Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

ČEZ v roce 2005 zvýšil výrobu elektřiny z alternativních zdrojů o 19 %

24.1.2006 11:15
Autor: 

Následuje tisková zpráva ČEZ
V průběhu roku 2005 bylo v obnovitelných zdrojích ČEZ vyrobeno celkem více elektrické energie než v roce 2004. Trvale vzrůstající trend drží vodní elektrárny, v nichž se za 12 měsíců roku 2005 vyrobilo více než 1,3 TWh. Na přibližně stejné úrovni se drží produkce větrných elektráren a využití solární energie. Výraznější meziroční pokles zaznamenala pouze produkce ze spalování biomasy.

Roční bilance výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů ČEZ až na výjimky potvrzuje předpokládané pořadí perspektivnosti využití jednotlivých obnovitelných zdrojů v České republice – významné je využívání energetického potenciálu českých řek, vítr a slunce jsou pouze doplňkovými zdroji elektrické energie. U biomasy, která je zřejmě nejvhodnějším „zeleným“ zdrojem, došlo – díky nízké výkupní ceně a potížím se zajištěním dostatečného množství vhodného materiálu ke spálení – k výraznějšímu poklesu jejího využití k výrobě elektřiny. Řada tuzemských producentů tradiční biomasy dřevní štěpku raději vyváží do zahraničí za výhodnější ceny. Z důvodu úbytku dřevní štěpky ČEZ testuje i jiná vhodná paliva rostlinného původu tzv. zelená biomasa – v hodonínské elektrárně se například spolu s lignitem spaluje rostlina laskavec. Energetická skupina ČEZ hodlá v následujících letech využívání obnovitelných zdrojů výrazně rozšířit. Za tímto účelem založila dceřinou společnost ČEZ Obnovitelné zdroje, která s výjimkou zdrojů využívající biomasu sdružuje všechny obnovitelné zdroje Skupiny ČEZ. V současné době společnost ČEZ Obnovitelné zdroje vyhodnocuje řadu projektů, které se týkají především využití malých vodních elektráren a energie větru. Do těchto typů obnovitelných zdrojů budou v následujících letech směřovat největší investice.

Pro všechny zákazníky na území celé ČR navíc Skupina ČEZ přichází na trh s nabídkou "Zelené energie". Od začátku tohoto roku je produkt „Zelená energie" k dispozici všem odběratelům z řad domácností, podniků či institucí, kteří jsou nebo se stanou klienty Skupiny ČEZ. Za „zelenou energii“ je považována elektřina vyrobená z obnovitelných zdrojů energie, jako jsou v podmínkách ČR voda, biomasa, vítr či slunce. Elektřina z nabídky Zelené energie je produkována převážně v obnovitelných zdrojích Skupiny ČEZ. Smyslem produktu Zelená energie je motivovat zákazníky k ekologickému přístupu a podpoře využívání obnovitelných energetických zdrojů.


Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
 • Čteno přímo v řádcích
  24.1.2006 12:06

  Skupině ČEZ Obnovitelné zdroje přeji hodně pracovních úspěchů v jejich úsilí a aby se brzy důstojně zařadili ke skupinám jaderníků a klasiků v ČEZ již dlouhodobě etablovaným.
 • Čtěme mezi řádky
  24.1.2006 11:34

  ČEZ se v tiskové zprávě chlubí, jak zvýšil výrobu z "obnovitelných zdrojů". V součtu má sice pravdu, ale tabulka ukazuje, že klesla výroba elektřiny z biomasy, slunce i větru. Naopak stoupla pouze z vody. Není divu, byl deštivý rok.
  Jiří V.
  • Čtěme mezi řádky
   24.1.2006 11:40

   To máš jedno.letos může být třeba slunečný rok,hlavní je zvýšení a ještě hlavnější snaha o zvýšení,již samotná myšlenka se tímto zabývat má cenu.
   Vašek
   • ČEZ je bublina
    24.1.2006 14:09

    Managementu ČEZu nejde o nějaké zvyšování výroby z obnovitelných zdrojů. Managementu ČEZu jde jen o to, aby ČEZ dosahoval co nejvyššího zisku, což znamená při velké poptávce zejména z Německa a tím pádem vysoké cenně elektřiny na komoditní burze dosahovat co nejvyšších exportů, což znamená zvyšovat výrobu. Paralelně chce ČEZ vypadat jako firma přátelská k životnímu prostředí a tak je vhodné ukázat, že roste výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů (ale jaký podíl na celkové výrobě mají obnovitelné zdroje?). Obojí dohromady, tedy zisk + image, jsou hlavní páky ovlivňující cenu akcií ČEZu. A o tu a jen a jen o tu jde managementu, protože z ní se počítají jejich bonusy. Takto čtěte mezi řádky. Vysoká cena akcií ČEZu je výsledkem výborného marketingu současného vedení. Blahopřeji, ale já už je raději kupovat nebudu.
    Jiří V.
Aktuální komentáře
27.10.2016
12:06ČEZ - Oznámení o splacení emise dluhopisů CZ0003514622
11:59Pět růstových akcií hodných pozornosti: Kontrariánská Zoe a povinná biotechnologie
11:38Evropa mírně ztrácí, Nokia po výsledcích -8 %
11:28Třetí čtvrtletí 2016 bylo pro Deutsche Bank ziskové. Překvapivě
10:17Pražská burza v poslední obchodní den tohoto týdne maže část týdenních ztrát
9:14Technická analýza - EURUSD dnes pravděpodobně půjde opět pohybem stranou
9:13Rozbřesk – Neochota Iráku omezit produkci posílá ceny ropy k 50 USD/barel
8:46Praha open - Komerční banka může atakovat 900 Kč  
8:22Investorům se nelíbí výsledky firem, proto asijské akciové trhy oslabovaly už druhý den  
26.10.2016
22:30Fond Horizon USD Low – široce diverzifikovaný investiční instrument v USD
22:00US indexy zakončily smíšeně. Apple po výsledcích - 2,25 %
19:30Pět růstových akcií hodných pozornosti: Krása na prodej a globální gigant
17:52Summary: Bayer, Airbus, Heineken, Coca-Cola, Apple
17:40Technická analýza - Pohyb libry k dolaru se ustálil, technicky může libra dál růst
17:31Výnosy se vydaly vzhůru a pomáhaly stejným směrem eurodolaru  
17:14Praha close – Pražská burza ve středu ztrácela  
17:03Ropa si pohrává s 50 dolary. Rusko nechce snížit produkci
16:35Coca Cola s novým receptem: méně cukru v nápojích, vyšší tržby v účetnictví
16:30Mimoni v Evropě – tentokrát ti inflační
15:15Bayer zvýšil zisky, táhly hlavně léky

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - HDP, q/q
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
  16:00USA - Rozjednané prodeje domů, m/m