Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brainardová: Libra a budoucnost digitálních měn

Brainardová: Libra a budoucnost digitálních měn

31.12.2019 15:12
Autor: Redakce, Patria.cz

„V roce 1921 mělo v USA přístup k telefonu 35 % domácností a trvalo 40 let, než se toto číslo zvýšilo na 80 %. Ale u internetu se penetrace tímto způsobem zvýšila za pouhých 13 let. A chytré telefony to dokázaly za méně než deset let.“ Ve své prezentaci týkající se kryptoměn to uvedla členka vedení americké centrální banky Lael Brainardová. Rychlé tempo adopce nových technologií je podle ní zřejmé i na poli platebních systémů a například v Číně se platby přes mobilní telefon mezi lety 2014–2019 zvedly 35krát. U digitálních plateb prováděných přes plánované systémy velkých technologických firem, které mají výhodu rozsáhlých sítí, je potenciál pro růst velmi vysoký.

Brainardová se zaměřila zejména na takzvané stablecoins, tedy digitální měny kryté košem aktiv. Globální sítě těchto měn podle ní vedou k přehodnocování pohledu na to, co jsou vlastně peníze a jak mohou být vypořádány platby. V některých případech mohou mít podobná „nebankovní soukromá aktiva“ hodnotu jen v rámci dané sítě, jindy ale může fungovat jejich konvertibilita do tradičních měn. V takovém případě je stablecoin závazkem entity, která jej vydává.

Bankéřka poukázala na to, že již nyní existují obrovské platební sítě fungující na existujících digitálních platformách. Příkladem je Alibaba či WeChat. Tyto sítě stále fungují jen v rámci dané jurisdikce a jednotkou směny je zde tradiční měna. Částky jsou pak převáděny mezi bankami a platebními účty. K tomu také existují nové stablecoins, příkladem je Gemini či Paxos. Čím by se od těchto systémů a aktiv lišila Libra, o které hovoří Facebook? Ta by se stala kombinací obrovské sítě uživatelů zahrnující více než třetinu globální populace na straně jedné a „digitální měny volně provázané s košem státních měn“.

Nicméně globální platební systém, který je cílem Facebooku, podle bankéřky nemůže fungovat stejně jako sociální sítě. V tom smyslu, že nemůže být dotvářen a dolaďován „za pochodu“. Z tohoto důvodu je v řadě zemí a také v EU prováděn dozor nad platebními systémy, který zajišťuje potřebnou bezpečnost plateb. „Kryptoměny již nyní představují pro finanční systém významná rizika a ta by mohla vznikem široce užívaného stablecoinu ještě znatelně vzrůst,“ uvedla Brainardová. Například odhadované ztráty způsobené podvody u kryptoměn neustále rostou, množí se hackerské útoky a podobně. Vzniklé škody většinou padnou na bedra spotřebitele a uživatele.

V USA a v Evropě si ale spotřebitelé již po celá desetiletí zvykli na pevnou ochranu svých bankovních účtů, včetně jejich pojištění. Mnoho podvodných transakcí je považováno za zodpovědnost banky, jsou stanovena jasná pravidla ohledně transparentnosti. V tuto chvíli ale podle bankéřky není jasné, nakolik by podobná pravidla platila u Libry. Výzkum podle ní naopak ukazuje, že asi u dvou třetin ze 120 nejpopulárnějších kryptoměn je slabá ochrana proti praní špinavých peněz, proti jejich používání pro teroristické účely a slabá transparentnost. Jiné studie ukazují, že kryptoměny podporují ilegální činnost – podle jedné z nich asi polovina transakcí s bitcoinem souvisí s ilegálními aktivitami.

Zejména v menších ekonomikách by pak větší rozšíření kryptoměn mohlo mít výrazný dopad na monetární ekonomiku. V mnoha ohledech by totiž podle Brainardové vznikla situace podobná dolarizaci. Celkově pak podle jejího názoru centrální bankéři chápou a vnímají rychlé technologické změny, ale zároveň by nemělo dojít ke vzniku nových globálních platebních sítí, aniž bychom si byli jistí jejich fungováním a bezpečností. U stablecoinů to mimo jiné znamená přesné porozumění toho, jak jejich provázání s určitým aktivem či košem aktiv ovlivní stabilitu celého finančního systému.

