Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Finance potřebují revoluci. Možná ji přinesou nové technologie

Finance potřebují revoluci. Možná ji přinesou nové technologie

14.03.2016 14:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Informační technologie už vyvolaly revoluční změny v oblasti zábavy, médií i maloobchodu. V poslední době se stále více projevují i v oblasti taxislužeb a mají dopad na hotely. Dá se to samé čekat ve financích? Určitě bych si to přál a domnívám se, že k tomu skutečně dojde. Bill Gates jednou řekl, že „vždy přeceňujeme změny, ke kterým dojde v příštích dvou letech, a naopak podceňujeme změny, ke kterým dojde v následujících deseti letech“. Neměli bychom tedy být pasivní, a platí to jak pro soukromý sektor, tak pro sektor vládní.

Finance jsou odvětvím, kde vše stojí na informacích. Už nyní se ve financích dává více peněz na informační technologie než kdekoliv jinde. Dá se tedy čekat, že tyto technologie by měly vyvolat revoluci i zde. Vezměme si tři základní oblasti: Systémy plateb, intermediace a pojištění. Všechny tři intenzivně pracují s informacemi.

Klíčovými součástmi moderního finančního systému jsou banky a pojišťovny. Banky spravují platební systémy, vytvářejí většinu peněz, které v ekonomice proudí, jsou zodpovědné za většinu finanční intermediace, vytvářejí finanční instrumenty a trhy. Pojišťovny zase hrají klíčovou roli v oblasti hodnocení a managementu rizik. Bankovnictví je ale v současné době málo efektivní, nákladné, plné konfliktu zájmů a neetického chování a v neposlední řadě jsou banky schopny vytvářet velké krize.

Andrew Haldane z Bank of England nedávno poukázal na to, že v americkém bankovním systému nedošlo za posledních sto let k větší změně jednotkových nákladů. To naznačuje, že toto odvětví k sobě ve velkém stahuje příjmy ze zbytku ekonomiky. Navíc se zdá, že banky už vnímají občasné pokuty za protiprávní a neetické chování jako nedílný náklad spojený s jejich podnikáním. Pokud by přitom během posledních bankovních krizí nezasáhly vlády, ekonomické problémy by byly ještě mnohem vážnější.

Nové technologie mohou popsané problémy zlepšit ve dvou směrech. Za prvé, může dojít ke změně platebních systémů. Za druhé, mohou podpořit tzv. peer-to-peer půjčky tím, že k sobě přivedou zájemce o poskytnutí finančních zdrojů a zájemce o ně. Podobné půjčky procházejí boomem a teoreticky by nové technologie mohly úplně nahradit nákladné služby, které v této oblasti zajišťují banky. Optimisté si tak představují budoucnost, kde bude oddělen platební systém, intermediace a vytváření peněz v ekonomice. Zmenšilo by se tak i riziko, že banky vytvoří v ekonomice chaos. Na podobný optimismus je ale příliš brzy. Např. nové platební systémy by sebou mohly nést obrovská bezpečnostní rizika.

Dalším možným zdrojem transformace mohou být takzvaná „big data“. Ačkoliv i zde vidíme potenciál pro zlepšení v oblasti poskytování úvěrů, nejslibněji se jeví pokrok v oblasti pojišťovnictví. K pokroku by mohlo dojít např. v informacích o zdraví klientů či způsobu řízení vozidel. Získané informace by se mohly používat i k tomu, aby klienti pojišťoven byli motivováni ke změně svého chování.

Na druhou stranu by mohly vznikat i situace, kdy pojišťovny by například odmítaly někoho pojistit, protože u něj existuje velká pravděpodobnost vzniku nějaké nemoci. Další vývoj by tak mohl přinést i velké společenské tenze. Celkově ale můžeme tvrdit, že technologický pokrok může ve světě financí přinést velké zlepšení. Finance a zejména bankovnictví revoluci potřebují. Politici by ovšem neměli předpokládat, že ke změnám k lepšímu dojde automaticky.

Autorem je Martin Wolf.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) - sektorová analýza bank - follow-up
11.03.2016 16:50
Včerejší tržní reakce na další uvolnění monetární politiky ECB byla, k...
NYT: Donald Trump nemá nikdy dost
14.03.2016 8:45
Miliardář Donald Trump nedávno na shromáždění požádal, aby zvedli ruce...
Nakupujeme čím dál více; Češi neztrácí apetit
14.03.2016 9:26
I nejnovější data z českého maloobchodu potvrzují dosavadní trend. Češ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.10.2022
9:09Víkendář: Fiskální uvolnění jen zvýší potřebu razantního monetárního utažení
30.09.2022
22:01Wall Street nadále pod taktovkou medvědů. Nike -12,8 %  
17:12PPF Financial Holdings a.s. – Pololetní zpráva 2022
17:09PPF Financial Holdings a.s. – Informace o využití Call opce
16:47PPF Financial Holdings a.s. – Konsolidované IFRS výsledky za první pololetí roku 2022
16:35Zelený závěr týdne pokračuje, ale ani tentokrát není růst přesvědčivý  
16:34QI Investiční společnost, a.s.: IFIS investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
16:25AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. Pololetní zpráva
16:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Outulný investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:16AMISTA investiční společnost, a.s.: ASOLERO SICAV a.s. zveřejňuje Informace o Pololetní zprávě k 30. 6. 2022
16:05Komentář analytika: Problémy Nike se zásobami se natahují  
16:03Jak dlouho v minulosti trval návrat inflace ke 2 % a co se čeká pro rok 2024?
15:46Rusko anektuje čtyři ukrajinské oblasti. Zelensky podává žádost o urychlené přijetí Ukrajiny do NATO
15:44WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Zveřejnění pololetní finanční zprávy za 1. pololetí 2022 společnosti
15:20AMISTA investiční společnost, a.s.: Pololetní finanční zpráva Maloja Investement SICAV a.s. k 30. 6. 2022
15:09AMISTA investiční společnost, a.s.: ČEZ OZ uzavřený investiční fond, a.s. - Pololetní zpráva 2022
13:49Alan Fabik k IPO HARDWARIO: Jsme ti, kdo dnes pomáhají firmám přežít. Vysoce růstový obor IoT přináší netušené příležitosti
13:44Bouře ještě nekončí, říká analytik Patrie k reportu od Micron Technology  
13:293M FUND MSI SICAV a.s: Mezitimní účetní závěrka
13:09UNICAPITAL Invest VI a.s.: Pololetní zpráva

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data