Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?

Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?

18.5.2018 13:22, aktualizováno: 18.5. 15:48
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Itálie už dva měsíce nemá vládu. To není žádný velký šok. Ve volbách 4. března se Italové k mainstreamovým stranám otočili zády a vyšli vstříc radikálním populistům, kteří se ještě nikdy o vytvoření koalice nemuseli handrkovat. Překvapením naopak byla zpožděná reakce finančních trhů, které se tento týden náhle probudily. Nevěří, že muži, kteří se v pondělí chopí v Itálii moci, jsou schopni ji vést. Teď italské dluhopisy a akcie míří k největším týdenním propadům.

Výnos italských desetiletých dluhopisů dnes vyrostl na 2,21 %, míří k největšímu týdennímu růstu od června 2015. Rozdíl proti německým protějškům je 159 bazických bodů, nejvíce od ledna. Euro po zveřejnění ekonomickch plánů stran chystané italské vládní koalice dnes kleslo na letošní dno 1,1762 EURUSD. Akciový index FTSE MIB dnes klesl o 1,2 % s hlubokými propady bank Unione di Banche Italiane, Banco BPM, BPER Banca, UniCredit a Intesa Sanpaolo. Přitom už před týdnem index téměř překonal povolební obavy, když se investoři začali orientovat na zisky firem a hospodářská data. I tak je letos index stále o 7,6 % vyšší a na hlavních západních trzích má nejlepší výkon.

Důvodem obav je vládní program Ligy severu, vedené Metteem Salvinim, a Hnutí 5 hvězd, v jejímž čele stojí Luigi Di Maio. Návrh programu zveřejněný na facebookové stránce Di Maia zahrnuje revizi fiskálních pravidel EU, „občanský příjem“ 780 milionů eur měsíčně a 15% a 20% daňovou sazbu pro firmy a osoby. To může vyjít podle odhadů bývalého představitele MMF Carla Cottarelliho až na 126 miliard eur. Možná proto první návrhy stran obsahovaly požadavek, aby ECB prominula 250 miliard eur italského dluhu a aby EU poslala pořádné balíky peněz na financování základního příjmu. Také navrhovaly zrušit euro a znovu zavést liru. Pozdější verze už od nejdivočejších návrhů opustily, přesto je finální návrh znepokojivý.

„Činnost vlády bude cílit na program snížení veřejného dluhu ne skrze daně a úsporná opatření (což se při naplnění těchto cílů neosvědčilo), ale skrze růst HDP, kterého se dosáhne oživením domácí poptávky ze strany vysoce multiplikovaných investic a podpory kupní síly rodin a oživením zahraniční poptávky vytvářením příznivých podmínek pro export,“ stojí v programu.

Niterný euroskeptismus těchto stran ohrožuje podle listu The Economist integritu eurozóny. „Abychom posílili ekonomický růst a rozvoj země, považujeme za naši prioritu přimět Evropskou komisi, aby ze schodku odečetla produktivní investice, tak jak to sama opakovaně oznámila, ale nikdy tak ve skutečnosti neučinila,“ píše se v programu vlády odsouhlaseném oběma stranami. Hnutí 5 hvězd také terpve nedávno odstoupilo od slibu vypsat referendum o zrušení eura. Liga dalece přesahuje racionální obavy z uprchlíků, prosazuje xenofobii a nesmyslné deportační politiky. Obě strany chtějí zrušit sankce vůči Rusku, čímž ohrožují jednotu Evropy, která odstrašuje agresi Vladimíra Putina na Ukrajině i jinde. Doma chtějí zrušit klíčové reformy, snížit věk odchodu do důchodu - v zemi s čím dál větším podílem starší populace a nízkou porodností.

„S ohledem na schodkovou politiku se dá předpokládat, že skrze oživení diskusí o smlouvách EU a hlavního evropského regulačního rámce, se financování návrhů v tomto programu zajistí skrze obnovu prostředků ze snížení neproduktivních výdajů, správy dluhu a vhodného a omezeného použití schodku.“

Posledním důvodem obav je zranitelnost Itálie. Se státním dluhem 130 % HDP je těžké zachránit třetí největší ekonomiku eurozóny. A to, i když je v sázce společná měna. Přestože Salvini a Di Maio své sliby zmírnili, trhy to otřáslo.

