Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká republika dostala ultimátum na přijetí návrhu evropské DPH

Česká republika dostala ultimátum na přijetí návrhu evropské DPH

25.1.2006 13:18
Autor: 

Ministři financí dvaadvaceti zemí EU se shodli na návrhu prodlužujícím sníženou sazbu DPH na některé služby až do roku 2010. Zbylé tři země, ČR, Polsko a Kypr, zároveň byly silně vyzvány, aby do konce týdne tento návrh přijaly také. "Byl jsem lehce roztrpčen jejich přístupem," uvedl rakouský ministr financí Grasser po úterním jednání a dodal: "Doufáme, že jsou si tyto členské státy vědomy své zodpovědnosti."

Naproti tomu zástupci Česka a Polska říkají, že nejsou považováni za rovnocenné partnery. Některé staré státy EU už předtím mohly prodloužit své snížené sazby DPH, zatímco státům novým je v tom nyní bráněno.

ČR varovala, že není připravena podpořit kompromisní návrh jen v zájmu jednoty unie a naopak ho bude vetovat, pokud vláda rozhodne, že návrh není dostatečný. Rakousko, které předsedá EU, potvrdilo, že návrh, který už přijalo 22 členů EU, je fixní a tři zbývající země mají možnost ho buď přijmout v této podobě, nebo odmítnout.

Podle návrhu by mohly všechny členské země povolit snížené sazby DPH 5 % oproti normální minimální hladině 15 %. Snížená sazba by mohla být na "služby náročné na práci" a mohla by trvat až do roku 2010.

(zdroj: EU Observer)


Váš názor
 • stavební lobby
  25.1.2006 14:26

  Za nižší DPH bojují stavební firmy, které tak mohou fixlovat. Vždyť je to úplně jedno - stát by zkrátka vybranou daň vrátil lidem třeba na podpoře hypoték...
  Petr
  • 25.1.2006 14:42

   ja rozhodne nemam v umyslu nekomu podporovat hypoteku, kdyz ji sam nevyuzivam. to je stejne, jako obhajovat vysoke odvody na socialnim pojisteni a jejich zpetneho statni prerozdelovani formou obrovskeho poctu davek. chapu, ze pro nemajetne obcany jsou vysoke dane a "statni sprava" pozehnanim, ale pro lidi, kteri neco umi a jsou za to financne dobre ohodnoceni, je tato kombinace neprijatelna.
   petr
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data