Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Drahé a dražší důchody: cesta z 8 na 16 procent HDP

Drahé a dražší důchody: cesta z 8 na 16 procent HDP

10.1.2006 14:42
Autor: David Marek

Téma penzijních systémů v poslední době trochu vyvanulo. Skupina odborníků na počítání penzijní reformy svůj úkol dokončila a byla rozpuštěna. Výsledek ? Prakticky žádný. Zástupci politických stran se prozatím nedokázali shodnout ani na dílčích úpravách stávajícího systému. V jistém smyslu lze apatii odpovědných pochopit. Bezprostřední problémy nehrozí a co bude za třicet čtyřicet let dnešní padesátníky asi moc netrápí.

Obvykle se komentáře a analýzy zaměřují na udržitelnost systému, tj. na relativní výši penzí (vůči mzdám) a salda důchodových systémů. Podívejme se dnes na penze z trochu jiného pohledu. Následující tabulka ukazuje, kolik z hrubého národního produktu spolknou důchody. Česká republika patří v tomto ohledu mezi země s podprůměrným podílem penzí na HDP.Jinak je tomu ovšem u dynamiky výdajů na důchody. Ve většině zemí se mezi roky 1995 a 2002 podíl výdajů na důchody snížil. Česká republika ale patří mezi země, kde se relativní náročnost penzijního systému znatelně zvýšila. Podobná je situace v Dánsku, Řecku a Portugalsku.

Ukolébat by nás mohla informace, že v současné době podíl výdajů na důchody na HDP klesá. Ano, je to možná překvapivé, ale je to skutečně tak. Hlavní důvod je ovšem zřejmý. První vlna silných populačních ročníků z počátku 50. let ještě většinou neodešla do penze a druhá vlna z poloviny 70. let již většinou pracuje. A tak zhruba do roku 2010 by měl ukazatel, o němž tu je řeč, klesat. Jde ale jen o klid před bouří, jejíž průběh popisuje následující graf. Za současných podmínek se do roku 2050 podíl výdajů na důchody a HDP zdvojnásobí a dosáhne 16 procent HDP.

Graf: Vývoj podílů výdajů na HDP v ČR při absenci reforem

Výpočet: Patria Finance

Na rostoucím podílu výdajů na penzi se bude podílet nejen rostoucí počet penzistů, ale také klesající počet zaměstnanců a podnikatelů, tedy tvůrců HDP. Co s tím? Možností je několik. Na penze si můžeme našetřit, abychom jejich financováním nezatěžovali nadměrně budoucí generace, nebo budeme odcházet do penze později, a nebudeme potřebovat tolik prostředků na důchody, nebo od obojího trochu. Co můžeme ale udělat nyní, je žádat srozumitelnou a jednoznačnou odpověď, po lidech, kteří mohou stávající systém upravit. Odpověď bez vytáček a patosu politické rétoriky. Pro dnešní třicátníky je téma budoucnosti penzijního systému patrně důležitější než přídavky na pastelky.


Váš názor
 • TERMITI
  10.1.2006 23:08

  co bude za třicet čtyřicet let dnešní padesátníky asi moc netrápí - A POLITIKY UZ VUBEC NE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ZVEDA SE MI Z NICH AKORAT ZALUDEK !!!!!!!!!!!!!!!
  ppetr
  • SMS .....
   6.2.2006 21:23

   JISTOTY A PROSPERITA - V ROCE 2010 VYDELEK °26500 Kc,DUCHOD °10000 Kc,COZ JE POUZE 38% VYDELKU=DNES TO JE 40% A BYLO TO 46% !URCENO NEJEN DUCHODCUM.POSLI DALSIM ! Srovnáním slíbeného prům. důchodu a slíbeného prům. výdělku v roce 2010 pak lehce vypočteme , že podle slibů ČSSD už prům.důchod nebude v roce 2010 dosahovat ani dnešních ubohých 40% průměrného výdělku, bude pouze 38% z průměrného výdělku . To je to proklamované důstojné prožití stáří ?
 • Vývoj je dobrý
  10.1.2006 16:46

  To, že důchodový systém je neudržitelný, je dobrá zpráva. Mladí lidé dostávají od současných politiků jasný signál: nic nedostanete, budete se o sebe muset postarat sami, současný systém postupně zahyne přirozenou smrtí, ne politickou akcí. A rada na závěr? Je-li ti pod čtyřicet, snaž se co nejvíc minimalizovat odvody státu a investuj soukromě, jinak evropský socialismus nepřežiješ.
  Roman
 • důchody
  10.1.2006 15:01

  řešení není stále vytrubované zvyšování věku odchodu do důchodu - starší občany ani dnes nikdo nezaměstná, ti zůstanou na minimální podpoře. Je nutno zavést individuální důchodvé účty s povinnou a dobrovolnou výší příspěvku ze mzdy v jeho aktivní činnosti, výši důchodu odvozovat od výše účtu a části solidarity od úspěšných a z povinných příspěvků zaměstnavatelů.Povinnost pracovat nad 70 let dle moré šance by měli mít její autoři. Rád se podívám na jejich výkony na stavbách, v dolech, řízení letadla, ne kancelářích
  pavel
  • 70 let
   11.1.2006 8:05

   mno ono to spis bude tak, ze bude tak malo lidi v produktivnim veku, ze i v dolech a letadlech budou radi, kdyz sezenou nejakeho 70 leteho. pokud tedy do te doby nedojde ke zhrouceni soucasne civilizace v evrope...
  • duchod
   10.1.2006 23:11

   NEBYLO BY LEPSI KDYBY SE KAZDY POSTARAL SAM O SEBE ?!?!? OD CEHO TADY JSOU POJISTOVNY.kazdy strujcem sveho stesti jest.
   ppetr
Aktuální komentáře
22.1.2018
22:00Wall Street: Pozitivní vstup do nového týdne
18:38Akciový býk může žít ještě dlouho, ale tráva mu podle historie poroste hlavně mimo USA
17:42Summary: Halliburton potvrzuje oživení na trhu s ropou, tržby Wynn Resorts hnalo Macau
17:38Obsese HDP? Podle alternativního ukazatele Česko relativně boduje
17:29Koruna nemění pozici proti euru ani dolaru. Na hlavních trzích se dnes daří libře  
17:12Pražská burza na čerstvém šestiletém maximu
16:44Fintech je nový trend bankovnictví. Která banka ho skutečně sleduje?
16:16Amazon otevřel obchod bez pokladen, své zákazníky sleduje
15:25MMF zvedá výhled růstu globální ekonomiky. I díky daňové reformě v USA
14:33KMV koupí českou, slovenskou a maďarskou pobočku PepsiCo
14:32Je klid na trzích známkou přicházející bouře?
13:48Evropské burzy stagnují, sledují fúze a akvizice
13:03Pražské služby, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu, která se bude konat dne 28.2.2018
12:38Týdenní výhled: Americká vláda v nouzovém režimu, německá se probouzí z limba  
11:16Oxfam: Procento nejbohatších ovládá 82 procent bohatství
10:59Druhý nejefektivnější způsob, jak zničit město, je regulace nájmů. Hned po bombardování.
10:48Shutdown v Americe, velká koalice v Německu. Eurodolar ale příliš nereaguje  
9:13Rozbřesk: Německá velká koalice má zelenou…
8:59Trhy zřejmě čeká smíšený začátek dne. Rusnok: ČNB v únoru velmi pravděpodobně zvýší sazby  
8:34Majitel Zentivy kupuje lídra na trhu s léky na hemofilii

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  Nebyla nalezena žádná data