Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ecofin schválil konvergenční program ČR, ten umožní zavedení eura v roce 2010

Ecofin schválil konvergenční program ČR, ten umožní zavedení eura v roce 2010

24.1.2006 13:08
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF:
Letošní Konvergenční a Stabilizační programy zemí Evropské unie byly poprvé posuzovány podle revidovaného Paktu stability a růstu. Cílem revize, která proběhla v minulém roce, bylo posílit ekonomickou podstatu paktu a zlepšit jeho aplikaci na základě zkušeností od roku 1997, kdy byl Pakt zaveden.

Ministerstvo financí uvítalo hodnocení aktualizace Konvergenčního programu a dnes schválené stanovisko Rady Ecofin. Při dnešním projednávání zaznělo, že český Konvergenční program a opatření v něm obsažená jsou Radou i Evropskou komisí hodnocena pozitivně. Doporučení, které pro Českou republiku Rada Ecofin schválila, odpovídají prioritám ČR v nadcházejících letech. Stanovisko Rady také potvrzuje, že Česká republika činí vše potřebné, aby byla v roce 2010 připravena na přijetí eura. "Dodržení našeho plánu přijmout euro v roce 2010 považuji za jednu z hlavních priorit této vlády," říká první místopředseda vlády a ministr financí Bohuslav Sobotka.

Rada ve svém stanovisku vedle tří doporučení konstatovala, že ČR dodržuje snižování rozpočtového schodku tak, jak ji bylo doporučeno v loňském roce. V prvním z doporučení Rada vyzývá Českou republiku k využití hospodářsky příznivého období k rychlejšímu snižování deficitu veřejných financí. ČR ve skutečnosti již dnes těží z dobrého ekonomického vývoje a deficit snižuje výrazně rychleji než bylo původně plánováno. "Rychlejší hospodářský růst využíváme pro snižování deficitu. Povedlo se to v roce 2004 i v roce 2005 a dobrý růst ekonomiky ukazuje, že snižování schodku bude moci pokračovat i v dalších letech tak, abychom mohli zavést euro podle plánu v roce 2010," uvedl ministr financí Bohuslav Sobotka k výrokům o malé ambicióznosti ČR a Slovenska.

Rada také doporučuje ČR zvýšit kvalitu rozpočtového plánování. "Zavedení nových fiskálních pravidel v roce 2004 nepochybně přispělo ke zvýšení kvality rozpočtového plánování a k omezení plýtvání s rozpočtovými prostředky. Tato pravidla však fungují teprve krátce a jejich efektivita bude průběžně vyhodnocována. Nyní probíhající analýzy nám pomohou ukázat, jak rozpočtové plánování dále zlepšit. Jde o jednu z priorit Ministerstva financí v letošním roce," dodal Bohuslav Sobotka.

Posledním doporučením upozorňuje Rada na dlouhodobou udržitelnost veřejných financí, které ministr Sobotka uvítal, jelikož podporuje především urychlení důchodové reformy. "Pevně věřím, že penzijní reforma bude jednou z prvních priorit nové vlády, která nutně naváže na analytické práce posledního roku a využije stabilizace penzijního systému, kterou provedla naše vláda," připomněl Bohuslav Sobotka.

Již dříve Evropská komise Čechy pochválila, že snížili schodek rozpočtu pod tři procenta, což je nezbytná podmínka pro vstup do eurozóny. Země si tak vylepšila vyhlídky na zavedení eura v roce 2010. "Česko a Slovensko do Unie vstupovaly s vyšším deficitem. Dnes mají lepší výsledky než se plánovalo," uvedl počátkem roku evropský komisař Joaquín Almunia, který zodpovídá za oblast hospodářské a měnové politiky. "Pokud bude trend pokračovat, může Česko dosáhnout na euro podle plánu v roce 2010," potvrdil. Pozitivní hodnocení českého Konvergenčního programu komisař Almunia potvrdil také na dnešním jednání.

Česká republika byla letos zařazena do první šestičlenné skupiny hodnocených Stabilizačních a Konvergenčních programů společně s ukázkovými zeměmi jako jsou Finsko, Dánsko, Švédsko. Rada uvedla, že fiskální pravidla těchto zemí jsou dobrým příkladem fiskální politiky provádění v souladu s Paktem.

Z nově přistoupených zemí bylo dnes také hodnoceno Slovensko a Maďarsko. Doporučení Slovensku jdou obdobným směrem jako doporučení pro Českou republiku. Maďarsko bylo Radou – poprvé v historii – vyzváno, aby předložilo svůj Konvergenční program znovu do září tohoto roku. Důvodem je převážně absence dostatečně konkrétních kroků, které maďarská vláda hodlá podniknout tak, aby zajistila adekvátní snižování schodku veřejných financí. Tímto historicky bezprecedentním rozhodnutím Rada Ecofin potvrdila svou vůli nepřipustit již na samém počátku zpochybnění důvěryhodnosti revidovaného Paktu stability a růstu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.5.2018
10:13Víkendář: Fischer o ostudě Německa, Evropě zmítané vírem dějin a ničícím Trumpovi
25.5.2018
22:00Ropa úřadovala na amerických trzích
18:56Blíží se doba, kdy bude hotovost opět královnou?
17:36Smrt tradičního maloobchodu probíhá úplně jinak, než se většinou domníváme
17:34Technická analýza: Koruna v defenzívě, euro nejníže od loňského listopadu
17:24Erste potopila pražskou burzu, ČEZ pod tlakem prodávajících. Unicredit bank – 3,5%!  
17:17Itálie a ropa ovládly závěr týdne. Euro dál padá  
17:00Estonské banky "vypraly" miliardy dolarů a eur z Ruska
16:35Martin Cakl a Martin Kycelt: CD Projekt. Kyberpunkáč herního průmyslu (video)
16:26Společnost Czech Investment Fund SICAV, a.s. - Informace o nové emisi akcií na BCPP
15:16ČEZ OZ uzavřený investiční fond a.s.- pozvánka na valnou hromadu 2018
15:07Rusnok očekává, že koruna začne v příštích týdnech opět posilovat
14:56Vlastnosti, které by podle Buffetta měl mít dobrý investor
14:56Samsung má podle soudu zaplatit 539 milionů USD firmě Apple
13:34Ropě se nad 80 dolarů za barel (zatím) příliš nechce  
12:15Perly týdne: Je vám zima? Těžte kryptoměny
12:11Pokles podnikatelské důvěry v Německu se zastavil
12:03Vedení Unipetrolu navrhuje nevyplatit akcionářům dividendu
10:59Faktograf: Evropě přibývají problémy  
10:33Evropa zahájila v zeleném, automobilky se vzpamatovávají z Trumpových prohlášení

Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Denní kalendář hlavních událostí
    Nebyla nalezena žádná data