Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČEZ v roce 2005 zvýšil výrobu elektřiny z alternativních zdrojů o 19 %

24.1.2006 11:15
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČEZ
V průběhu roku 2005 bylo v obnovitelných zdrojích ČEZ vyrobeno celkem více elektrické energie než v roce 2004. Trvale vzrůstající trend drží vodní elektrárny, v nichž se za 12 měsíců roku 2005 vyrobilo více než 1,3 TWh. Na přibližně stejné úrovni se drží produkce větrných elektráren a využití solární energie. Výraznější meziroční pokles zaznamenala pouze produkce ze spalování biomasy.

Roční bilance výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů ČEZ až na výjimky potvrzuje předpokládané pořadí perspektivnosti využití jednotlivých obnovitelných zdrojů v České republice – významné je využívání energetického potenciálu českých řek, vítr a slunce jsou pouze doplňkovými zdroji elektrické energie. U biomasy, která je zřejmě nejvhodnějším „zeleným“ zdrojem, došlo – díky nízké výkupní ceně a potížím se zajištěním dostatečného množství vhodného materiálu ke spálení – k výraznějšímu poklesu jejího využití k výrobě elektřiny. Řada tuzemských producentů tradiční biomasy dřevní štěpku raději vyváží do zahraničí za výhodnější ceny. Z důvodu úbytku dřevní štěpky ČEZ testuje i jiná vhodná paliva rostlinného původu tzv. zelená biomasa – v hodonínské elektrárně se například spolu s lignitem spaluje rostlina laskavec. Energetická skupina ČEZ hodlá v následujících letech využívání obnovitelných zdrojů výrazně rozšířit. Za tímto účelem založila dceřinou společnost ČEZ Obnovitelné zdroje, která s výjimkou zdrojů využívající biomasu sdružuje všechny obnovitelné zdroje Skupiny ČEZ. V současné době společnost ČEZ Obnovitelné zdroje vyhodnocuje řadu projektů, které se týkají především využití malých vodních elektráren a energie větru. Do těchto typů obnovitelných zdrojů budou v následujících letech směřovat největší investice.

Pro všechny zákazníky na území celé ČR navíc Skupina ČEZ přichází na trh s nabídkou "Zelené energie". Od začátku tohoto roku je produkt „Zelená energie" k dispozici všem odběratelům z řad domácností, podniků či institucí, kteří jsou nebo se stanou klienty Skupiny ČEZ. Za „zelenou energii“ je považována elektřina vyrobená z obnovitelných zdrojů energie, jako jsou v podmínkách ČR voda, biomasa, vítr či slunce. Elektřina z nabídky Zelené energie je produkována převážně v obnovitelných zdrojích Skupiny ČEZ. Smyslem produktu Zelená energie je motivovat zákazníky k ekologickému přístupu a podpoře využívání obnovitelných energetických zdrojů.


Váš názor
 • Čteno přímo v řádcích
  24.1.2006 12:06

  Skupině ČEZ Obnovitelné zdroje přeji hodně pracovních úspěchů v jejich úsilí a aby se brzy důstojně zařadili ke skupinám jaderníků a klasiků v ČEZ již dlouhodobě etablovaným.
 • Čtěme mezi řádky
  24.1.2006 11:34

  ČEZ se v tiskové zprávě chlubí, jak zvýšil výrobu z "obnovitelných zdrojů". V součtu má sice pravdu, ale tabulka ukazuje, že klesla výroba elektřiny z biomasy, slunce i větru. Naopak stoupla pouze z vody. Není divu, byl deštivý rok.
  Jiří V.
  • Čtěme mezi řádky
   24.1.2006 11:40

   To máš jedno.letos může být třeba slunečný rok,hlavní je zvýšení a ještě hlavnější snaha o zvýšení,již samotná myšlenka se tímto zabývat má cenu.
   Vašek
   • ČEZ je bublina
    24.1.2006 14:09

    Managementu ČEZu nejde o nějaké zvyšování výroby z obnovitelných zdrojů. Managementu ČEZu jde jen o to, aby ČEZ dosahoval co nejvyššího zisku, což znamená při velké poptávce zejména z Německa a tím pádem vysoké cenně elektřiny na komoditní burze dosahovat co nejvyšších exportů, což znamená zvyšovat výrobu. Paralelně chce ČEZ vypadat jako firma přátelská k životnímu prostředí a tak je vhodné ukázat, že roste výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů (ale jaký podíl na celkové výrobě mají obnovitelné zdroje?). Obojí dohromady, tedy zisk + image, jsou hlavní páky ovlivňující cenu akcií ČEZu. A o tu a jen a jen o tu jde managementu, protože z ní se počítají jejich bonusy. Takto čtěte mezi řádky. Vysoká cena akcií ČEZu je výsledkem výborného marketingu současného vedení. Blahopřeji, ale já už je raději kupovat nebudu.
    Jiří V.
Aktuální komentáře
21.5.2018
17:38Švédové už pociťují nezamýšlené důsledky přechodu na bezhotovostní společnost
17:26Akcie Tesly posilují. Pražská burza zakončila ztrátou  
17:21Zájem o riziko na trzích převládá, ale Itálii obchází. Koruna dál nabírá ztráty  
16:35CEFC Shanghai, dcera čínské CEFC Energy, nedokáže splácet dluh
16:14Globální dividendy byly v prvním čtvrtletí rekordní
16:04Pompeo: Írán pozná nevídaný finanční tlak, jadernou zbraň nezíská
15:17Ničí velké technologické firmy maloobchodní trhy?
14:23UNIMEX GROUP - Oznámení o fúzi společností
13:58Týdenní výhled: Hrozba cel odvolána, brzdit mohou evropská data. Výsledkovou sezónu uzavře retailový komplex  
12:33Viceguvernér ČNB Hampl: Ekonomika se přehřívá, je čas utáhnout kohouty
12:16Šéf Ryanair (+3,6 %): Některé aerolinky nepřežijí zimu
12:12Atraktivní světové akcie už od zítřka na domácí burze a za koruny!
11:06Itálie versus Čína. Trhy začaly pozitivně, ale eurodolar moc úspěšný není  
10:44Má nemocenská vůbec smysl?
10:15PX mírně roste při slabších objemech. Část evropských burz je kvůli svátkům zavřená
9:51HN: J&T převzala vedení i v některých dceřiných firmách CEFC
9:11Rozbřesk: Vyšší výnosy odráží důvěru ve vyspělé ekonomiky… co ji může nahlodat?
8:56Obchodní válka USA-Čína zažehnána? Evropské burzy mohou v úvodu růst  
8:32Americký ministr financí: Obchodní válku s Čínou odkládáme
6:44Jak dlouhý bude dojezd Tesly? Aneb přehled posledních událostí

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data