Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Svět má problém. Má příliš mnoho mladých lidí.

Svět má problém. Má příliš mnoho mladých lidí.

12.3.2016 7:00
Autor: Redakce, Patria Online

Nikdy v historii nebyla demografická situace ve světě v takovém extrému jako nyní. Ve vyspělém světě totiž dochází ke stále větší koncentraci starších lidí, zatímco v rozvíjejících se zemích jsou naopak koncentrováni lidé mladí. O tom, jakou výzvu představuje stárnutí populace, se přitom hovoří velmi často. Výzvou pro globální ekonomiku ovšem nebudou staří z vyspělého světa, ale mladí z rozvíjejících se ekonomik. Právě oni totiž mohou rozpoutat sociální nepokoje, masovou migraci a vyvolat velké změny v řadě dalších oblastí od internetu až po růst velkých měst.

Tlak mladé generace je znatelný nejvíce v Indii. Každý měsíc tam dosáhne věku 18 let asi milion mladých. Ti hledají práci, stávají se voliči a dělají z Indie největší zemi na světě podle počtu mladých produktivních lidí. V současné době tam žije 422 milionů lidí ve věku 15 – 34 let, což představuje součet populace USA, Kanady a Velké Británie.

Dnešní mladá generace je většinou vzdělanější než generace jejích rodičů a je mnohem více propojena se zbytkem světa. To znamená, že je více nespokojená s tím, co jí nabízejí její rodiče. Miliony mladých lidí se tak přesouvají do měst či cizích zemí, kde jsou ale stále méně vítaní. Vlády už si nemohou být tak jisté tím, že silná mladá generace bude pro jejich zemi požehnáním. Jen zmíněná Indie proto musí podle odhadů každý rok vytvořit 12 – 17 milionů pracovních míst. Ve světě pak platí, že dva z každých pěti mladých nepracují, nebo mají tak špatně placenou práci, že žijí v chudobě.

Nezaměstnanost mladých znamená šokující jev i v bohatých zemích. V Evropě dosahuje 25 % a nejde pouze o odraz ekonomického útlumu. Řada mladých Evropanů ani nemá potřebné vzdělání a dovednosti, které by pro získání pracovní pozice potřebovala. Ve Spojených státech žije přibližně 17 % lidí ve věku 16 – 29 let a bez práce. Jsou to lidé, kteří se zároveň ani nevzdělávají. Jak přitom upozorňují někteří vědci, růst nezaměstnanosti mezi mladými je jedním z nejlepších indikátorů rizika sociálních nepokojů.

Popsaný demografický obrázek je částečně odrazem toho, co děláme dobře. Naše děti čelí menší pravděpodobnosti úmrtí, naši prarodiče mají zase naději na delší život, než tomu bylo u jejich předků. Ženy mají méně dětí a během porodu existuje menší pravděpodobnost úmrtí. K tomu se rozvíjející se země mohou chlubit lepší docházkou do základních škol. V Indii nyní chodí do základní školy téměř všechny děti. Na druhou stranu se podle několika průzkumů ukazuje, že v některých oblastech je kvalita vzdělání nízká a například polovina dětí v páté třídě neumí odčítat.

Jak bylo naznačeno, globální mezigenerační propast se rozšiřuje. Rainer Münz z Erste Group Bank v této souvislosti hovoří o nutnosti udržování světové demografické rovnováhy. Münz navrhuje, aby docházelo k „demografické arbitráži“, v jejímž rámci by vyspělé země soutěžily o talentované lidi z jiných zemí. Do tohoto procesu se pak podle něj bude muset zapojit i Čína. Řada politiků ale uvažuje opačně. Příkladem je Donald Tusk, který sděluje uprchlíkům, aby nepřicházeli do Evropy.

V Číně i v Indii je výrazně vyšší počet mladých mužů než žen. Vede to i tomu, že mezi muži roste velká konkurence jak na trhu práce, tak ve snaze o nalezení partnerky. Pokud mladý muž nemá zaměstnání, ve druhé oblasti čelí výrazné nevýhodě. Podle některých odborníků jde o recept na násilí, a to zejména násilí vůči ženám.

Autorkou je Somini Sengupta.

Zdroj: NYTimes


Čtěte více:

ECB tlačí sazby hlouběji do záporu, rozšiřuje měnovou expanzi
10.3.2016 13:58
ECB snížila podle očekávání svoji depozitní sazbu o 10 bps. Navíc ale ...
Kdyby mohly prodeje knih hlasovat, byl by prezidentem USA Donald Trump
10.3.2016 16:22
„Crippled America", tedy kniha Donalda Trumpa o aktuálních strastech ...
Co znamená včerejší rozhodnutí ECB pro ČNB
11.3.2016 9:10
Včerejší verdikt ECB byl ostře sledován nejen na globálních trzích, al...

