Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Brainardová: Libra a budoucnost digitálních měn

Brainardová: Libra a budoucnost digitálních měn

31.12.2019 15:12
Autor: Redakce, Patria.cz

„V roce 1921 mělo v USA přístup k telefonu 35 % domácností a trvalo 40 let, než se toto číslo zvýšilo na 80 %. Ale u internetu se penetrace tímto způsobem zvýšila za pouhých 13 let. A chytré telefony to dokázaly za méně než deset let.“ Ve své prezentaci týkající se kryptoměn to uvedla členka vedení americké centrální banky Lael Brainardová. Rychlé tempo adopce nových technologií je podle ní zřejmé i na poli platebních systémů a například v Číně se platby přes mobilní telefon mezi lety 2014–2019 zvedly 35krát. U digitálních plateb prováděných přes plánované systémy velkých technologických firem, které mají výhodu rozsáhlých sítí, je potenciál pro růst velmi vysoký.

Brainardová se zaměřila zejména na takzvané stablecoins, tedy digitální měny kryté košem aktiv. Globální sítě těchto měn podle ní vedou k přehodnocování pohledu na to, co jsou vlastně peníze a jak mohou být vypořádány platby. V některých případech mohou mít podobná „nebankovní soukromá aktiva“ hodnotu jen v rámci dané sítě, jindy ale může fungovat jejich konvertibilita do tradičních měn. V takovém případě je stablecoin závazkem entity, která jej vydává.

Bankéřka poukázala na to, že již nyní existují obrovské platební sítě fungující na existujících digitálních platformách. Příkladem je Alibaba či WeChat. Tyto sítě stále fungují jen v rámci dané jurisdikce a jednotkou směny je zde tradiční měna. Částky jsou pak převáděny mezi bankami a platebními účty. K tomu také existují nové stablecoins, příkladem je Gemini či Paxos. Čím by se od těchto systémů a aktiv lišila Libra, o které hovoří Facebook? Ta by se stala kombinací obrovské sítě uživatelů zahrnující více než třetinu globální populace na straně jedné a „digitální měny volně provázané s košem státních měn“.

Nicméně globální platební systém, který je cílem Facebooku, podle bankéřky nemůže fungovat stejně jako sociální sítě. V tom smyslu, že nemůže být dotvářen a dolaďován „za pochodu“. Z tohoto důvodu je v řadě zemí a také v EU prováděn dozor nad platebními systémy, který zajišťuje potřebnou bezpečnost plateb. „Kryptoměny již nyní představují pro finanční systém významná rizika a ta by mohla vznikem široce užívaného stablecoinu ještě znatelně vzrůst,“ uvedla Brainardová. Například odhadované ztráty způsobené podvody u kryptoměn neustále rostou, množí se hackerské útoky a podobně. Vzniklé škody většinou padnou na bedra spotřebitele a uživatele.

V USA a v Evropě si ale spotřebitelé již po celá desetiletí zvykli na pevnou ochranu svých bankovních účtů, včetně jejich pojištění. Mnoho podvodných transakcí je považováno za zodpovědnost banky, jsou stanovena jasná pravidla ohledně transparentnosti. V tuto chvíli ale podle bankéřky není jasné, nakolik by podobná pravidla platila u Libry. Výzkum podle ní naopak ukazuje, že asi u dvou třetin ze 120 nejpopulárnějších kryptoměn je slabá ochrana proti praní špinavých peněz, proti jejich používání pro teroristické účely a slabá transparentnost. Jiné studie ukazují, že kryptoměny podporují ilegální činnost – podle jedné z nich asi polovina transakcí s bitcoinem souvisí s ilegálními aktivitami.

Zejména v menších ekonomikách by pak větší rozšíření kryptoměn mohlo mít výrazný dopad na monetární ekonomiku. V mnoha ohledech by totiž podle Brainardové vznikla situace podobná dolarizaci. Celkově pak podle jejího názoru centrální bankéři chápou a vnímají rychlé technologické změny, ale zároveň by nemělo dojít ke vzniku nových globálních platebních sítí, aniž bychom si byli jistí jejich fungováním a bezpečností. U stablecoinů to mimo jiné znamená přesné porozumění toho, jak jejich provázání s určitým aktivem či košem aktiv ovlivní stabilitu celého finančního systému.

