Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf Unipetrolu: Benzina prodělá drastické změny, Spolana, Kaučuk a další se budou prodávat

Šéf Unipetrolu: Benzina prodělá drastické změny, Spolana, Kaučuk a další se budou prodávat

18.4.2006 13:33
Autor: 

Unipetrol se bude snažit prodat všechny vedlejší aktivity, aby tak zlepšil svou hotovostní situaci, řekl to dnes předseda představenstva Unipetrolu Francois Vleugels agentuře Reuters. Podle něj se plánuje řada změn, jednu z největších by měla prodělat Benzina. Unipetrol plánuje rozsáhlá úsporná opetření, aby zvýšil svou efektivitu.

Unipetrol už oznámil prodej svých dvou dcer, Spolany a Kaučuku, jejichž hodnota je odhadována na 2-3 mld. Kč. Vloegels říká, že by Spolana mohla být prodána v květnu a Kaučuk v červenci. Přednost při prodeji by prý měli mít strategičtí investoři. Další prodeje potom budou následovat. Unipetrol by chtěl prodat Aliachem a Agrobohemii - další nejádrové provozy. Chtěl by rovněž urovnat spor s Agrofertem.

Velké změny čekají Benzinu. "Nepotřebujeme udělat jen malou změnu, nýbrž zásadní chirurgický řez. Učiníme velmi drastické změny. Budou se týkat všeho. Všechny stanice si neponecháme, ale budeme muset získat i některé nové (na lepších místech)," uvedl ředitel Unipetrolu. Celkově by se tak měl počet stanic Benzina zvýšit. Zároveň se má podíl Benziny na EBITDA Unipetrolu znásobit. Kapitál Benziny má být navýšen.

Unipetrol se obchoduje na vyšší hodnotě P/E než celkově evropský petrochemický sektor. Má totiž nejvyšší podíl petrochemické divize na EBITDA (75 %). Unipetrol tak může čerpat z růstu petrochemických marží, ty byly v 1Q podle Vleugelse lepší, než se čekalo. Rafinérské marže byly naopak pod očekáváním, ale měly by se během příštích čtvrtletí zlepšit. Šéf Unipetrolu říká, že posilování koruny v 1Q nebylo hlavním faktorem. Sílící koruna na jednu stranu zlevňuje nákupy ropy, ale na druhou stranu snižuje zisky z vývozu chemických produktů do zemí EMU.

Unipetrol z loňského zisku neplánuje vyplatit dividendu, zopakoval Francois Vleugels.

(zdroj: Reuters)


Váš názor
  • k tomu:
    19.4.2006 20:53

    Francois Vleugels (čti Flégls) by si měl dát bohužel pozor na lidi z Reuters, protože nehrají ve vztahu k Unipetrolu úplně čistou hru. Buď je za tím úmysl, nebo jejich zpravodaj je zbrklý a nezkušený. Jak to je se jistě brzy ukáže. Kaučuk bych neprodával ale usiloval bych o vytvoření jv Unipetrol + Dwory 50% na 50%. To by mělo vysoký smysl a rozhodovací high level. Je třeba zbavit se komerční banky jako konsultanta pro prodej Kaučuku. KB vůbec neví která bije a chová se v této věci víc než trapně.
    Develop
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC