Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Orbán slíbil udržení růstu ekonomiky, kritizoval oponenty v EU

29.07.2019 8:48
Autor: ČTK

Maďarsko má pro příští rok připraveny dva programy na podporu ekonomiky, protože hospodářský růst v Evropské unii, která je jeho největším obchodním partnerem, zpomalí. V projevu před členy maďarské menšiny to v sobotu v rumunském Sedmihradsku řekl maďarský premiér Viktor Orbán. V projevu rovněž prohlásil, že sehrál klíčovou roli při vyřazení "ideologických goril" ze souboje o nejvyšší funkce v institucích EU.

Výraz ideologické gorily použil podle serveru Politico pro kandidtáy na tuto pozici Manfreda Webera z pravého středu a Franse Timmermanse z levého středu. Orbán je sice nejmenoval, ale je známo, že Orbán původně Webera podporoval do vedení EK, avšak Weber se dal slyšet, že pozici nepřijme, pokud by ji měl získat s podporou maďarské vládní strany Fidesz. Weber byl kandidátem Evropské lidové strany, která Fideszu pozastavila v tomto uskupení členství.

Maďarský premiér ve výpadech proti EU pokračoval tvrzením, že EK na členské státy útočí. "Úspěšné ekonomiky" jako Polsko a Česko by podle něj neměly být napadány, ale naopak podpořeny.

Nevyhnul se ani tématu migrace a prohlásil, že namísto podpory migrantů by "se mělo finančně pomáhat evropským rodinám, aby měly více dětí".

Značnou část proslovu věnoval rozkladu o rozdílech mezi liberalismem a demokracií. "V liberálním systému je dovoleno vše, co nenarušuje svobodu druhého. My v Maďarsku sledujeme jiný směr - nedělejte jiným to, co nechcete, aby dělali oni vám. Oponenti nás nenávidí, protože liberálové vytvářejí dojem, že slovo neliberální odkazuje na odvrácení se od demokracie," řekl.

Liberálové se podle Orbána snaží o "celosvětovou spásu". "A je (pro ně) nepřijatelné, pokud se Maďarsko, Polsko, Rakousko, Itálie a Česká republika drží svých názorů, a tak (tyto země) nenávidí, protože se staví proti všeobecnému blahu lidstva," řekl maďarský premiér podle agentury MTI.

Konfrontací s "liberálním duchem doby" on a jeho spolupracovníci stráví podle Orbána příštích patnáct let. "Na naší straně je něco krásného, svobodného a spravedlivého, něco, co se dá shrnout jako křesťanská svoboda," uvedl. Maďarsko se podle něj pod jeho vedením podařilo změnit na "jedinečný křesťanský demokratický stát", ve kterém se na národ pohlíží jako na "historicky a kulturně definovanou komunitu" a ne jako v liberálních demokraciích jako na souhrn jedinců.

Orbánova vláda chce udržet ekonomický růst, jehož tempo je v Maďarsku rychlejší, než je průměrný dvouprocentní růst v EU. Maďarská vláda ohlásila v červnu první balíček podpůrných opatření, k nimž patřilo snížení daní a vytvoření pracovních míst.

V letošním prvním čtvrtletí maďarská ekonomika vzrostla o 5,3 procenta, což je nejlepší výsledek za 15 let. Ministr financí Mihály Varga řekl, že příští rok by se měl růst udržet na čtyřprocentní úrovni.

Orbán prohlásil, že výhled pro EU tak optimistický není a že pro udržení vývoje v Maďarsku budou zapotřebí další podpůrné kroky.

"Jsou-li naše očekávání o vývoji evropského hospodářství správná, budeme na jaře 2020 a na podzim 2020 potřebovat druhé a třetí opatření na ochranu našeho hospodářství," řekl Orbán v každoročním projevu před maďarskou menšinou. Detaily těchto plánů neuvedl, řekl pouze, že pomohou zvýšit konkurenceschopnost Maďarska.

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi ve čtvrtek naznačil, že vzhledem k horšícím se vyhlídkám a malé pravděpodobností hospodářského oživení v eurozóně, banka přistoupí k uvolnění měnové politiky. Ekonomové hospodářský růst Maďarska pro příští rok odhadují na 3,3 procenta, což je snížení oproti letošním předpokládaným 4,3 procenta.

Podle Orbána je Maďarsko z finančního a sociálního úhlu na dobré cestě, ale tento jeho vývoj byl ohrožen zvenčí možností, že do vedení evropských institucí budou dosazeny nevhodní lidé. "Zabránili jsme ideologickým gorilám převzít důležité pozice a do čela Evropské komise jsme zvolili matku sedmi dětí," řekl s poukazem na Ursulu von der Leyenovou.


Čtěte více:

Rozbřesk: Pohádka o toleranci Maďarů k vyšší inflaci a relativně slabém forintu
12.04.2019 8:56
Zatímco česká koruna a polský zlotý zvolna posilují, tak třetí měna do...
Víkendář: Několik poučení z evropských voleb
01.06.2019 11:11
Evropská unie si po krizi roku 2009 prošla několika krizemi, ale Polit...

Váš názor
 •  
  31.07.2019 7:25

  Nebudu polemizovat s názory Orbána ani s názory "ideologických goril" na nejvyšší funkce v EU. Protože na vlastní názor má stejné právo každý. Avšak rozdíl mezi Orbánem a těmi nejvyššími v EU je nepřehlédnutelný. Zatímco ten první je "nejvyšší" z vůle lidu ti druzí dosáhli svých funkcí politickými tahanicemi bez ohledu na názor lidu.
  logaro
 •  
  30.07.2019 20:09

  Politýko s dikcí asi jako Rudé Právo z 1972, dodám k tomu: kdybychom takového Orbána měli také.
  Ullsperger
Aktuální komentáře
17.08.2019
12:46Pomohl vybudovat Oracle. Extravagantní multimiliardář a nekompromisní byznysmen slaví 75. narozeniny
8:11Víkendář: Kontroverzní pohled na britskou říši a implikace pro USA
16.08.2019
22:01Wall Street končí divoký týden růstem
17:54Pozitivní šok v globální ekonomice a peněžní jev jménem inflace
17:31Summary: Applied Materials se popral s těžkým kvartálem
17:17Na trzích se v závěru bouřlivého týdne šíří optimismus
16:33OPEC snížil odhad růstu poptávky po ropě na letošní rok
15:31Nvidia (+7 %) na prahu dalšího růstu (komentář analytika)  
14:32Fat finger či splašené algoritmy? Erste krátkodobě ztrácela 5 %, podobně další evropské banky
13:12Perly týdne: Dramatická změna trhu s ropou, prezident chce koupit Grónsko, u nás stravenková revoluce
12:41Zářijová opatření ECB překonají očekávání investorů, vzkazuje člen vedení Olli Rehn
12:15ČEZ, a. s. – Oznámení o výplatě úrokového výnosu
10:56Vyšetřovatel obvinil firmu GE z podvodu většího než Enron
10:47Trumpovo znovuzvolení je vydáno na pospas zpomalující ekonomice
10:19Ceny průmyslových výrobců v červenci zpomalily růst na 2,1 %
9:11Rozbřesk: ECB chce trhy v září překvapit, spadnou španělské výnosy pod nulu?
8:59Evropské burzy mohou po náročném týdnu otevřít v plusu  
8:32Trump: Trhy se zhroutí, pokud mne znovu nezvolíte. Nemáte jinou možnost
6:19Akcie ohrožené konzumním vrcholem
15.08.2019
22:01Americké akcie ve čtvrtek přešlapovaly na místě

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data