Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stav veřejných financí se za uplynulý rok zhoršil, tvrdí rozpočtová rada. Problémem do budoucna je stárnutí populace

Stav veřejných financí se za uplynulý rok zhoršil, tvrdí rozpočtová rada. Problémem do budoucna je stárnutí populace

22.06.2021 10:47, aktualizováno: 22.6. 16:19
Autor: ČTK

Aktualizováno

České veřejné finance jsou při nynějším nastavení rozpočtové politiky a výdajů nadále dlouhodobě neudržitelné. Situace se navíc za poslední rok výrazně zhoršila nejen vlivem pandemie, ale i kvůli krokům vlády, jako byl například pokles zdanění. V každoroční Zprávě o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí to dnes uvedla Národní rozpočtová rada. Vývoj by mohl zlepšit ve střednědobém horizontu důvěryhodný ozdravný plán veřejných financí, který by podle rady měl zahrnovat především revizi daňového systému, racionalizaci výdajů nebo zefektivnění fungování veřejné správy. Rada zároveň upozornila, že největším problémem pro vývoj veřejných financí do budoucna je stárnutí populace, což bude vyžadovat zejména úpravu důchodového systému. Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády není vhodná, uvedla v reakci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Takzvaná dluhová brzda se může podle dnešní zprávy prolomit již v roce 2024, tedy o 19 let dříve, než uvádí projekce z loňského roku. Při překonání zákonem stanovené dluhové brzdy musí vláda předložit návrh vyrovnaného nebo přebytkového státního rozpočtu a fondů. Podíl dluhu sektoru veřejných institucí na HDP by na konci 50letého horizontu projekce mohl dosáhnout až 334 procent HDP, zatímco před rokem projekce počítala s 202 procenty HDP. "Není to ale tak, že bychom dosažení tohoto čísla očekávali. Ukazuje to jen rozsah toho problému, té nerovnováhy," uvedl člen rady Jan Pavel.

"Jediný nepříznivý rok stačil na to, aby se náraz na dluhovou brzdu přiblížil o téměř dvě dekády. Veřejné finance se dostaly pod obrovský tlak kvůli koronavirové pandemii, nicméně fiskální politika během krizového období bohužel obsahovala i nákladná opatření, jež s pandemií nesouvisela," uvedla předsedkyně Národní rozpočtové rady Eva Zamrazilová. Podle ní šlo například o snížení zdanění příjmů fyzických osob a zrušení superhrubé mzdy nebo navyšování důchodů nad rámec zákonné valorizace.

Plán na ozdravení veřejných financí přitom podle rady stále chybí. "S návratem schodku na předcovidové úrovně se nyní počítá až pro rok 2031, a také v mezinárodním kontextu se nárůst českého zadlužení v období pandemie zcela vymyká očekávanému vývoji. Jarní výhled Mezinárodního měnového fondu dokonce Česko označuje za zemi s druhým nejvyšším očekávaným růstem zadlužení v rámci EU," upozornila Zamrazilová.

Ministerstvo financí ve svých plánech počítá s růstem zadlužení na 54,6 procenta HDP v roce 2024 z letošních očekávaných 44,8 procenta HDP. V případě úspor na straně příjmů a výdajů, které úřad plánuje, by mělo zadlužení stoupnout na 52,8 procenta HDP. Loni veřejný dluh činil 38,1 procenta HDP.

Podle rady by vláda musela již letos začít konsolidovat veřejné finance tempem 6,98 procenta HDP ročně, aby směřoval veřejný dluh do roku 2071 k úrovni 55 procent HDP. Loni tato hodnota činila 3,28 procenta HDP. "Jedná se o ukazatel, jehož smysl spočívá především v tom, že do budoucna umožní rychlé srovnání, zda se udržitelnost veřejných financí zlepšuje či zhoršuje. Naopak se nejedná o doporučení, že by se mělo saldo o danou hodnotu skutečně každoročně zlepšit," uvedla zpráva.

Rada upozornila, že navzdory dopadům pandemie je nadále největším problémem pro budoucí vývoj veřejných financí stárnutí populace. Zpráva o dlouhodobé udržitelnosti veřejných financí ukazuje, že pokud se nic zásadního nezmění, naroste podíl výdajů na starobní důchody v příštích 40 letech ze stávajících 7,7 procenta HDP na 12,3 procenta HDP.