Zdroj: Fed

 

Čtěte více:

Zuckerberg se snažil uklidnit obavy Kongresu z digitální měny
24.10.2019 9:31
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se včera snažil ujistit skeptické americ...
Bloomberg: Libra ještě nevznikla, již má velkou nedůvěru a roste jí čínská konkurence
29.10.2019 14:26
Šéfa společnosti Facebook Marka Zuckerberga asi šest hodin zpovídali a...
Zisk i tržby Facebooku překonaly odhady
30.10.2019 22:32
Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve třetím čtvrtletí me...
Facebook: Novým firemním logem se chceme odlišit od aplikace
05.11.2019 9:42
Americká společnost Facebook dnes představila nové logo, kterým se chc...
Facebook koupil české herní studio Beat Games, tomu to pomůže k rychlému růstu
27.11.2019 9:36
Americká internetová společnost Facebook koupila české studio Beat Gam...

Váš názor
  • Opravdu díky za takovou "ochranu"
    02.01.2020 9:55

    "V USA a v Evropě si ale spotřebitelé již po celá desetiletí zvykli na pevnou ochranu svých bankovních účtů, včetně jejich pojištění." Jo? A jak ta ochrana ochránila Řeky a Kypřany před vypnutím bankomatů, kapitálovými kontrolami a haircutem? Jak ta ochrana ochránila Čechy před skokovým znehodnocením úspor intervencí ČNB? Jak ta ochrana chrání Evropany před znehodnocováním úspor inflací (úroky na nule, ofiko inflace 2%, reálná tak 6). A jak současný měnový systém chrání držitele měny před libovůlí státu a centrálních bank? Před snahou omezovat hotovost? Před budoucím zachraňováním nemocných bank z peněz vkladatelů? Před případným rušením bankovek s vyšším nominálem? Jak chrání podnikatele (whistleblowery, moderní disidenty, ...) před různým zaklekáváním, blokováním účtů, atd...? Před zvažovanými silně zápornými úroky, znehodnocením měny pomocí vrtulníkových peněz a MMT, zákazem hotovosti, kazivými penězi, daněmi z majetku, haircuty, ...? Naše představivost nestačí na to, s čím vlády přijdou až vypukne příští krize - protože před tou minulou bylo QE a záporné úroky také z říše scifi (a nyní tato opatření trvají i v období vrcholícího boomu - tzn. až přijde krize, přijde řada na řádově "odvážnější" a "kreativnější" opatření).
    Hayek
Aktuální komentáře
28.03.2024
17:21Růstové a hodnotové akcie a jeden padesátiletý cyklus
16:53Jaký závěr nás čeká tentokrát? Wall Street v úvodu pouze přešlapuje  
16:06Přehled (ne)obchodování na trzích přes Velikonoce 2024
16:06Čínský výrobce chytrých telefonů Xiaomi vstupuje na trh s elektromobily
15:48Růst americké ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil pouze na 3,4 procenta
15:44Tesla už odepsala na akciích 350 miliard dolarů. Očekávání investorů ohledně dalšího vývoje jsou nevalná
13:29Invesco: Významný týden pro měnovou politiku je pro trhy dobrým znamením
12:22Než otevře Wall Street: Snowflake, MillerKnoll, Sprinklr  
11:20Podle guvernéra Fedu by se po posledních datech o ekonomice měla snížení sazeb odložit nebo zredukovat
11:02Investoři se připravují na konec kvartálu, Fed nechce spěchat se snižováním  
9:42Jan Bureš: HDP revidován vzhůru, reálné příjmy domácností rostou a s nimi i útraty
8:55Se snižováním sazeb v USA není kam spěchat, opakuje guvernér Fedu Waller. Futures jsou zelené  
8:52Putin: Rusko nezaútočí na Pobaltí, Polsko či Česko. Jde jen o strašení lidí
8:45Rozbřesk: HDP potvrdí pozitivní obrat v útratách domácností
6:03Britské akcie jsou nyní (historicky) mimořádně levné a Evropa už obchoduje s výrazným diskontem i vůči Japonsku
27.03.2024
21:19Americké indexy posilovaly díky silnému závěru  
18:26Jen kousek od intervence? Akcie a dluhopisy dnes lehce v zeleném  
17:50Pavol Mokoš: Je čas svézt se na vlně růstu, ne chytat dno. A technické cíle pro pražské banky
15:43BlackRock: Dlouhodobě nebude pokračovat scénář vyšší inflace a sazeb. Postará se o to umělá inteligence a další technologie
15:00ČEZ, a.s.: Zvolen nový místopředseda dozorčí rady ČEZ

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Varta AG (12/23 Q4, Bef-mkt)
9:00CZ - HDP, q/q
12:00Walgreens Boots Alliance Inc (02/24 Q2)
13:30USA - HDP, q/q a
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:45USA - Index aktivity ISM Chicago
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university