Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Česká republika dostala ultimátum na přijetí návrhu evropské DPH

Česká republika dostala ultimátum na přijetí návrhu evropské DPH

25.01.2006 13:18
Autor: 

Ministři financí dvaadvaceti zemí EU se shodli na návrhu prodlužujícím sníženou sazbu DPH na některé služby až do roku 2010. Zbylé tři země, ČR, Polsko a Kypr, zároveň byly silně vyzvány, aby do konce týdne tento návrh přijaly také. "Byl jsem lehce roztrpčen jejich přístupem," uvedl rakouský ministr financí Grasser po úterním jednání a dodal: "Doufáme, že jsou si tyto členské státy vědomy své zodpovědnosti."

Naproti tomu zástupci Česka a Polska říkají, že nejsou považováni za rovnocenné partnery. Některé staré státy EU už předtím mohly prodloužit své snížené sazby DPH, zatímco státům novým je v tom nyní bráněno.

ČR varovala, že není připravena podpořit kompromisní návrh jen v zájmu jednoty unie a naopak ho bude vetovat, pokud vláda rozhodne, že návrh není dostatečný. Rakousko, které předsedá EU, potvrdilo, že návrh, který už přijalo 22 členů EU, je fixní a tři zbývající země mají možnost ho buď přijmout v této podobě, nebo odmítnout.

Podle návrhu by mohly všechny členské země povolit snížené sazby DPH 5 % oproti normální minimální hladině 15 %. Snížená sazba by mohla být na "služby náročné na práci" a mohla by trvat až do roku 2010.

(zdroj: EU Observer)


Váš názor
 • stavební lobby
  25.01.2006 14:26

  Za nižší DPH bojují stavební firmy, které tak mohou fixlovat. Vždyť je to úplně jedno - stát by zkrátka vybranou daň vrátil lidem třeba na podpoře hypoték...
  Petr
  • 25.01.2006 14:42

   ja rozhodne nemam v umyslu nekomu podporovat hypoteku, kdyz ji sam nevyuzivam. to je stejne, jako obhajovat vysoke odvody na socialnim pojisteni a jejich zpetneho statni prerozdelovani formou obrovskeho poctu davek. chapu, ze pro nemajetne obcany jsou vysoke dane a "statni sprava" pozehnanim, ale pro lidi, kteri neco umi a jsou za to financne dobre ohodnoceni, je tato kombinace neprijatelna.
   petr
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, q/q
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y