nezasáhly vlády, ekonomické problémy by byly ještě mnohem vážnější.

Nové technologie mohou popsané problémy zlepšit ve dvou směrech. Za prvé, může dojít ke změně platebních systémů. Za druhé, mohou podpořit tzv. peer-to-peer půjčky tím, že k sobě přivedou zájemce o poskytnutí finančních zdrojů a zájemce o ně. Podobné půjčky procházejí boomem a teoreticky by nové technologie mohly úplně nahradit nákladné služby, které v této oblasti zajišťují banky. Optimisté si tak představují budoucnost, kde bude oddělen platební systém, intermediace a vytváření peněz v ekonomice. Zmenšilo by se tak i riziko, že banky vytvoří v ekonomice chaos. Na podobný optimismus je ale příliš brzy. Např. nové platební systémy by sebou mohly nést obrovská bezpečnostní rizika.

Dalším možným zdrojem transformace mohou být takzvaná „big data“. Ačkoliv i zde vidíme potenciál pro zlepšení v oblasti poskytování úvěrů, nejslibněji se jeví pokrok v oblasti pojišťovnictví. K pokroku by mohlo dojít např. v informacích o zdraví klientů či způsobu řízení vozidel. Získané informace by se mohly používat i k tomu, aby klienti pojišťoven byli motivováni ke změně svého chování.

Na druhou stranu by mohly vznikat i situace, kdy pojišťovny by například odmítaly někoho pojistit, protože u něj existuje velká pravděpodobnost vzniku nějaké nemoci. Další vývoj by tak mohl přinést i velké společenské tenze. Celkově ale můžeme tvrdit, že technologický pokrok může ve světě financí přinést velké zlepšení. Finance a zejména bankovnictví revoluci potřebují. Politici by ovšem neměli předpokládat, že ke změnám k lepšímu dojde automaticky.

Autorem je Martin Wolf.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) - sektorová analýza bank - follow-up
11.03.2016 16:50
Včerejší tržní reakce na další uvolnění monetární politiky ECB byla, k...
NYT: Donald Trump nemá nikdy dost
14.03.2016 8:45
Miliardář Donald Trump nedávno na shromáždění požádal, aby zvedli ruce...
Nakupujeme čím dál více; Češi neztrácí apetit
14.03.2016 9:26
I nejnovější data z českého maloobchodu potvrzují dosavadní trend. Češ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2024
16:00Summers: Vyšší inflační tlaky nejsou překvapením, celkově je ale stále pravděpodobnější mírný pokles sazeb v letošním roce
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data