Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Daňové reformy v Čechách – nebylo by méně lépe?

Daňové reformy v Čechách – nebylo by méně lépe?

17.01.2006 12:47

České daně jsou vysoké, každý z nás, včetně nemluvňat a důchodců, zaplatí ročně státu více než 100 000 korun na nejrůznějších daních, pojištění, clech či poplatcích. Moudří poslanci a úředníci nám pak ty peníze vrátí a dokonce trochu přidají, protože si půjčí, za mírný úrok na náš účet, od našich bankéřů. Po cestě, pravda, se nějaké peníze rozkutálejí, tu na umělý trávník v klubu jednoho z poslanců, tu na zvýšení nemocenské pro „páteční marody“, tu na kompenzace spřátelené finanční skupiny.

Je zajímavé, že takové zacházení s našimi penězi tolerujeme. Daně představují pro každou ekonomiku „nutné zlo“, existují jen více či méně špatné daně. Každá daň totiž deformuje ceny, resp. snižuje výnosnost lidských aktivit. Již dnes přitom využíváme plné "instrumentárium" daní: Daníme spotřebu, příjmy, úspory, majetek. Sazba daně z příjmu firem ve výši 24 % není u nás nijak mimořádně lákavá ve srovnání s vyhlídkou na 22 % v Polsku, 18 % v Maďarsku či dnes již slavnými 12,5 % v Irsku. Zdanění příjmů fyzických osob nevybočuje z (vysokého) evropského standardu. Sazba sociálního "pojištění" (v astronomické výši 47,5 % hrubé mzdy) výrazně prodražuje pracovní sílu a vede tak k vyšší nezaměstnanosti. Daň z úspor ve výši 15 % odrazuje od spoření a vede k finančním spekulacím. Různá sazba daně z přidané hodnoty deformuje struktury spotřeby.

Je tedy logické, že daně jsou středem pozornosti politiků, kteří nám, nabízejí své recepty, jak daňový systém zlepšit. Vládní ČSSD již naštěstí opustila své nereálné představy vyššího zdanění a prosazuje či již prosadila přesun části daní z příjmových daní na daně ze spotřeby, které jsou přece jenom o něco méně škodlivé. Jak už se to ale socialistům stává, reforma jim zvýšila celkové daňové příjmy, platíme tedy nakonec na daních více, i když nás pohled na výplatní pásku bude bolet o něco málo méně.

Opoziční ODS bere i na daně svůj „rovný metr“ a navrhuje všem stejnou sazbu 15 %, ať už na příjmy, či na spotřebu. Ekonomicky je to rozumný návrh, čím jsou daně jednodušší, tím se lépe vybírají a tím je menší pokušení podvádět. ODS však svůj návrh prezentovala jako daňovou revoluci, čehož se asi sama lekla, neboť nyní statečně mlží, jak to vlastně bude se všemi možnými daňovými výhodami na penzijní připojištění, životní pojistky, hypotéky, atd.

Čeští politici by přitom při zacházení s daněmi měli být dvojnásob opatrní. Jsme nejen zemí s rychle rostoucím zadlužením, ale také zemí, která velmi rychle stárne. Čím budeme starší, tím méně nás bude pracovat a tím více budeme potřebovat například na zdravotnictví (na důchody doufejme ne, ty už dávno budou soukromé…). Pokud budeme trvat na financování zdravotnictví z daní, budeme muset zvyšovat daně, což povede k vyšší nezaměstnanosti, a tedy k dalšímu zmenšení počtu plátců daní. Začarovaný kruh by se tak mohl rychle uzavřít.

Při rozhodování o tom, z jakých daní financovat veřejné výdaje, se vláda rozhoduje mezi několika zly, protože existují jen "špatné daně." Rozhodující je, jak vysoké výdaje má ten který stát a jak vysoké proto potřebuje příjmy rozpočtu. Jsou-li výdaje nízké, mohou být nízké i daně a ekonomika funguje efektivně. Pokud jsou výdaje příliš vysoké, daně se stávají nesnesitelnými a ohrožují prosperitu země. Snížení veřejných výdajů je sice politicky obtížné, ale je možné. Řada zemí své veřejné výdaje výrazně snížila (v Evropě například Belgie, Nizozemí, Irsko, ale i Švédsko nebo Finsko) a úroveň veřejných služeb tím nijak neutrpěla.

Kdybychom,například, následovali příklad Finska, snížila by vláda své výdaje o nějakých 200 miliard korun. O něco menší částku by pak mohla „vrátit“ domácnostem a podnikům. To by byla ta nejlepší daňová reforma pro českou ekonomiku. Jen to chce najít těch 200 miliard škrtů… Hlásí se někdo dobrovolně?

Vedoucí katedry Evropské ekonomické integrace a hospodářské politiky na Institutu ekonomických studií FSV UK. V letech 1998 až 2001 hlavní ekonom Patria Finance.
(autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)


Váš názor
  • Daň z úspor?
    17.01.2006 14:42

    Sním či bdím? Chce snad pan Schneider naznačit, že mi z mých úspor uložených v bance každý rok stát odebere 15% na daních? Zatím jsem si toho nevšiml. Možná jsou daněné spíš úroky z úspor, ale to je sakra rozdíl vzhledem k tomu, jaké (skoro nulové) ty úroky jsou.
    Ksr
    • Daň z výnosů
      18.01.2006 10:27

      Máte pravdu, že terminologicky se autor sekl. Nejde ovšem jen o zdanění mizivých úroků, ale také dividend a výnosů z investic na kapitálových trzích, do nichž své úspory vkládáme. Tyto zdroje vynášejí mnohem více. Pokud je člověk trochu dynamičtější, myslí mu to a dokáže zkrotit své emoce, může vydělávat desítky procent i více. A i zde, stejně jako u zdanění práce platí, že vyšší aktivita a schopnosti se trestají. Nejvýnosnější je totiž těžba z krátkodobé volatility, která není osvobozena od daně, narozdíl od dlouhodobějších investic nad 6 měsíců, které však v lepším případě a jen přechodně vynesou pár desítek procent, dlouhodobě jednotky procent.
      Jirka
    • Souhlas
      17.01.2006 16:24

      Souhlasí, k zdanění úspor nedochází. 15% je daň na úrok z vkladů. Dobrý postřeh :-)
  • Daň z úspor?
    17.01.2006 14:42

    Sním či bdím? Chce snad pan Schneider naznačit, že mi z mých úspor uložených v bance každý rok stát odebere 15% na daních? Zatím jsem si toho nevšiml. Možná jsou daněné spíš úroky z úspor, ale to je sakra rozdíl vzhledem k tomu, jaké (skoro nulové) ty úroky jsou.
    Ksr
Aktuální komentáře
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.