Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vláda prodloužila omezení volného pohybu osob a ostatní zákazy do 1. dubna

Vláda prodloužila omezení volného pohybu osob a ostatní zákazy do 1. dubna

23.03.2020 17:52, aktualizováno: 23.3. 18:01
Autor: ČTK

Aktualizováno

Omezení volného pohybu osob v celé České republice, které má zabránit šíření nového typu koronaviru, prodloužila dnes vláda do středy 1. dubna. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) po zasedání kabinetu řekl, že do stejného data ministři prodloužili všechna dříve přijatá opatření. Do středy 1. dubna se tedy prodlužuje i zákaz maloobchodního prodeje a prodeje služeb v provozovnách. Do stejného dne zůstanou zavřené restaurace. Zákaz se netýká například výdeje pokrmů okénkem nebo prodeje jídla s sebou bez vstupu do provozovny. V Česku bylo k 17:45 1236 případů nákazy koronavirem (ke včerejšku 1161), 6 vyléčených a 1 úmrtí.

Původní zákazy platily od pondělí 16. března do úterý 24. března do 06:00.

Opatření týkající se volného pohybu osob se od počátku nevztahuje například na cesty do zaměstnání, nezbytné cesty za rodinou nebo osobami blízkými, cesty k obstarávání základních životních potřeb, do zdravotnických zařízení a zařízení sociálních služeb nebo na dobrovolnickou a sousedskou pomoc.

Zákaz maloobchodního prodeje se netýká například prodejen potravin, lékáren, drogerií, prodejen výpočetní techniky, malých domácích zvířat a potřeb pro ně, novin a časopisů, zahrádkářství, květinářství nebo prodeje zdravotnických prostředků.

Kabinet dnes změnil čas pro nákup seniorů, pro malé obchody už neplatí. Lidé starší 65 let budou mít nově pro nákupy ve větších obchodech s potravinami vyhrazený čas od 08:00 do 10:00. Omezení pro ostatní nakupující se tak posune na o hodinu pozdější dobu. V obchodech do 500 metrů čtverečních omezení, které vyhlásil kabinet původně od minulého čtvrtka, platit nebude vůbec.  Změna cílí především na malé obchody v obcích, kde třeba další nejsou.

Česko bylo před týdnem po Itálii, Španělsku a Rakousku čtvrtou evropskou zemí, která přistoupila kvůli koronaviru k omezení pohybu obyvatel. Opatření o několik dní později doplnil zákaz vycházení bez zakrytí nosu a úst. Povinnost nosit mimo bydliště respirátor, roušku, ústenku, šátek nebo šálu schválila vláda ve středu.

Hlubší rozpočtový deficit

Vláda kvůli boji proti ekonomickým dopadům šíření koronaviru také schválila zvýšení schodku letošního státního rozpočtu ze 40 na 200 miliard . Novela zákona o státním rozpočtu podle úřadu reaguje na předpokládaný pokles zejména daňových příjmů a u výdajů vytváří prostor pro vyšší výdaje k zajištění zdraví obyvatelstva, k zachování vysoké zaměstnanosti a omezení negativních dopadů na ekonomiku a sociální oblast.

Hlavní změnou u výdajů je navýšení vládní rozpočtové rezervy o 59,3 miliardy korun na operativní využití k řešení dopadů šíření koronaviru. Dále novela zvyšuje dávky na nemocenské pojištění o deset miliard korun. Dále MF uvedlo, že kvůli potřebě pokrýt schodek půjčkami na finančních trzích stoupnou výdaje na obsluhu státního dluhu o pět miliard korun.

Novelu by měla projednat Sněmovna na úterním mimořádném zasedání.

Horší prognóza české ekonomiky

Ministerstvo financí v rámci aktualizace makroekonomické prognózy, vypracované kvůli změně rozpočtu, odhaduje letos pokles ekonomiky o 5,1 %. Na počátku února, před propuknutím pandemie, MF odhadovalo letos růst ekonomiky o 2 %.

Vyšší státní dluh

Státní dluh ke konci letošního roku stoupne podle odhadů ministerstva financí na 1,84 bilionu Kč z loňských 1,64 bilionu Kč. Původně úřad počítal letos s růstem dluhu jen o původně plánovaný schodek rozpočtu 40 miliard korun, tedy na 1,68 bilionu Kč. Česko podle rezortu zůstane i tak mezi fiskálně nejdisciplinovanějšími ekonomikami EU, a to i bez zohlednění "pravděpodobného zhoršení u referenčních států".

A další kroky

- Vláda dnes schválila kurzarbeit pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru. Stát jim uhradí 50 až 80 procent vyplácené mzdy podle důvodu omezení výroby či služeb. Podpora má zmírnit dopady koronavirové krize a bránit propouštění. Náhrady pro lidi v karanténě a příspěvek na mzdy v zavřených provozech schválila vláda už minulý týden.

- Vláda dnes také schválila odpuštění minimálních záloh na sociální a zdravotní pojištění živnostníkům, a to na půl roku od března do srpna.

- Ministerstvo financí požádá v úterý Evropskou komisi o oprávnění osvobodit od cla a daně z přidané hodnoty (DPH) zdravotnický materiál určený pro boj proti epidemii koronaviru.

Z trhů:

Česká koruna se před oznámením kroků propadla k euru i k dolaru na nová dlouholetá minima. K euru se česká měna dostala až na 27,8671 za euro, tedy na nejslabší úroveň od ledna 2015. Pražská burza dnes stagnovala. Index PX sice klesl, ale pouze o 0,07 procenta na 738,28 bodu.
 
 
 

Čtěte více:

Nová karanténa - nový šok pro trhy?
23.03.2020 15:20
Pozoruhodné varování přišlo z asijských akciových trhů: Pokaždé, když ...
Analytici: ČNB ve čtvrtek kvůli koronaviru znovu sníží sazby o 50 bodů
23.03.2020 15:16
Česká národní banka ve čtvrtek pravděpodobně sníží úrokové sazby o da...
Philip Morris: Čekáme vyšší zisk, štědrost je ale otázkou (prognóza Patrie)
23.03.2020 17:10
Philip Morris CR zveřejní svoje hospodářské výsledky za druhé pololetí...
Neomezené nákupy Fedu, fiskální balík v Německu, ale trhy se příliš neradují
23.03.2020 17:24
Začátek týdne nebyl příliš radostný po dalších zprávách o tom, jak šíř...

Váš názor
  • Amatérismus
    23.03.2020 21:27

    Ať se na mě nikdo nezlobí, ale vláda předvádí čirý amatérismus. Pokud v 5 dnech 3x změní podmínky nákupu pro důchodce, tak to asi není moc promyšlené. Nákup a dodávku ochranných prostředků od ledna/února totálně nezvládá a opakované sliby zajištění ochranných prostředků jsou jen sliby, FFP3 nejsou a někteří praktičtí lékaři jsou doma, protože nemají respirátory. Pan Adam je prostě Kokta, který se neumí vyjádřit, ani přiznat svoji chybu. Pan Babiš si jen buduje PR, takhle se řídí firma? Ačkoliv jsem zklamaný, tak přes všechny ty přešlapy nakonec opatření jsou zřejmě správná, ale mohla být přijata na 1. dobrou a také s lepším vysvětlením. Dodnes vlastně nebylo natvrdo řečeno, že pro obyvatele roušky ani respirátory nejsou a nebudou. Takže občane, starej se sám.
    oh171.
Aktuální komentáře
08.04.2020
11:52Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům v komunikacích a bezhotovostních platbách  
11:40Ceny nemovitostí v závěru loňského roku dosáhly nového maxima (komentář analytika)
11:13Trhy krotí svůj optimismus, virus se znovu připomněl  
11:02Instituty: Německá ekonomika se ve druhém čtvrtletí propadne o rekordních 10 %
10:53Petr Dufek: Dočasně stagnující nezaměstnanost
10:15Pražská burza: Investiční doporučení ve světle koronaviru  
10:02Nezaměstnanost zůstala v březnu na 3 %. Volných míst ale ubylo
9:12Rozbřesk: Jak zamává epidemie českým trhem práce - dnes částečně napovídají březnová data
8:55Ratingové varování pro KB a Českou spořitelnu, letecká doprava se bude zotavovat roky. Evropa zahájí poklesem  
8:05Sněmovna a podpora: 25.000 korun pro OSVČ, odklad splátek úvěrů pro lidi i firmy
7:55Fitch kvůli koronaviru zhoršil výhled ratingu České spořitelny a Komerční banky
5:31Blanchard: Musíme dělat vše, co je třeba. Ale co to vlastně je?
07.04.2020
22:06Wall Street své zisky neudržela, Gilead Sciences -4 %
18:11Návrat deflinflace
16:53Dluhopisy pod tlakem oživené poptávky po riziku. Akcie rostou, zlato se drží  
16:29Ani miliarda od investorů by Airbnb prý nemusela stačit
14:57Mezi dolarovými miliardáři je dál osm Čechů, Kellner je první, premiér čtvrtý
14:36Ponurá realita úvěrového trhu v grafech
12:12Boot: Jak nyní rychle a efektivně pomoci malým firmám
10:50Portfolio COVID-19: Detaily k investičním tipům v e-commerce a běžné spotřebě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Tesco PLC (02/20 Q4)
Wirecard AG (12/19 Q4)
9:00CZ - Nezaměstnanost
20:00USA - Zápis z jednání FOMC