Zdroj: Fed

 

Čtěte více:

Zuckerberg se snažil uklidnit obavy Kongresu z digitální měny
24.10.2019 9:31
Šéf Facebooku Mark Zuckerberg se včera snažil ujistit skeptické americ...
Bloomberg: Libra ještě nevznikla, již má velkou nedůvěru a roste jí čínská konkurence
29.10.2019 14:26
Šéfa společnosti Facebook Marka Zuckerberga asi šest hodin zpovídali a...
Zisk i tržby Facebooku překonaly odhady
30.10.2019 22:32
Čistý zisk provozovatele sociální sítě Facebook ve třetím čtvrtletí me...
Facebook: Novým firemním logem se chceme odlišit od aplikace
05.11.2019 9:42
Americká společnost Facebook dnes představila nové logo, kterým se chc...
Facebook koupil české herní studio Beat Games, tomu to pomůže k rychlému růstu
27.11.2019 9:36
Americká internetová společnost Facebook koupila české studio Beat Gam...

Váš názor
  • Opravdu díky za takovou "ochranu"
    02.01.2020 9:55

    "V USA a v Evropě si ale spotřebitelé již po celá desetiletí zvykli na pevnou ochranu svých bankovních účtů, včetně jejich pojištění." Jo? A jak ta ochrana ochránila Řeky a Kypřany před vypnutím bankomatů, kapitálovými kontrolami a haircutem? Jak ta ochrana ochránila Čechy před skokovým znehodnocením úspor intervencí ČNB? Jak ta ochrana chrání Evropany před znehodnocováním úspor inflací (úroky na nule, ofiko inflace 2%, reálná tak 6). A jak současný měnový systém chrání držitele měny před libovůlí státu a centrálních bank? Před snahou omezovat hotovost? Před budoucím zachraňováním nemocných bank z peněz vkladatelů? Před případným rušením bankovek s vyšším nominálem? Jak chrání podnikatele (whistleblowery, moderní disidenty, ...) před různým zaklekáváním, blokováním účtů, atd...? Před zvažovanými silně zápornými úroky, znehodnocením měny pomocí vrtulníkových peněz a MMT, zákazem hotovosti, kazivými penězi, daněmi z majetku, haircuty, ...? Naše představivost nestačí na to, s čím vlády přijdou až vypukne příští krize - protože před tou minulou bylo QE a záporné úroky také z říše scifi (a nyní tato opatření trvají i v období vrcholícího boomu - tzn. až přijde krize, přijde řada na řádově "odvážnější" a "kreativnější" opatření).
    Hayek
Aktuální komentáře
17.02.2020
14:50Natixis: Dopad epidemie na automobilový průmysl a varování globální výnosové křivky
13:44Alstom jedná o koupi vlakové divize Bombardieru, působící i v ČR
13:11GM odchází z Austrálie. Legendární značka Holden končí
13:09Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů? - druhá část
13:07Jak správně zdanit příjmy z cenných papírů jako fyzická osoba?
12:10Týdenní výhled: Čína slibuje podporu i utahuje omezení, od evropských PMI se čeká zhoršení  
11:20Čína vítá podporu, Japonsko zklamala ekonomika. Evropa v lehce pozitivní náladě  
10:43Igan: Kdy stavebnictví ukazuje blížící se problémy v celé ekonomice
9:13Rozbřesk: Německý HDP stagnuje. Takže teď indexy aktivity
8:57Evropské burzy mohou začít týden v plusu  
8:42USA kvůli sporu kolem Airbusu zvýší clo na evropská letadla
8:36Japonská ekonomika klesla nejvíce od roku 2014
16.02.2020
7:39Víkendář: Stačí pár informací a věci se dají do pohybu
15.02.2020
15:52The Guardian: Co prázdné koronavirové nemocnice prozrazují o Číně
7:32Víkendář: Země lidí, kteří nemají co ztratit
14.02.2020
22:02Americké trhy před víkendem bez výrazného pohybu
17:51Shakespearova radikální nejistota
17:11Konec týdne ve znamení rozpaků z viru i smíšených čísel  
16:22Obrat Elona Muska: Další kapitál nedává smysl. Prodej akcií je tu po 767 dolarech
16:13Michelův návrh rozpočtu ubere na kohezi, ale zvýší pružnost fondů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q