Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Svět má problém. Má příliš mnoho mladých lidí.

Svět má problém. Má příliš mnoho mladých lidí.

12.3.2016 7:00
Autor: Redakce, Patria Online

Nikdy v historii nebyla demografická situace ve světě v takovém extrému jako nyní. Ve vyspělém světě totiž dochází ke stále větší koncentraci starších lidí, zatímco v rozvíjejících se zemích jsou naopak koncentrováni lidé mladí. O tom, jakou výzvu představuje stárnutí populace, se přitom hovoří velmi často. Výzvou pro globální ekonomiku ovšem nebudou staří z vyspělého světa, ale mladí z rozvíjejících se ekonomik. Právě oni totiž mohou rozpoutat sociální nepokoje, masovou migraci a vyvolat velké změny v řadě dalších oblastí od internetu až po růst velkých měst.

Tlak mladé generace je znatelný nejvíce v Indii. Každý měsíc tam dosáhne věku 18 let asi milion mladých. Ti hledají práci, stávají se voliči a dělají z Indie největší zemi na světě podle počtu mladých produktivních lidí. V současné době tam žije 422 milionů lidí ve věku 15 – 34 let, což představuje součet populace USA, Kanady a Velké Británie.

Dnešní mladá generace je většinou vzdělanější než generace jejích rodičů a je mnohem více propojena se zbytkem světa. To znamená, že je více nespokojená s tím, co jí nabízejí její rodiče. Miliony mladých lidí se tak přesouvají do měst či cizích zemí, kde jsou ale stále méně vítaní. Vlády už si nemohou být tak jisté tím, že silná mladá generace bude pro jejich zemi požehnáním. Jen zmíněná Indie proto musí podle odhadů každý rok vytvořit 12 – 17 milionů pracovních míst. Ve světě pak platí, že dva z každých pěti mladých nepracují, nebo mají tak špatně placenou práci, že žijí v chudobě.

Nezaměstnanost mladých znamená šokující jev i v bohatých zemích. V Evropě dosahuje 25 % a nejde pouze o odraz ekonomického útlumu. Řada mladých Evropanů ani nemá potřebné vzdělání a dovednosti, které by pro získání pracovní pozice potřebovala. Ve Spojených státech žije přibližně 17 % lidí ve věku 16 – 29 let a bez práce. Jsou to lidé, kteří se zároveň ani nevzdělávají. Jak přitom upozorňují někteří vědci, růst nezaměstnanosti mezi mladými je jedním z nejlepších indikátorů rizika sociálních nepokojů.

Popsaný demografický obrázek je částečně odrazem toho, co děláme dobře. Naše děti čelí menší pravděpodobnosti úmrtí, naši prarodiče mají zase naději na delší život, než tomu bylo u jejich předků. Ženy mají méně dětí a během porodu existuje menší pravděpodobnost úmrtí. K tomu se rozvíjející se země mohou chlubit lepší docházkou do základních škol. V Indii nyní chodí do základní školy téměř všechny děti. Na druhou stranu se podle několika průzkumů ukazuje, že v některých oblastech je kvalita vzdělání nízká a například polovina dětí v páté třídě neumí odčítat.

Jak bylo naznačeno, globální mezigenerační propast se rozšiřuje. Rainer Münz z Erste Group Bank v této souvislosti hovoří o nutnosti udržování světové demografické rovnováhy. Münz navrhuje, aby docházelo k „demografické arbitráži“, v jejímž rámci by vyspělé země soutěžily o talentované lidi z jiných zemí. Do tohoto procesu se pak podle něj bude muset zapojit i Čína. Řada politiků ale uvažuje opačně. Příkladem je Donald Tusk, který sděluje uprchlíkům, aby nepřicházeli do Evropy.

V Číně i v Indii je výrazně vyšší počet mladých mužů než žen. Vede to i tomu, že mezi muži roste velká konkurence jak na trhu práce, tak ve snaze o nalezení partnerky. Pokud mladý muž nemá zaměstnání, ve druhé oblasti čelí výrazné nevýhodě. Podle některých odborníků jde o recept na násilí, a to zejména násilí vůči ženám.

Autorkou je Somini Sengupta.

Zdroj: NYTimes


Čtěte více:

ECB tlačí sazby hlouběji do záporu, rozšiřuje měnovou expanzi
10.3.2016 13:58
ECB snížila podle očekávání svoji depozitní sazbu o 10 bps. Navíc ale ...
Kdyby mohly prodeje knih hlasovat, byl by prezidentem USA Donald Trump
10.3.2016 16:22
„Crippled America", tedy kniha Donalda Trumpa o aktuálních strastech ...
Co znamená včerejší rozhodnutí ECB pro ČNB
11.3.2016 9:10
Včerejší verdikt ECB byl ostře sledován nejen na globálních trzích, al...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Problém je jinde
  14.3.2016 12:29

  Nejprve osvobodit ženy a pak rozdat pilulky a kondomy černým etnikům.
  mc
 •  
  12.3.2016 10:44