"Zatímco dnes připadají na každého občana staršího 65 let bezmála tři lidé v produktivním věku, během příštích čtyř dekád tento podíl klesne na 1,6. Alternativní scénáře navíc ukazují, že problém dlouhodobé neudržitelnosti veřejných financí nevyřeší ani zahrnutí případných mimořádně pozitivních dopadů digitalizace a robotizace ani případný příznivější demografický vývoj," uvedla rada. Situaci by podle zprávy zlepšilo navázání důchodového věku na očekávanou dobu dožití, aby každý občan strávil v důchodu v průměru čtvrtinu života.

Důchodová reforma, kterou navrhlo ministerstvo práce a sociálních věcí, by podle Pavla finanční neudržitelnost důchodového systému podle projekcí rady jen prohloubila. "Ta reforma se soustřeďuje na jiné aspekty, například míru solidarity," uvedl.

Podle pravidel EU za standardní situace by se neměly dostat veřejné finance do deficitu většího než tři procenta HDP a dluh by neměl přesáhnout 60 procent HDP. Pravidla ovšem Evropská komise ponechala kvůli pandemii uvolněná ještě po celý rok 2022.

Doporučovaná konsolidace není bez širokého konsensu vhodná, míní šéfka rezortu

Národní rozpočtovou radou doporučovaná konsolidace za horizont funkčního období úřadující vlády není vhodná, protože bez širokého a stabilního celospolečenského konsenzu je dlouhodobě neudržitelná, uvedla v reakci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

"Již v letošním roce čekají Českou republiky volby do Poslanecké sněmovny, nejpozději v roce 2025 pak další. Mělo by být proto na každé budoucí politické reprezentaci České republiky, respektive na občanech a voličích, komu dají mandát, a tedy jakou konkrétní konsolidační strategii si prostřednictvím svého volebního práva zvolí," uvedla ministryně.

Upozornila, že MF počítá konsolidací, v rámci které by strukturální saldo mělo klesat o půl procentního bodu ročně. "Pro rok 2022 jsem přesvědčena, že toto tempo konsolidace je zcela přiměřené a nepoškodí rozjezd po pandemické krizi. Tento postup je plně v souladu s doporučeními respektovaných světových ekonomických pracovišť a Evropské komise, které vydala ke Konvergenčnímu programu České republiky," uvedla.

Schillerová plánuje, že provozní výdaje státu budou fakticky klesat, zmrazení platů úředníků, státních zaměstnanců a ústavních činitelů. "Prioritně budeme cílit na kapitálové výdaje ze zdrojů Evropské unie, ať již jde o strukturální a investiční fondy, nebo nové instituty, jako jsou Nástroje pro podporu a oživení. Souhlasím, že diskuzi o úpravě daňového mixu se nepochybně nevyhneme," uvedla.

Podle analytiků je kritika oprávněná

Podle analytiků, které oslovila ČTK, kritické hodnocení stavu veřejných financí Národní rozpočtovou radou odpovídá aktuální situaci a je zcela oprávněné. K dlouhodobému problému souvisejícímu se stárnutím populace se nyní přidaly i problémy související s přístupem současné vlády, která svými kroky stav veřejných financí ještě zhoršila. Podle nich tak vláda vzešlá z podzimních voleb bude muset přijmout zásadní opatření ke konsolidaci veřejných financí.

 

 

Čtěte více:

Chystaná konsolidace je podle rozpočtové rady nedostatečná, dluhová brzda zasáhne již v roce 2024
03.06.2021 10:22
Plánovaná konsolidace veřejných financí tak, jak ji chystá ministerstv...
Hlasování o nedůvěře vládě: Ulevilo se Babišovi i opozici, reagují média
04.06.2021 8:31
Vláda zásluhou komunistů ustála ve Sněmovně hlasování o vyslovení nedů...
Schodek 390 miliard. Vláda schválila základní parametry rozpočtu na příští rok
07.06.2021 16:54
Vláda dnes schválila základní parametry státního rozpočtu na příští ro...
Vláda uspíšila rozvolnění plánované k 1. červenci k 26. červnu
21.06.2021 17:22
Kvůli úpravě testování na dětských táborech, z nichž některé začnou př...

