Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Paroubek chce ve sněmovně prosadit změny v dozorčí radě ČKA

ČTK: Paroubek chce ve sněmovně prosadit změny v dozorčí radě ČKA

20.1.2006 16:48
Autor: ČTK

PRAHA 20. ledna (ČTK) - Premiér Jiří Paroubek chce v Poslanecké sněmovně prosadit změny v dozorčí radě České konsolidační agentury. Současné složení je reliktem opoziční smlouvy, řekl dnes novinářům. Změny by se měly dotknout zástupců ODS, premiér by byl i pro odvolání bývalého lidoveckého poslance Pavla Tollnera. V radě by naopak měla nově získat zastoupení i KSČM.

Dozorčí rada ČKA podle Paroubka přežila opoziční smlouvu o čtyři roky a změny měly proběhnout už dávno. "Já předpokládám, že se nikdo nebude divit, že ten výbor (dozorčí rada) ČKA bude strukturován tak, aby to odpovídalo rozložení politických sil ve sněmovně," řekl. Změny ve složení rady by se podle Paroubka měly dotknout zástupců ODS. "Je také otázka, jestli lidovci nepřehodnotí účast pana Tollnera," dodal.

Podle dnešního vydání MF Dnes chtějí vládní politici z dozorčí rady dostat především bývalého poslance ODS Vladimíra Doležala. Ten se kvůli podezření z korupce vzdal mandátu ve sněmovně, díky čemuž by mu však plat v ČKA měl vzrůst třikrát na 300.000 Kč. Podobné odměny pobírají i další bývalí poslanci za KDU-ČSL Tollner a za US-DEU Pavel Pešek.

Vládě se v minulých dnech nelíbil ani odpor předsedy dozorčí rady ČKA Vlastimila Tlustého i dalších členů k převodu pohledávky státu vůči společnosti Setuza z ČKA na rolnický fond. Vláda chce pohledávku vyměnit za akcie a získat tak opět podíl v této významné potravinářské společnosti, který ztratila kvůli nevýhodné smlouvě.

Dnes Setuzu ovládá skupina podnikatelů kolem Tomáše Pitra, svůj podíl však plánuje prodat finanční skupině PPF. Ta má o pohledávku rovněž zájem. Tlustý tvrdí, že by agentura měla pohledávku nabídnout k prodeji ve standardní veřejné soutěži.

Hlasování o změnách v dozorčí radě ČKA by mohlo ve sněmovně nastat 24. ledna. Do návrhu programu schůze tento bod nedávno zařadil poslanec ČSSD Miloslav Vlček, sám člen této rady. Paroubek se tak v kritice ČKA připojil k ministrovi financí Bohuslavu Sobotkovi. Tomu se vedle složení dozorčí rady nelíbí ani údajně přemrštěné odměny, které si rozděluje rada i představenstvo agentury. Pětičlenné představenstvo ČKA si například v roce 2004 přišlo celkem na 21 milionů korun. Sobotka proto požádal dopisem předsedu dozorčí rady Vlastimila Tlustého (ODS), aby letošní odměny byly menší. Inspirovat by se prý měl systémem odměn v České národní bance.

ČKA je nástupnickou organizací státní Konsolidační banky, na kterou byly v minulosti převedeny špatné úvěry z bank. Hlavním posláním agentury je správa a prodej problematických aktiv.

Současné složení dozorčí rady ČKA:
-----------------------------------------------------------------
  předseda: Vlastimil Tlustý (ODS)
  místopředseda: Josef Hojdar (ČSSD)
  členové: Michal Doktor (ODS)
  	   Vladimír Doležal (dříve poslanec ODS)
  	   Miloslav Kala (ČSSD)
  	   Alfréd Michalík (ČSSD)
  	   Pavel Pešek (dříve poslanec US-DEU)
  	   Pavel Tollner (dříve poslanec KDU-ČSL)
  	   Miloslav Vlček (ČSSD)
-----------------------------------------------------------------
  Zdroj: ČKA		


Váš názor
 • Konsolidační žumpa
  20.1.2006 19:04

  Dostávají platy naprosto neúměrné tomu co dělají (LAUTR NIC) a ještě navíc je v té konsolidační žumpě obrovský prostor pro korupci. Je bláhové se domnívat, že by v ČR zůstal nevyužit.
  Emil
 • Hojdar člen ČSSD
  20.1.2006 17:08

  Tak jsem si myslel, že už ani p.Hojdar není členem ČSSD?
  on
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - Harmonizovaný CPI, y/y
16:00USA - Prodeje nových domů
20:00USA - Zápis z jednání FOMC