Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy

Perly týdne: Připomínka let 2009 – 2010, čínské politické riziko a nové ziskové vrcholy

30.07.2021 13:03
Autor: Redakce, Patria.cz

Rostou zisky i ekonomika a podle Adama Parkera by nebylo rozumné sázet proti tomuto vývoji. Došlo k rekordně rychlému vystoupení na další ziskový vrchol, očekávání pro celý letošní rok a rok 2022 jsou stále hodně vysoko. S čínským politickým rizikem se musí počítat a ještě více v nových Perlách týdne. 

Stejný cyklus, směr kvalitní firmy: Současný cyklus připomíná to, co se dělo v letech 2009 – 2010. Nejdříve nastoupil Fed se stimulací, to táhlo nahoru akcie a zejména společnosti nižší kvality. Pak přišlo období, kdy se investoři začali obracet směrem k fundamentu a lépe si vedly akcie silných firem. Pro CNBC to uvedl Adam Parker z Trivariate Research, podle kterého k tomu dochází i nyní. A v následujících měsících by se investoři měli orientovat zejména na společnosti, které by měly být schopné zvyšovat své marže. Tedy takové, které budou schopny eliminovat nákladové tlaky růstem tržeb.

Parker míní, že fungovat naopak nebude jednoduchá strategie, kdy by investoři nakupovali levné akcie a otevírali krátké pozice na těch drahých. Atraktivní by pak mohly být třeba firmy ze sektoru zboží dlouhodobé spotřeby, skepticky se expert naopak vyjadřoval k průmyslu. Zde jsou totiž podle něj očekávání nastavena příliš vysoko, což se projevuje například v tom, že zisky by tu podle očekávání měly růst dvojciferným tempem každé čtvrtletí až do konce roku 2022. Lepší jsou podle Parkera energie a materiály, kde očekávání rostou pomaleji.

Na otázku ohledně případné korekce akciového trhu Parker odpověděl, že schopnost jejich predikcí nemá. Obecněji se ale dá říci, že přijít by korekce mohla kvůli vývoji v samotné ekonomice, zde ale on sám známky excesů, které by jí vyvolaly, nevidí. Pak je tu Fed a sazby, zde se zase Parker kloní k tomu, že centrální banka ví, co dělá. „Ekonomika roste, zisky rostou, pokud chcete sázet proti tomu, můžete, ale podle mne by jste neměli“, uzavřel expert. 

Další ziskové vrcholy: Morgan Stanley ukazuje v následujícím grafu dlouhodobý vývoj zisků na akcii (EPS) v indexu S&P 500. Analytici banky zvýrazňují dobu, po kterou po každém propadu ziskovosti trval návrat na předchozí maxima. Na počátku devadesátých let to trvalo 3 roky, po prasknutí internetové bubliny také 3 roky, po finanční krizi roky 4. Zotavení ziskovosti obchodovaných firem, které nastalo po propadu roku 2020, bylo z tohoto pohledu velmi rychlé a nyní se EPS již pohybují znatelně nad předchozím vrcholem:

Perly týdne - ziskové vrcholy
Zdroj: Twitter

MAA: Bob O'Donnell, který stojí v čele společnosti TECHnalysis Research, hovořil na Yahoo Finance o zveřejněných výsledcích Applu, Alphabetu a Microsoftu. Podle jeho názoru si všechny tři firmy v posledních letech vybudovaly pozici, ze které nyní těží. Nejvíce zaměřený na jádrovou činnost je přitom Google, Apple a Microsoft jsou diverzifikovanější, ale dokážou být efektivní ve všem. Tyto společnosti se staly důležitou součástí technologií používaných v běžném životě, akciový trh od nich ale také hodně čeká, míní expert.

O'Donnell hovořil o tom, že tyto a další technologické společnosti si vytvořily svůj vlastní ekosystém, ze kterého těží. Není ale jasné, jak se budou měnit zvyky a chování lidí s tím, jak polevuje pandemie. Tedy například to, zda bude i nadále vysoká spotřeba obsahu typu videí na Youtube, či zda naopak klesne s tím, jak budou lidé trávit méně času doma. Ze strukturálních faktorů pak bude mít vliv například to, jaký bude rozvoj „chytrých domovů“ a tudíž technologií, které by využívaly. 

Řeč přišla i na rivalitu mezi Applem a Microsoftem a na vliv ve způsobu práce lidí. Tedy zejména v posunu směrem k práci z domova. Expert uvedl, že Apple z něj těží díky většímu zájmu o některé jeho výrobky, celkově ale tento posun nahrává spíše Microsoftu a to díky jeho cloudovým službám a pokračující dominanci Windows. Jinak řečeno, ve výsledku tu jsou stále důležitější služby než hardware. 

O'Donnell následně hovořil o významu, který má pro všechny zmíněné firmy Čína. Apple podle něj ukazuje, že tato země „pro něj není problémem“. Nicméně je otázkou, co se stane poté, co čínská vláda začala zpřísňovat regulaci domácích technologických firem. A hlavně to, jak se bude v budoucnu stavět k firmám nadnárodním. Tato otázka se podle experta týká všech, ale „zejména Applu“.

Vysoká americká očekávání a atraktivita rozvíjejících se trhů: Americká ekonomika přechází z fáze oživení do fáze expanze a to sebou nese zpomalování tempa růstu, včetně růstu ziskovosti obchodovaných firem. Pro Yahoo Finance to uvedl James Liu, který stojí v čele společnosti Clearnomics. S tím, že očekávání týkající se letošních zisků jsou hodně vysoko a zejména u sektorů, jako jsou energie a materiály, či technologie a zboží dlouhodobé spotřeby. 

Podle ekonoma v USA postupně klesne jak tempo růstu reálného produktu, tak míra inflace. Ohledně produktu dodal, že jeho dosavadní oživení bylo rychlejší, než se čekalo. Na úroveň před pandemií se tak dostal o dvě čtvrtletí rychleji, než byla nastavena očekávání. I tak se Liu domnívá, že je stále namístě rotace k sektorům a akciím, které těží z otevírání ekonomiky. U technologií jde ale zejména o strukturální a ne cyklický příběh.

Liu byl následně tázán na současný vývoj v Číně. Podle něj se v některých sektorech, jako je například zdravotní péče, projevují jasné politické tlaky. Na druhou stranu je ale u rozvíjejících se trhů s tímto rizikem nutné počítat a je běžnou součástí investic do tamních aktiv. Celkově jsou podle ekonoma rozvíjející se trhy stále atraktivní a to „zejména relativně k USA“. Rozvíjející se trhy jsou mimo jiné levnější než trhy vyspělé a „představují významnou součást portfolia“. 

Graf ukazuje zisky na akcii v indexu S&P 500 očekávané pro letošní a příští rok podle konsenzu a bankou Morgan Stanley. Ta je ještě optimističtější než konsenzus.  

 Perly týdne - odhady zisků <a class=S&P 500" src="/Fotobank/ad10f38c-4587-4bf2-9382-b4c633dcfdc1?width=500&height=479&action=Resize&position=Center" />
Zdroj: Twitter

 
 

Čtěte více:

Perly týdne: Došlo šampaňské, akcie vůči komoditám blízko historických maxim
21.05.2021 10:55
Marcus Morris-Eyton patří mezi fandy evropských akcií a vysvětluje, pr...
Perly týdne: Hodnotový cyklus a čínská „ocelová města“
28.05.2021 12:34
V Dánsku jsou dluhy luxusním zbožím, akcie byly v historii pětadvaceti...
Perly týdne: Důsledky silného globálního oživení a extrémně slabý dolarový sentiment
04.06.2021 13:45
Morgan Stanley se domnívá, že končí fáze oprav americké ekonomiky. TD ...
Perly týdne: S&P 500 na 4 500 bodů, Evropa na akciovém výsluní
11.06.2021 13:04
Evropa se může pohybovat na akciovém výsluní, peníze tečou k hodnotě a...
Perly týdne: Zlatý trojúhelník akciové dokonalosti, americká inflační výjimka
18.06.2021 12:45
Adam Parker patří mezi ty, kteří hovoří o atraktivitě akcií ropných sp...
Perly týdne: Nová fáze cyklu, akcie po zvednutí sazeb a komodity v korekci
25.06.2021 13:12
Peter Oppenheimer míní, že vstupujeme do další fáze cyklu, která bude ...
Perly týdne: Důsledky čínských kryptorestrikcí, učebnicové chování akcií a prvenství Toyoty
02.07.2021 13:11
Americké akcie se zatím chovají učebnicově, v průměru přitom v následu...
Perly týdne: Nižší výnosy už nebudou akciím pomáhat, trhy nyní zajímá druhá derivace
09.07.2021 12:29
Přechod do další fáze cyklu sebou může přinést další korekci a změnu v...
Perly týdne: Digitalizace dolaru a akcie jen za správnou cenu
16.07.2021 11:55
Goldman Sachs míní, že americké trhy jsou nyní zhruba na své férové ho...
Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
23.07.2021 13:32
Poměr cen zlata a stříbra se pohybuje na historickém standardu, Davi...

Váš názor
  • "Atraktivní by pak mohly být třeba firmy ze sektoru zboží dlouhodobé spotřeby, skepticky se expert naopak vyjadřoval k průmyslu."
    30.07.2021 15:05

    Prostě budou se prodávat auta, jo. Ale ten průmysl, co je produkuje, na tom bude špatně, jo. Nebo stavební materiály. No to sakra dává smysl. Píši si do zápisníčku.
    Ten, který tančí s papoušky
Aktuální komentáře
21.09.2021
12:53OECD zvýšila inflační výhled a varuje před předčasným koncem státní pomoci
12:16Z šílenství kolem zelených investic by mohla vzniknout bublina. Návrh regulace už je na spadnutí
12:12Akcie Universal Music Group při svém debutu vylétly až o 39 procent. Investoři sází na streamování
11:28Strach klesá, investoři hledají příležitosti. Akcie obrátily nahoru  
11:07Shell ustupuje z Permské nížiny  
10:33Holub z ČNB se "pravděpodobně" přikloní ke zvýšení sazeb o půl procentního bodu
10:11Šéf Evergrande věří, že se firma z problémů dostane. Podle S&P ale vláda jen tak nezasáhne
9:50UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:42UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosů dluhopisů
9:02Rozbřesk: Čínská realitní nákaza děsí trhy
8:47Akciové výprodeje ustávají, futures míří do zeleného  
6:07Hlas z Morgan Stanley: Začínají trhy věštit obrat směrem nahoru?
20.09.2021
22:02Krach čínského obra se může přelít do celého světa  
17:57Evergrande a jádro věci
17:32Amerika přebírá štafetu, investoři se dál zbavují akcií, daří se dluhopisům  
16:40Evropské akcie mají prozatím to nejlepší za sebou
15:54Lufthansa prodá nové akcie za 2,14 miliard eur. Chce tak splatit pomoc Německa
14:43Yardeni: Evergrande není Lehman, do Číny neinvestujte, komodity možná za vrcholem
13:36Týdenní výhled: Zabrání opatrný Fed výraznější korekci?  
12:37Dovedu si představit utažení sazeb o 100 bps ještě letos, říká člen rady ČNB Nidetzký

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Adobe Inc (08/21 Q3, Aft-mkt)
AutoZone Inc (08/21 Q4, Bef-mkt)
FedEx Corp (08/21 Q1, Aft-mkt)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
14:30USA - Počet nově zahájených staveb