Váš názor
 • Pokrytci
  22.06.2021 20:09

  Doslova za pokrytecke považuji to, že prostřednictvím Bruselu jsou zadlužováni členové eurozóny, kteří mají národní dluhy nad Maastrichtskym kritériem. Vyseknout další dluh 3/4 bilionu eur už si v tomto případě žádá velkou dávku arogance k vlastním pravidlům.
  x2
  • Re: Pokrytci
   24.06.2021 20:10

   Zkoušeli jste bez úspěchu získat půjčky od bank? Naléhavě potřebujete peníze, abyste se dostali z dluhů? Potřebujete peníze na rozšíření nebo založení vlastního podnikání? Poskytujeme půjčky s tvrdými penězi a všechny ostatní typy půjček s úrokovou sazbou od 3% do 5%. Poskytujeme půjčky NationWide v rozmezí od 3 000,00 do 100 milionů USD / POUNDS / EURO. Financujeme 100% a LTV 75% -85% na pořízení nemovitosti, Odpovězte na tento whatsapp: +447451280545 nebo e-mail: sllcapitaluk@gmail.com
  • Re: Pokrytci
   24.06.2021 20:05

   Zkoušeli jste bez úspěchu získat půjčky od bank? Naléhavě potřebujete peníze, abyste se dostali z dluhů? Potřebujete peníze na rozšíření nebo založení vlastního podnikání? Poskytujeme půjčky s tvrdými penězi a všechny ostatní typy půjček s úrokovou sazbou od 3% do 5%. Poskytujeme půjčky NationWide v rozmezí od 3 000,00 do 100 milionů USD / POUNDS / EURO. Financujeme 100% a LTV 75% -85% na pořízení nemovitosti, Odpovězte na tento whatsapp: +447451280545 nebo e-mail: sllcapitaluk@gmail.com
  • Re: Pokrytci
   22.06.2021 20:56

   Volkswagen: 1/5/2020 cena akcie 140 EUR, 1/5/2021 cena akcie 280 EUR. A to vše za nejhlubší krize. Někdo to holt zacálovat musel, že.
   Ten, který tančí s papoušky
   •  
    22.06.2021 20:59

    A to upozorňuji, že je to podloženo ziskem. Všechny ztráty byly "socializovány". A takhle v těch společnostech můžeme pokračovat. Wirecard? Jaký prachy? Co že? My nic neviděli.
    Ten, který tančí s papoušky
    •  
     22.06.2021 21:58

     Všichni kapitalisté dnes s velkou radostí privatizují velké zisky ze svých spekulací a vytvořených bublin. Všeho dočasu. I v dnešní době máme bubliny a čekáme další. Když ta splaskne, tak všichni ti šikuldové a manažeři budou natahovat ručičky ke státu, aby jim pomohl. To samé platí i na případy sucha, mokra, nebo když krachují automobilky a hypoteční ústavy, jak tomu bylo po roce 2008 v USA.
     x2
     •  
      22.06.2021 23:02

      Však takoví zemědělci krachují neustále. Akorát to ještě nikdo neviděl. Si pamatuji, že otec jednoho známého měl (má) prasečák. V 90. letech těžký king.
      Ten, který tančí s papoušky
      • Sdílení dluhů,
       23.06.2021 6:44

       i tak je možno nahlížet na již zmiňované zadlužení ve výši 3/4 bilionu prostřednictvím Bruselu. O takový experiment mohou mít zájem ti predluzeni, jež se dostali do dluhové spirály ze které není úniku. Vůbec si nedovedu představit, že bych sdílel dluh za rozhazovacneho souseda z ulice. Vzhledem k blížícím se volbám v ČR je dobré připomenout, kteří z českých europoslanců toto sdílení při hlasování odmítli - ODS a SPD.
       x2
 • Důkaz místo slibů
  22.06.2021 18:24

  Konečně po těch letech budu moci předložit jasný důkaz toho, že inflací se dluhy splatit nedají. Áááááááá. Já to říkal.
  Ten, který tančí s papoušky
  • Re: Důkaz místo slibů
   23.06.2021 14:24

   Tohle přece není třeba nijak dokazovat. :-)
   Richard Fuld
 •  
  22.06.2021 17:48

  "Podle rady by vláda musela již letos začít konsolidovat veřejné finance tempem 6,98 procenta HDP ročně, aby směřoval veřejný dluh do roku 2071 k úrovni 55 procent HDP." V té radě se asi už všichni definitivně zbláznili. Všechny okolní země budou mít v roce 2071 při Masstrichtem tolerovaném tempu růstu 3% HDP zadlužení okolo 450% HDP (spíše ale mnohem více), jen my národ Rašínů, budeme hrdinsky usilovat o dosažení zadlužení 55% HDP s tím, že budeme muset každý rok až do roku 2071 seškrtat veřejné výdaje v objemu 6,8% HDP? Jednak je to zcela bláznivý nesmysl. Druhak to ani nevychází. :-)
  Richard Fuld
  •  
   22.06.2021 22:51

   No jestlipak ta Rada nečiní pouze to, k čemu ji zákon č.23/2017 zavazuje, jinak by byla rozpuštěna? A proč vůbec rada v roce 2017 vznikla? Asi podobně tak jako se na znalecký posudek udělá oponentní znalecký posudek? Novodobá mafiánská šablona - udělat binec aby se v něm nikdo nevyznal? /// Kritiku nezasluhuje Rada, nýbrž všichni ti, kteří se podíleli na jejím vzniku - skutečně profesionální práce. https://cs.wikipedia.org/wiki/Národní_rozpočtová_rada
   Mudr.c
   •  
    23.06.2021 14:28

    Ano, souhlas. Tahle rada je úplně na nic. A když už zřídili radu kvůli státnímu rozpočtu, měli současně zřídit "opoziční" radu na podporu fiskálních zásahů za účelem nastolení rovnováhy na trzích. :-) Nejlepší by ale bylo žádné takové zbytečné rady nezakládat. A rad tedy rozhodně užitečnou a profesionální práci nedělá. O tom svědčí ty strašlivé bláboly, co z ní vypadávají.
    Richard Fuld
    •  
     23.06.2021 14:36

     Kdo nemá místo v žádné Radě, ten jako by dneska nebyl.
     Ten, který tančí s papoušky
     •  
      23.06.2021 14:39

      No já v žádné radě nejsem a nepřipadám se, že bych nebyl. :-)
      Richard Fuld
      •  
       23.06.2021 14:54

       Ani v žádném výboru? Třeba zahrádkáři? Nebo něco v SVJ a tak? To je ale smutný život :(
       Ten, který tančí s papoušky
       •  
        23.06.2021 14:55

        Není!
        Richard Fuld
        •  
         23.06.2021 14:57

         Musí být. My jsme jednu chtěli vykopnout z funkce a ta se bránila, jako kdyby měla jít do Dachau. Je to asi prostě životní nutnost, být někde nalezlý.
         Ten, který tančí s papoušky
   •  
    22.06.2021 23:04

    A já už se lekl, že to je kvůli tomu, že se Zamrazilová nedostala do EP.
    Ten, který tančí s papoušky
  •  
   22.06.2021 19:45

   Nikdy a nikde v EU se neobjevil a neobjeví politik, který bude chtít dát do pořádku dluhy. Politici jen sekají dluhy a ještě se tím chvástají, clowns! S českým dluhem neudělá nikdo nic, nikdy. Začnou se rozprodávat číně Čechy a Morava …, co jiného.
   Čert
   •  
    23.06.2021 14:37

    Díky bohu, že se žádný takový politik neobjeví. Až se objeví a udělá ten "pořádek" ve státních dluzích, pak půjde ekonomika i životní úroveň do kytek. A k čemu Vám pak bude, že někde v nějaké účetní knize je v kolonce státní dluh napsáno nula? No vůbec k ničemu! Navíc představa, že splácet státní dluhy v aktuálních rozměrech je vůbec možné, je nejen bláznivá, ale i velmi nebezpečná. Jinak řečeno, minimálně o částku, která bude odvedena občany a firmami na splacení státního dluhu bankám, zchudnou občané a firmy v dané zemi. Ty peníze, které se použijí na splacení státního dluhu bankám, totiž v těch bankách automaticky zaniknou. Splacením státních dluhů danou zemi pouze ekonomicky zplundrujete a to navíc úplně zbytečně.
    Richard Fuld
   •  
    22.06.2021 21:00

    ČEZ se prodá na eBay. Kdo dá víc.
    Ten, který tančí s papoušky
  •  
   22.06.2021 18:28

   Jenomže prostě tuhle ekonomiku nemůžou táhnout výdaje státu. Stát nic netvoří. To je jako zachraňovat koťátka ze stromu tím, že budu dávat bezdomovcům na pivo.
   Ten, který tančí s papoušky
  •  
   22.06.2021 17:57

   Berte to jako snahu, že jsme ve společnosti, kam nechceme patřit.
   x2
   • Multinick
    22.06.2021 18:35

    Tak to si opět richarda nepochopil. On píše, že ti zbytečně přísní jsme my.
    Velkamedvědice
    • VM
     22.06.2021 19:34

     Platit dluhy je ve slušné společnosti samozrejmost, nikoli téma k diskusi.
     x2
     • Re: VM
      23.06.2021 14:42

      To jistě ano. Ale státní dluhy jsou něco jiného, než dluhy mezi jednotlivci. Zatímco u jednotlivců není problém určit, kdo je dlužník a kdo věřitel, v případě státních dluhů už to tak jednoduché není. Drtivá většina vyspělých státu je obrovsky zadlužená ale nikde nevidím ty věřitelné země, kterým dluží ty zadlužené. :-)
      Richard Fuld
     • Re: VM
      22.06.2021 20:52

