Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Opravdová rally, nebo zázrak jednoho dne?... Dow Jones v úterý zaznamenal nárůst 200 bodů

20.4.2006 16:08
Autor: Roman Koděra, Patria Finance

Není pochyb, že úterní nárůst na Wall Street zvětšil fronty před lékárnami, kde „medvědi“ čekali na svou dávku aspirinu. Pohyb směrem vzhůru o 200 bodů, který zaznamenal index Dow Jones, byl opravdu impozantní. Při pohledu na vývoj trhu od cyklických akcií, přes defenzivní tituly, až po technologie, vše rostlo. Po dlouhé době se na obrazovkách investorů objevila celá třicítka společností v zelené „jarní a růstové“ barvě. Také objemy obchodů naznačovaly, že investorská veřejnost přišla nakupovat. Tento fakt zapříčinil nejen růst na akciovém trhu, ale poptávku bylo cítit všude a tak na komoditních burzách rostly drahé kovy, pšenice, cukr, ale také vepřové. Jen jedno aktivum nerostlo a tím byl americký dolar.

Z čistě technického pohledu byl úterní růst darem z nebes a odvrátil trh od výraznějšího poklesu poté, co se index S&P 500 dostal pod svojí růstovou linii, kterou započal v říjnu loňského roku. Jinými slovy „býci se vrátili do sedla a medvědi se ještě neprobudili ze zimního spánku“.

Co to ale znamená pro další vývoj? Byl to jen jarní záchvěv, nebo se trh formuje před dalším růstem?
Odpověď hledejme v historii. Toto období je z pohledu historických tabulek vnímáno jako období, kdy na účty penzijních fondů přicházejí nové peníze. Tato hotovost je pak následně reinvestována na trzích, dluhopisové a komoditní nevyjímaje. Akciový trh však pro sebe získal největší část těchto peněz a bylo to rychlé, obchodníci a investoři byli jednotní. Mluvit pouze o Fedu a možném zastavení růstu úrokových sazeb by bylo nošením dříví do lesa. Cožpak se tato informace na trhu neobjevuje s vyšší četností? Ano objevuje a následně je negována inflačními tlaky ať již jej způsobí rostoucí cena ropy, nebo růst spotřebitelských cen. Více důležitým ukazatelem byl pokles aktivity na opční burze v Chicagu. Podle tohoto stavu se investoři nechtěli zajistit proti dalšímu vývoji… věří tedy v růst?

Ať tak, nebo tak, v úterý se sešlo hned několik faktorů, které odstartovaly běh býků. Zda-li impulsem byly nové peníze, chuť riskovat, říkanka o sazbách a nebo výsledky za 1Q, se můžeme jen dohadovat, ale oblak prachu a dusot kopyt zahnal medvědy na ústup. Všichni netrpělivě čekali na středu a na to, zda-li to byl jen jeden výjimečný den, nebo jestli se podaří navázat na předešlý úspěch. Stejně jako talentem obdarovaný Kobe Bryant z basketbalového týmu Los Angeles Lakers, který v uplynulém týdnu dal vzpomenout na slávu tohoto týmu, když díky jeho 50 bodům v jednom utkání dotáhl svůj tým opět do play-off, tak i Wall Street přes výpadek v první třetině dokázala opět růst.

Podle jednoho dne však nemůžeme rozhodnout, kam se trh vydá příště. A tak je tu opět počáteční otázka: „ Rally nebo zázrak ?“. Nehodnoťme tedy kam se vydá trh, ale zrekapitulujme si následující fakta. Fed je spokojen se stavem inflace. Peníze, které se nově dostanou na účty správců, jsou okamžitě alokovány. Na straně cyklu ale registrujeme klesající trend a sentiment je pozitivní. Ano, a u všech, což z pohledu kontrariánů znamená jediné - pokud jsou všichni za jedno, udělej opak.

Na závěr jen snad jediné , připoutejte se prosím, jízda začíná.


Váš názor
 • $
  21.4.2006 19:24

  Americký dolar a aktivum? Že by vláda USA za $ začala opět ručit zlatem? Pokud vím, je to jen pouhý dlužní úpis. A ten se nemusí, jak je všeobecně známo, podařit proměnit! Česká koruna bez dvou za dvacet.
  Jiří
  • §
   24.4.2006 14:44

   samozrejme ze je to aktivum, ktere je vseobecne prijimano za zbozi a sluzby a pri placeni dluhu. otazka je s jakou pravdepodobnosti tomu tak v nejblizsi dobe jeste bude. a na to muze mit kazdy vlastni nazor, ale aktivum to rozhodne je
   smajdalf
 • A je ctvrtek
  20.4.2006 20:13

  a DJ ted ve 14 hodin (Eastern Time) je opet 70 bodu nahore.
  Thyronx
Aktuální komentáře
20.5.2018
14:19Víkendář: Po Američanech se čínskému tlaku začíná bránit i Evropa
10:50PŘIVÁDÍME: Nokia. Nová technologie a geopolitické obavy vytvářejí investiční příležitost
19.5.2018
14:37Víkendář: Jak vidí současnou americkou a globální realitu bývalý šéf CIA
10:07PŘIVÁDÍME: Volvo. Výrobce nákladních aut odměňuje štědře
18.5.2018
22:01Poklidný závěr týdne na amerických trzích
19:31Vrací se Marxova doba?
18:28PŘIVÁDÍME: Skanska. Stabilní akcie s lákavou dividendou
17:06František Kronus: Evropská dluhová krize II?
17:05Koruna zakončuje týden oslabením, euro nepotěšil italský vládní program  
17:00Prahu táhl dolů tabák. V USA září Bioblast Pharma  
16:29Technická analýza: Výnosy dolaru tlačí korunu dolů
15:47Akcionáři schválili v Kofole rekordní výplatu dividend
15:02Perly týdne: Ekonomika bude dál šlapat, Tesla bez 10 miliard dolarů ne
14:22V ospalé Praze lehce ční Philip Morris, červené Evropě by mohly pomoci pozitivně naladěné USA
14:15Applied Materials po rozpačitém výhledu drží divokou kartu (komentář analytika)  
13:48Reuters: Oživení půjček otevírá novou kapitolu pro maďarské banky
13:22Příští lídři Itálie. Dokážou ji vést? A co na to trhy?
12:08Čína má prý pro Trumpa návrhy, jak na zlepšení obchodní bilance
10:33Jak autoritářská vláda v Maďarsku vyhnala Sorose z Budapešti
10:30Italská vláda dohodnuta, ale euro se drží. Koruna koriguje ztráty  

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data