Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Patria CF: České firmy letos budou expandovat do zahraničí, velkým tématem bude IPO a privatizace

Patria CF: České firmy letos budou expandovat do zahraničí, velkým tématem bude IPO a privatizace

13.01.2006 11:24
Autor: 

Následuje tisková zpráva Patria Finance CF
V uplynulém roce dosahovaly české firmy výborných výsledků a v rostoucí míře expandovaly na zahraniční trhy, docházelo k výrazné akumulaci kapitálu v private equity fondech a kapitálové trhy byly čím dál tím více využívány jako zdroj kapitálu, uvádí Patria Finance CF. Pro rok 2006 Patria Finance CF očekává, že investoři z oblasti private equity budou ještě aktivnější a české firmy se budou ve svých investičních aktivitách čím dál tím víc orientovat na zahraničí. K novým objektům jejich zájmu budou patřit země jako Rumunsko, Bulharsko, či země bývalé Jugoslávie.

Podle expertů z Patria Finance CF bylo možné pozorovat v roce 2005 v České republice v oblasti corporate finance několik zajímavých událostí a trendů. Důležitým mezníkem byl zejména prodej Českého Telecomu a několika dalších balíků z pohledávek ČKA. „Prodej velkých podniků typu Český Telecom vytvořil symbolickou tečku za privatizací českého hospodářství. V současnosti soukromý sektor vytváří již 80 % hrubého produktu České republiky,“ říká Tomáš Klápště, výkonný ředitel Patria Finance CF.

Zvláštním trendem byl postupný nárůst prodejů soukromých firem vzniklých anebo privatizovaných po roce 1990. Tomáš Klápště k tomu podotýká: „Jedná se o tzv. druhou vlnu privatizace či převzetí soukromých společností – v první vlně se privatizovaly klasické sektory, které byly nejzajímavější pro zahraniční investory, nyní se pozornost zaměřuje na nejlepší hráče v jednotlivých subsektorech průmyslu a služeb.“

Čerstvým jevem je podle Patria Finance CF také akumulace značných disponibilních finančních prostředků v privátních rukou, zejména v private equity fondech a investičních skupinách. Podle odhadu Patria Finance CF se finanční investoři v roce 2005 podíleli na 50 % veškerých transakcí v ČR. Tomáš Klápště k tomu poznamenává: „Tyto subjekty jsou v některých případech dokonce cenově agresivnější než strategičtí investoři, jejich cílem je restrukturalizace společnosti, její konsolidace na domácí a středoevropské úrovni a prodej v pětiletém horizontu.“

V posledním roce bylo dále možné pozorovat rostoucí nákupní horečku českých firem, které na základě řady příznivých faktorů, jakými jsou například růst firem, přebytek volných zdrojů a existence nízkých úrokových sazeb, začaly expandovat nejen v rámci České republiky, ale ve větší míře i na zahraničních trzích, zejména střední a jihovýchodní Evropy.

Experti z Patria Finance CF se shodují, že v posledních letech dochází v ČR k významnému rozšíření možností využití akciových kapitálových trhů jako zdroje kapitálu pro emitenty. Přispěly k tomu zejména úspěšná primární emise akcií Zentivy a duální listing společností ORCO Property Group a CME. Další faktory pozitivně ovlivňující tento vývoj zmiňuje Jana Karakolevová, Executive Director, Patria Finance CF: „Existuje zde funkční a efektivní tržní prostředí, veřejná a politická podpora kapitálovým trhům a zlepšující se informovanost společností o možnostech trhu. Předpoklady k úspěšnému nastartování nových emisí jsou ve velké míře splněny, v hledáčku jsou nyní vhodné společnosti – jako budoucí emitenti.“

Zmíněné trendy budou mít vliv na situaci v ČR v oblasti corporate finance i v následujícím roce. Ve výhledu do roku 2006 počítá Petr Kováč, Executive Director, Patria Finance CF s následujícím: „Očekáváme, že investoři z oblasti private equity budou ještě aktivnější, než tomu bylo doposud. České firmy se budou ve svých investičních aktivitách čím dál tím víc orientovat na expanzi svých aktivit do zahraničí, jako jeden z hlavních cílů jejich pozornosti bude Rumunsko, Bulharsko a země bývalé Jugoslávie. Velkým tématem budou nejen IPO a jiné transakce na kapitálových trzích, ale také zbývající privatizace, konkrétně firem jako ČSA, ČEZ a Letiště Praha. Silný pohyb ve změnách ve vlastnictví společností bude možno pozorovat v sektorech stavebnictví, oblasti real-estate developmentu, logistických služeb a výroby potravin.“

*** Patria Finance CF je předním poradcem v ČR pro oblast corporate finance. Svým klientům nabízí poradenství při prodejích a akvizicích společností, emisích na kapitálových trzích, nabídkách převzetí a identifikaci investičních příležitostí. Dále se zabývá oceňováním a finančními restrukturalizacemi společností. Ve své práci čerpá ze silných referencí z dříve realizovaných transakcí, uplatňuje četné zkušenosti z mnoha průmyslových sektorů, znalost relevantních trhů, potenciálních partnerů a akvizičních cílů. Sází přitom na tým zkušených poradců.

Patria Finance CF pracovala v roce 2005 na 45 mandátech od domácích i zahraničních klientů. V oblasti prodeje to bylo například poradenství při prodeji 100% podílu v sázkové společnosti Fortuna a.s. a v obdobných společnostech Terno a Profesjonal na Slovensku a v Polsku, či joint venture společnosti HASIL, a.s. s polskou společností MERCOR SA. V oblasti akvizic například provedla zajímavou akvizici německé společnosti Stigler pro španělskou firmu Tradisa. V oboru transakcí na kapitálovém trhu potvrdila Patria CF Finance svou vedoucí pozici v oblasti povinných odkupů na domácím trhu realizací nabídky převzetí akcií Unipetrolu, Paramo a Spolany pro PKN ORLEN. K největším klientům v oblasti finančního poradenství patřili například Česká spořitelna, UPC a Český Telecom.

Patria Finance CF v roce 2005 rozšířila možnosti geografického pokrytí na ostatní země střední Evropy včetně Německa. V roce 2006 plánuje rozšířit své pole působnosti o Slovinsko v rámci sítě KBC Group a dále o Bulharsko a případně také Ukrajinu a Srbsko, a to prostřednictvím lokálních partnerů.

Vybrané projekty na kterých pracovala Patria Finance CF v roce 2005:

HASIL a.s.: poradenství při prodeji 50% podílu ve společnosti
Jitka a.s.: poradenství při prodeji 75% podílu ve společnosti
Hutní montáže Ostrava a.s.: poradenství při prodeji 96,3% podílu společnosti
Profesjonał Sp. z o.o.: poradenství při prodeji 100% podílu ve společnosti
FORTUNA sázková kancelář a.s.: poradenství při prodeji 100% podílu ve společnosti
TERNO, a.s.: poradenství při prodeji 100% podílu ve společnosti
Tradisa a.s.: poradenství při akvizici společnosti Stigler Transport GmbH
UNIPETROL, a.s.: výkup akcií pro PKN ORLEN
SPOLANA a.s.: výkup akcií pro PKN ORLEN
PARAMO, a.s.: výkup akcií pro PKN ORLEN
Karlovarské minerální vody, a.s.: finanční poradenství při akvizici vybraného investičního cíle
ZČE: všeobecné finanční poradenství
Brano a.s.: všeobecné finanční poradenství
UPC: všeobecné finanční poradenství
Český Telecom: všeobecné finanční poradenství


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.01.2021
9:42Vláda spolu s nouzovým stavem prodloužila i epidemická opatření
9:07Rozbřesk: Dluh zemí eurozóny překonal 97 % HDP
9:05Ifo: Čína má největší přebytek běžného účtu, překonala Německo
8:50Evropské burzy před daty z eurozóny zřejmě ráno zahájí níže  
8:26Hodnota bitcoinu klesla pod 30.000 dolarů
8:08PFNonwovens a.s. oznamuje kalendář zveřejňování výsledků na rok 2021
21.01.2021
18:12Joe Biden se ujal vlády. A svět si oddychl, píše tisk
17:55Zisky bank, sazby a jejich komoditní indikátor
17:29Evropské trhy si možná od ECB něco slibovaly, americké podporují domácí témata  
17:00Arca Capital CEE, uzavřený investiční fond, a.s.: Oznámení změn v orgánech emitenta
16:14Volkswagen loni nesplnil emisní cíle EU, hrozí mu pokuta
16:13„Tlačit na monetární provaz“ – kde to vlastně začalo
13:57ECB po minulém stimulu podle očekávání sazby nemění
13:45Česká zbrojovka, a.s - Oznámení o svolání řádné valné hromady Společnosti
13:12Rusnok: Základní sazba letos nad jedno procento zřejmě nestoupne
12:41Cena ropy svižně roste, další zisky jsou na obzoru  
11:47Trumpovi kvůli dopadům pandemie výrazně klesly tržby z hotelů
11:36Euro se vrací výš a výnosy stoupají, ECB by však znovu zasahovat neměla  
11:03Yardeni: Zatím akciová párty jako v roce 1999
10:27Slova Zemana: Sestavovat vládu bude strana o nejvíce poslancích. ANO a ČSSD by vítal v předvolební koalici

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
8:00UK - Maloobchodní tržby bez PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00Schlumberger NV (12/20 Q4)