      "Pane řediteli, víte, co máte dělat?!" "Levně nakupovat, draze prodávat a pozdě platit faktury." "Tak!"
      Ten, který tančí s papoušky
     • Re: VM
      22.06.2021 19:39

      Hezká fráze....nicméně to nemění fakt, , že si ho nepochopil..o))) Richard je příznivec volnější monetární politiky, takže do té množiny patřit chce a ty mu na to píšeš, a ty s ním souhlasíš, přitom tvrdíš opak..Nemá cenu s tebou diskutovat, ty nikdy své bláboly nepřiznáš a schováváš je pod nějakou další frází..Nemáš páteř. On má aspoň konzistentní názor
      Velkamedvědice
      • VM
       22.06.2021 19:45

       Richard nám dává za příklad předluzene země a já píšu, že bychom v takové společnosti dlužníků neměli být.
       x2
Aktuální komentáře
30.07.2021
16:32Chevron a Exxon se vezou na vlně plastů. Jejich zisky jsou největší od dob před pandemií
16:21Čínské politbyro slibuje podporu ekonomiky a větší dohled nad IPO, internetové firmy čeká větší regulace
15:37Čísla UniCredit přinesla optimismus. Možné převzetí potížisty akciím vrásky nedělá
14:22Na trzích nás čeká tvrdá jízda po výmolech, varuje JPMorgan
13:03Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy
12:57Eurozóna venku z recese. Ceny energií ale sílí, upozorňuje ekonom Dufek
12:21Analytik k výsledkům Amazonu: Management polekal investory konzervativním výhledem  
12:11Inflace v eurozóně se v červenci se vyšplhala na 2,2 procenta. Hlavně kvůli cenám energií
11:54EU hlásí prudké hospodářské zotavení. Německo se vrátilo k růstu
11:11Solidní sada čísel Erste může dát akciím impuls, říká analytik Michal Křikava  
10:46Evropa se snaží korigovat úvodní ztráty. Závěr týdne kazí Amazon, ustal i růst v Číně  
9:43Petr Dufek: Slabé oživení ekonomiky za druhý kvartál nelze označit jinak než zklamáním
9:17Rozbřesk: Sentiment v eurozóně na maximu, v ČR už klesá
9:16Ekonomika Česka stoupla ve čtvrtletí o 7,8 procenta. Ekonomové čekali víc
8:52Evropské i americké futures v červeném, Erste ale přišla se svěžími čísly za druhý kvartál  
8:44Růst tržeb Amazonu zpomalil, investory zklamal i výhled
8:21Erste ve čtvrtletí prudce zvedla zisk, zlepšuje roční prognózu
5:52Investiční tip Walt Disney: Zpátky za zábavou  
29.07.2021
22:00Indexy v USA na historických maximech  
17:49Automobilky pro elektrobudoucnost a aktuální nadšení trhu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AbbVie Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
Air France-KLM (06/21 Q2, Bef-mkt)
Babcock International Group PLC
Colgate-Palmolive Co (06/21 Q2, Bef-mkt)
Erste Group Bank AG (06/21 Q2)
EssilorLuxottica SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Exxon Mobil Corp (06/21 Q2)
Chevron Corp (06/21 Q2, Bef-mkt)
IDEXX Laboratories Inc (06/21 Q2, Bef-mkt)
International Consolidated Airlines Group SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Johnson Controls International plc (06/21 Q3, Bef-mkt)
MTU Aero Engines AG (06/21 Q2)
Procter & Gamble Co/The (06/21 Q4)
Raiffeisen Bank International AG (06/21 Q2, Bef-mkt)
Renault SA (06/21 Q2, Bef-mkt)
Siemens Gamesa Renewable Energy SA (06/21 Q3, Bef-mkt)
Siemens Healthineers AG (06/21 Q3)
UniCredit SpA (06/21 Q2, Bef-mkt)
1:50JP - Maloobchodní tržby, m/m
1:50JP - Průmyslová výroba, m/m
7:00BNP Paribas SA (06/21 Q2)
7:30Schneider Electric SE (06/21 Q2)
7:30Umicore SA
8:15Engie SA (06/21 Q2)
9:00CZ - HDP, y/y
10:00DE - HDP, y/y
11:00EMU - CPI, m/m
11:00EMU - HDP, y/y
12:30Caterpillar Inc (06/21 Q2)
12:55VF Corp (06/21 Q1)
14:30USA - Jádrový deflátor PCE, m/m
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university