Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ceny elektrické energie silně rostou

Ceny elektrické energie silně rostou

11.1.2006 12:06
Autor: Tomáš Gatěk, Patria Finance

Agentura Bloomberg uvedla, že ceny futures na elektrickou energii by měly pokračovat v dalším růstu. Důvodem je další očekávaný růst cen ropy, uhlí a CO2 povolenek. Cena futures elektrické energie na rok 2007 v Německu vrostla již o 5 % od počátku roku na 52,7 EUR/MWh.

Vývoj ceny elektrické energie je v poslední době výrazně ovlivňován vývojem ceny ropy, která má vliv na cenu zemního plynu a ten je spolu s uhlím vstupní surovinou pro výrobu elektrické energie. Dále cena elektrické energie odráží zavedení limitů a vývoj ceny CO2 povolenek.

Cena elektrické energie je samozřejmě také ovlivněna cenou a výkonností technologií, náklady na jejich výstavbu a jednotlivé zastoupení výrobních kapacit, tj. uhelné, plynové, jaderné a obnovitelné zdroje, na celkovém mixu instalované kapacity.

Růst poptávky po elektrické energii, který je ovlivněn do značné míry růstem HDP, se také výrazně podílí na vývoji cen elektrické energie. Světová poptávka po elektrické energii by měla podle agentury EIA růst o 2,6 % ročně do roku 2025, zatímco průměrný růst poptávky po elektrické energii v regionu střední a východní Evropy je odhadován na 3,1% ročně ve stejném období.

Na základě těchto faktorů očekáváme, že dojde k růstu velkoobchodní ceny elektrické energie i v České republice ze současné ceny 35 EUR za MWh na 42 EUR/MWh do roku 2008. Cena 42 EUR/MWh zároveň vyvažuje náklady kapitálu s výnosy kapitálu na výstavbu nových kapacit, které jsou nutné z důvodu jednak dosluhování současných kapacit a růstu poptávky po elektrické energii.

Jelikož se cena futures na elektrickou energii v Německu na rok 2007 již pohybuje na úrovni 52,7 EUR/MWh, rozdíl mezi cenou v České Republice, tj. 35 EUR/MWh, se dále prohlubuje a je tedy možné, že přesáhne i námi očekávaných 42 EUR/MWh.


Váš názor
 • energie
  11.1.2006 13:00

  jen at rostou alespon lidi zacnou pouzivat mozek !!!! nic jineho nez zdrazovani na ne a na vyrobce totiz neplati !!!!! a nejake zakony ????? ty jsou akorat tak k smíchu kdyz vidim tu sebranku co v parlamentu sedi. staci se podivat jen co udelali s duchodovou reformou :-((( o zdravotnictvi a skolstvi ani nemluve. a vedci ???? ti jsou motorem lidstva !!! ti aby chodili past svoji rodinu na smetak.je to jen a jen k placi ceho vseho jsou politici schopni,jen aby uplatili ty svoje nemyslicí ovecky a zvolili je do parlamentu .o nejakem BLAHOBYTE NARODA ???? TOMU SNAD MUZE VERIT JEN A JEN BLBEC !!
  petr kocina
  • naprosto souhlasím !
   11.1.2006 23:24

   faktem je , že na růstu cen energií se dá na akciových trzích rovněž velmi dobře vydělat. Ale to je zase jiná věc....
   Honza Hy
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data