Zdroj: The Economist, Bloomberg, Reuters

 

Čtěte více:

Euro zaskočily zprávy z Itálie, už se ale vrací
5.3.2018 11:37
Italské volby podle očekávání nevyrobily podmínky pro většinovou vládu...
Trhy trápí spíš Trump než Itálie. Eurodolar se drží
5.3.2018 16:40
Finanční trhy ráno částečně zasáhly výsledky italských parlamentních v...
Rozbřesk: Itálie v novém kabátě - přehled hlavních “třecích ploch”
15.5.2018 9:47
Vzestup italských anti-evropských stran není pro Brusel ničím příjemný...

Váš názor
 • The Washington Post
  24.5.2018 11:47

  O křehkém vztahu Itálie a eurozóny píše Matt O’Brien na stránkách The Washington Post: „Je to velmi nevyrovnaná hra. Itálie je na jednu stranu závislá na Evropě, protože potřebuje Evropskou centrální banku, aby zachránila svůj bankovní sektor před krachem. Pokud by tedy Itálie dělala něco „nepěkného“, například měla příliš schodkové rozpočty, mohla by ECB Itálii zničit tím, že by přestala dotovat její finanční systém stejně tak, jako se to stalo v případě Řecka. Na druhou stranu je ale Evropa závislá na Itálii, protože v takovém případě by měla Itálie pramálo důvodů, proč neopustit euro, čímž by nejspíš nastartovala nákazu, která by pohltila všechny ostatní.“ Do funkce italského ministra financí má být podle dostupných informací jmenován Paolo Savona. „Vysoká úroveň italského dluhu je hlavním důvodem, proč můžeme být nátlakem donuceni k přijímání ‚reforem‘, a tím lze zajistit, že skutečná moc v Itálii zůstane těm, kteří se zasloužili o tento stav mezinárodního podřízení a stále jej udržují,“ řekl dříve Savona.
  MO
 • Z čeho "cvaká zadnice" Bruselu
  22.5.2018 11:36

  1. možnému usilování nově vznikající vlády v Itálii o referendum k případnému vystoupení z eurozóny, 2. Salvini i Di Maio označují Rusko za potencionálního partnera pro EU a NATO, nikoli za vojenskou hrozbu, 3. nový vztah k přistěhovalecké politice - deportace více než půl milionu ilegálních migrantů, jež se do Itálie dostali v rámci aktuální migrační vlny, 4. italský rozpočet by mohl jít ještě do většího mínusu novou sociální politikou (francouzský ministr hospodářství Bruno Le Maire se již nechal slyšet, že pokud Itálie nebude snižovat zadlužení, ohrozí tím fungování celé eurozóny). 5. Hnutí pěti hvězd a Liga severu přejímají heslo Donalda Trumpa a společně volají „Itálie na prvním místě"........
  demokrat
 • Italská realita
  18.5.2018 14:16

  V Itálii se dva měsíce od parlamentních voleb rýsuje možná volební koalice. Její složení zaskočilo úplně všechny. Berlusconi bude nejspíše ve vládě chybět! Soud mu přitom jen před pár dny dal zelenou, Silvio může znovu kandidovat. Ještě horší osud potkal levicové tradiční strany, ty zcela ztratily svůj politický vliv. Italy zajímají daně a migrace. Dlouho platná rovnováha sil se zcela rozsypala. Nová italská vláda je takříkajíc na spadnutí. Rodí se přitom za velmi nestandardních podmínek, kdy italským voličům došla jakákoliv trpělivost s tradičními partajemi. Těm v březnových volbách voliči dali jasně najevo, že chtějí změnu. Více než 50 % hlasů totiž obdržely protisystémové strany Hnutí pěti hvězd a Liga severu. Nepochybuji o tom, že tyto dvě strany dokáží vyvést Itálii z unijního marasmu. O tom však musí případně rozhodnout její voliči v referendu.
  volič
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů