Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká koruna se nám včera utrhla ze řetězu

Česká koruna se nám včera utrhla ze řetězu

26.1.2006 9:44
Autor: 

Česká koruna se nám včera utrhla ze řetězu, takže její nové maximum se nachází až na 28,29 EUR/CZK. Obchodování otevírala na 28,52 EUR/CZK a při odpoledním dosažení zmíněného nového maxima byla až o 30 halířů silnější. V závěru obchodování mírně ztratila, takže uzavřela na 28,36, či silnější o skoro 20 haléřů. Posilování koruny odstartovalo úspěšné noční hlasování o polském rozpočtu, které pomohlo zlotému. Opatrné posilování z předchozích dní proto přeřadilo na vyšší rychlost. Koruna tak v tempu silně předčila ostatní středoevropské měny. Dalším pozitivním impulzem byla nečekaná emise třicetiletých státních dluhopisů v jenech o celkovém objemu přes 6 mld. Kč. To vyvolalo spekulace o podobě konverze této částky na koruny a měna lámala jeden rekord za druhým.

Klíčovou dnešní událostí je zasedání bankovní rady ČNB. Ta díky poslednímu vývoji na devizovém trhu bude mít o čem přemýšlet. Od loňského listopadu totiž koruna posílila již téměř o 5 %, což má významný dopad jak do prognóz inflace tak i na české exportéry (minimálně na jejich finanční situaci). Banka se proto k silné koruně bezpochyby nějak postaví. Poslední vývoj nás dovádí až k odhadu, že dojde k poklesu repo sazby o 25 bps. Nelze vyloučit ani intervence proti koruně, či oblinou kombinaci obou zmíněných kroků. Každopádně ale vyjádří banka nespokojenost s takto silným kurzem.

Čekání na výsledek zasedání proto bude dneska velmi nervózní. Koruna by se proto dopoledne měla držet zpátky a nedráždit hada bosou nohou. Později by měla korigovat v závislosti na síle reakce centrální banky. Pokud ČNB nic neudělá, pak se podíváme na nová maxima, a koruna bude bojovat o hranici 28,00.

Z technického hlediska je koruna silně překoupená, a proto by si měla na pár dní oddechnout. Zasedání bankovní rady by dnes mělo přinést snížení sazeb o čtvrt bodu. I když takovýto krok není zejména ve světle říjnového zvýšení příliš systematický silná koruna a nízká inflace je může k němu dotlačit. Pravděpodobnost vidím tak 55 % ve prospěch cutu. Jinak logičtější by bylo ponechání sazeb beze změny jak v říjnu tak nyní. Ekonomika totiž silně roste (nepotřebuje stimulaci nízkými sazbami), ale současně negeneruje domácí inflační tlaky (tedy není třeba ji brzdit vyššími sazbami). ČNB by neměla bojovat s výkyvy ceny ropy, jelikož k jejich výraznějšímu rozlití do ostatních cen v Česku obvykle nedochází ( s výjimkou pohonných hmot).

(ČSOB - denní finanční zpravodaj)

Váš názor
 • Co je to bps ? Autor je technar ? :)
  26.1.2006 10:54

  sfinx
  • Co je to bps ? Autor je technar ? :)
   26.1.2006 11:43

   Bazický bod, bp, bps (Basis point, bps, bips) Setina procenta, 1% = 100 bps, v bps je často udáván výnos dluhopisů; pokud výnos dluhopisu vzroste např. z 4,05 % na 4,15 %, říkáme, že výnos vzrostl o 10 bazických bodů (bps). Můžete si to také vyložit " brigáda práce socialistů" :-)
   Krtek
  • To má být
   26.1.2006 10:57

   bsp - brigáda socialistické práce
   úderník
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data