  Kdyby byl svět "v pořádku". t.j. peníze by byly nemanipulovatelné, důchody by byly založeny na fondovém a ne "průběžném" financování, a dodržovali by se smlouvy a zákony a neustále by se něco neměnilo, nebyl by problém. Jelikož ho ale vedou "chytráci" co si myslí, že z h*vna bič upleteš a ještě s ním zapráskáš, bude z toho velký pr*ser. To co nyní sledujeme jak na finanční tak na politické scéně je ukázka jak "pěkně" jim ten bič práská. Typicky třeba dohoda s Tureckem, řešení Řecka... pamatuju si jako dnes jak nás krmilli tím jak dojde uhlí, ropa... teď nás zase krmí oteplováním a nedostatkem vody... přitom je to tak jednoduché, když je někdo lump, flákač... je třeba to říct a zařídit se podle toho. To že to okecají tím, že "on má právo" být takový, nemůžeme ho přece k ničemu nutit... realitu nezmění. Takže konec "bella epochy" číslo dvě.
  Radek
  •  
   14.3.2016 9:03

   Když to lidi chtějí, tak my jim to dáme. Pro většinu voličstva je zadlužování státu na to, aby jim byl vyplacen důchod, a zároveň aby nebyli nuceni během své kariéry na důchod šetřit, preferovaná varianta. Politici se řídí tím, co chtějí jejich voličové. Proto tu máme PAYG a nijak se to nezmění.
   mirek
 •  
  12.3.2016 10:30

  Veľmi zaujímavý , ale súčasne aj strach vzbudzujúci článok.Totiž to čo sa deje teraz v Európe zrejme čaká celú Zem.Mladí ľudia fakticky nemajú čo stratiť keď sa rozhodnú pre cestu z krajiny kde nemajú žiadnu budúcnosť do krajiny kde možno majú nejakú šancu lepšie žiť.AJ keď mám averziu voči tomu aby sem prišli nejakí imigranti , na druhej strane ich chápem. Veď túžba niečo dosiahnuť viac , je mladej generácii prirodzená. Dostávame sa ale do paradoxnej situácie. Vo všetkých vyspelých krajinách sú neustále tlaky na predlžovanie veku odchodu do dôchodku, hlavne z dôvodu znižovania počtu práceschopného obyvateľstva.O.i. sa tento fakt rieši aj zvyšovaním automatizovaných výrobných procesov. Aj keď si to podvedome nepripúšťam riešenie tohoto paradoxu je asi len v imigrácii, lebo súčasné mladé manželské páry v celom vyspelom svete nejako nemajú chuť plodiť deti. Možno to preženiem, ale súčasná populačná explózia je asi výsledkom toho , že mladí v chudobnom svete nemajú čo robiť, tak z dlhej chvíle sexujú.Asi by mal vyspelý svet začať investovať do vzdelávacieho systému v rozvojových krajinách a tak si pripravovať budúce obyvateľstvo vo svojej krajine. Svet asi v najbližších desaťročiach , alebo stáročiach čaká totálne miešanie populácie a rás.
  Petrík
Aktuální komentáře
29.3.2017
18:45BMW ukazuje, že tradiční automobilky čekají hodně zajímavé časy
17:53ČEZ - Vnitřní informace: CEZ MH B.V. zahajuje nabídku na zpětný odkup emise garantovaných vyměnitelných dluhopisů a oznamuje prodej akcií
17:12Pražská burza lehce v červeném. ČEZ nabízí zpětný odkup vyměnitelných dluhopisů
16:52Do čeho investují automobilky? Do výzkumu, vývoje a elektromobility
16:51Euro klesá vůči libře. Brexitem to ale není  
15:401 630 miliard vsazeno na posílení koruny. Spálíte se, varuje stratég spekulanty
15:17Technická analýza: Libra v reakci na Brexit mírně klesla. Může ale formovat nový růstový trend
14:26UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu
13:12Britská vláda aktivovala článek 50. Odchod Spojeného království z EU oficiálně začal
12:41Brexit i na burze. Fúze Deutsche Börse a LSE je zase u ledu
11:15Jaderný Westinghouse je v bankrotu. Toshiba jej vyčlení z účetnictví
10:44Dolar se vzpamatoval a roste, koruna už vyhlíží konec kvartálu  
10:38Vítězství Le Penové? Šok pro trhy by byl pětkrát větší než kolem Řecka, říká UBS
9:32Technická analýza: Eurodolar zpět u 1,08. Nyní přemýšlí, na jakou stranu se vydá
9:16Rozbřesk: Velká Británie oficiálně zahájila rozlučku s EU, libra zůstává ve střehu
8:53Přenese se optimismus z evropských akciových trhů dnes také Prahy?  
8:36Příznivá nálada v Asii roste. Jak dlouho vydrží?  
6:48Boj končí, SUV zvítězila a z Porsche už je úplně jiná firma
28.3.2017
22:01Americké trhy pokračovaly v růstu, dnes vývoj podpořila březnová spotřebitelská důvěra
19:08Nudná akcie, která s přehledem vítězí nad technologickými hvězdami

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m