Váš názor
 • Problém je jinde
  14.3.2016 12:29

  Nejprve osvobodit ženy a pak rozdat pilulky a kondomy černým etnikům.
  mc
 •  
  12.3.2016 10:44

  Kdyby byl svět "v pořádku". t.j. peníze by byly nemanipulovatelné, důchody by byly založeny na fondovém a ne "průběžném" financování, a dodržovali by se smlouvy a zákony a neustále by se něco neměnilo, nebyl by problém. Jelikož ho ale vedou "chytráci" co si myslí, že z h*vna bič upleteš a ještě s ním zapráskáš, bude z toho velký pr*ser. To co nyní sledujeme jak na finanční tak na politické scéně je ukázka jak "pěkně" jim ten bič práská. Typicky třeba dohoda s Tureckem, řešení Řecka... pamatuju si jako dnes jak nás krmilli tím jak dojde uhlí, ropa... teď nás zase krmí oteplováním a nedostatkem vody... přitom je to tak jednoduché, když je někdo lump, flákač... je třeba to říct a zařídit se podle toho. To že to okecají tím, že "on má právo" být takový, nemůžeme ho přece k ničemu nutit... realitu nezmění. Takže konec "bella epochy" číslo dvě.
  Radek
  •  
   14.3.2016 9:03

   Když to lidi chtějí, tak my jim to dáme. Pro většinu voličstva je zadlužování státu na to, aby jim byl vyplacen důchod, a zároveň aby nebyli nuceni během své kariéry na důchod šetřit, preferovaná varianta. Politici se řídí tím, co chtějí jejich voličové. Proto tu máme PAYG a nijak se to nezmění.
   mirek
 •  
  12.3.2016 10:30

  Veľmi zaujímavý , ale súčasne aj strach vzbudzujúci článok.Totiž to čo sa deje teraz v Európe zrejme čaká celú Zem.Mladí ľudia fakticky nemajú čo stratiť keď sa rozhodnú pre cestu z krajiny kde nemajú žiadnu budúcnosť do krajiny kde možno majú nejakú šancu lepšie žiť.AJ keď mám averziu voči tomu aby sem prišli nejakí imigranti , na druhej strane ich chápem. Veď túžba niečo dosiahnuť viac , je mladej generácii prirodzená. Dostávame sa ale do paradoxnej situácie. Vo všetkých vyspelých krajinách sú neustále tlaky na predlžovanie veku odchodu do dôchodku, hlavne z dôvodu znižovania počtu práceschopného obyvateľstva.O.i. sa tento fakt rieši aj zvyšovaním automatizovaných výrobných procesov. Aj keď si to podvedome nepripúšťam riešenie tohoto paradoxu je asi len v imigrácii, lebo súčasné mladé manželské páry v celom vyspelom svete nejako nemajú chuť plodiť deti. Možno to preženiem, ale súčasná populačná explózia je asi výsledkom toho , že mladí v chudobnom svete nemajú čo robiť, tak z dlhej chvíle sexujú.Asi by mal vyspelý svet začať investovať do vzdelávacieho systému v rozvojových krajinách a tak si pripravovať budúce obyvateľstvo vo svojej krajine. Svet asi v najbližších desaťročiach , alebo stáročiach čaká totálne miešanie populácie a rás.
  Petrík
Aktuální komentáře
24.2.2018
18:20Project Syndicate: Vězni amerického snu
12:41Čtyři trendy v ETF fondech, které je prý dobré sledovat
8:57Víkendář: Čekají nás divoká léta, hrozí infokalypsa
23.2.2018
22:00Americké trhy zakončily týden silným růstem
18:44Perly týdne: Extrémní akciový optimismus a země euroskeptiků v rukou velmocí
17:54Pravicově levicoví islamofobní sluníčkáři
17:45Akcie firmy Snap pohořely kvůli tweetu americké hvězdy z reality show
17:26Prahu dnes do mínusu stáhla Erste, vítězem týdne je Pegas
17:04Marek Trúchly: Pohyby amerického indexu růstový trend moc neznačí (video)
17:02Obavy z Fedu na závěr týdne ustupují. Výnosy klesají a to dolaru nesvědčí  
16:48ČEZ, a. s.: Skupina ČEZ podepsala smlouvu na prodej bulharských aktiv se společností Inercom
16:34Jan Kovalovský o tipu, jak investovat do atraktivních evropských bank a jejich dividend
15:51Politico: Kvůli rozšíření Dukovan Česko riskuje hněv EU
15:27Čína převzala kontrolu nad pojišťovnou Anbang
14:30Na trh se vrací stín dvojích deficitů, obávat bychom se ale měli hlavně Fedu
12:53Bulharská ministryně energetiky končí kvůli obchodu s bulharskými aktivy ČEZ
12:23Italské volby se blíží: Jak mohou dopadnout na trhy?
11:57Dvě tváře umělé inteligence
11:19Evropské akcie lehce rostou, trh vstřebává výsledky Valeo a RBS
11:05Hlavní měnové páry nemají jasný směr, trhy jsou rozpačité. Závěr týdne mohou ovlivnit bankéři  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data