Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BorsodChem: Velké ztráty z cizích měn zastínily dobré provozní výsledky za 1Q06

BorsodChem: Velké ztráty z cizích měn zastínily dobré provozní výsledky za 1Q06

28.4.2006 13:37
Autor: KBC/Patria

BorsodChem dnes zveřejnil výsledky za 1Q06. Čistý zisk dosáhl 2,41 mld. HUF, meziroční pokles o 52 % a 25 % pod konsensuálním odhadem. Za naším odhadem zaostal o 26 % z důvodu nečekaně vysokých ztrát na svých úvěrech v cizích měnách. Nicméně provozní výsledky byly velmi dobré, když vykázaly nárůst proti minulému čtvrtletí 75 %. To způsobily některé očekávané faktory (neuvěřitelné zvýšení ceny TDI v 1Q a nárůst objemů tržeb MDI), ale také neočekávaná konsolidace Petrochemia Blachownia.

Zatímco vývoj cen jednotlivých produktů byl v souladu s naším očekáváním, objemy byly o něco nižší, zvláště v případě MDI. Předpovídali jsme tržby 30 kt MDI za 1Q06, ale skutečné číslo bylo pouze 25kt. Za celý rok předpovídáme 140kt, v souladu s projekcemi managementu, takže následující čtvrtletí by měla být lepší.

I přes nadhodnocené objemy MDI vyšly celkové tržby 7,3 % nad naším odhadem, což je způsobeno hlavně konsolidací Petrochemia Blachownia, nedávno získaný polský výrobce benzenu a toluenu. Kvůli nedostatku informaci o schválení regulátora této transakce jsme vyřadili čísla společnosti z našich odhadů za 1Q. I když BorsodChem neposkytnul oddělená čísla za novou dceřinou společnost, celkový příspěvek k tržbám se mohl podle naších odhadů pohybovat okolo 3,5 mld. HUF (zhruba 6 %).

Hlavně díky stoupajícím objemům MDI dosáhla společnost provozního zisku 6 018 mil. HUF, meziroční růst 3,2 % a 75% vzestup proti minulému čtvrtletí. Číslo překonalo náš odhad o 9,5 %, rozdíl lze připsat zejména nepředpokládané konsolidaci Petrochemia Blachownia.

Finanční výsledky přinesly nepříjemné překvapení. Oslabení forintu v prvním čtvrtletí mělo negativní dopad na finanční výsledky, zejména z důvodu revaluace úvěrů v cizích měnách. Vzhledem k tomu, že trh ani my nemáme bližší informace o struktuře zadlužení a zajištění, podcenili analytici nerealizované finanční ztráty. Hlavně kvůli revaluaci úvěrů v cizích měnách vystoupaly nerealizované ztráty ze zahraničních měn na 2 764 mil. HUF. Zajištění přineslo ztrátu 168 mil. HUF.

BorsodChem včera ztratil téměř 2 % v souladu s očekáváním trhu. Nicméně v předchozích dnech akcie výrazně stoupaly, hlavně díky spekulacím o nové strategii, která má být oznámená dnes a pokračujícím nákupům rodiny Rahimkulových. Vzhledem k tomu, že čtvrtletní výsledky přinesly příjemné překvapení na provozní úrovní, čekáme dnes pozitivní reakci trhu. Nicméně fundamenty BorsodChemu jsou velice nezajímavé z našeho pohledu, 12-ti měsíční EPS 148,3 naznačuje současný 15,7x P/E, což je hodně nad naším odhadem 11,0x P/E. Očekává se, že následující čtvrtletí přinesou vyšší čistý zisk a tak zůstáváme u naší předpovědi na EPS za finanční rok 2006, a to 245 HUF. I nadále doporučujeme Držet pro BorsodChem a fundamentální cenu 2 488 HUF.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba