Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Platební bilance: běžný účet zamířil v listopadu na jih

Platební bilance: běžný účet zamířil v listopadu na jih

13.1.2006 10:36
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Schodek běžného účtu se v listopadu prohloubil na 12,5 mld. Kč z říjnových 9,2 mld. Kč. Příčinou je opět především deficit bilance výnosů zatížený stejným dílem reinvestovanými a repatriovanými zisky. 12měsíční saldo běžného účtu se mírně zhoršilo na 85,5 mld. Kč a za celý loňský rok by podle našeho odhadu mělo dosáhnout 2,8 % HDP. Příliv kapitálu na běžném účtu přesáhl v listopadu 20 mld. Kč, čemuž napomohlo inkaso privatizačních příjmů.

Zahraniční obchod a bilance služeb dopadly v listopadu téměř stejně jako v říjnu, tj. dosáhly mírného přebytku. Klíčovou arénou je pro běžný účet bilance výnosů. Záporné saldo zde v listopadu dosáhlo téměř 15 mld. Kč pod tíhou reinvestovaných zisků a dividend vyplacených do zahraničí. Inu, nic není zadarmo, ani zahraniční kapitál. Důležité je, že se vytvoření příznivých podmínek pro zahraniční investory a prodej „rodinného stříbra“ (čili privatizace) vyplatily. Přínos v podobě zlepšení obchodní bilance a bilance služeb převyšuje břemeno dividend placených do zahraničí.

Finanční účet zaznamenal v listopadu přebytek 20,3 mld. Kč. V rámci přímých investic přitekly do ČR prostředky v objemu 13,3 mld. Kč, k čemuž pomohlo inkaso prostředků z privatizace společnosti Vítkovice Steel a doplatek za Unipetrol. Celkem loni v prvních jedenácti měsících přitekly do ČR přímé investice za více než 250 mld. Kč. Z toho 74 miliard činí reinvestované zisky, příjmy z privatizace by se měly pohybovat kolem 104 miliard korun. U portfoliových investic došlo k odlivu prostředků v objemu 3 mld. Kč. Důvodem bylo splacení podnikové emise dluhopisů vydaných v zahraničí. Nicméně již zhruba rok trvá negativní trend salda portfoliových investic, který vyplývá z malého zájmu zahraničních investorů o české dluhopisy. Není divu, v současné době leží česká výnosová křivka po celé délce pod výnosy eurových dluhopisů, a samozřejmě hluboko pod výnosy polských či maďarských dluhopisů.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data