Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Drahé a dražší důchody: cesta z 8 na 16 procent HDP

Drahé a dražší důchody: cesta z 8 na 16 procent HDP

10.1.2006 14:42
Autor: David Marek

Téma penzijních systémů v poslední době trochu vyvanulo. Skupina odborníků na počítání penzijní reformy svůj úkol dokončila a byla rozpuštěna. Výsledek ? Prakticky žádný. Zástupci politických stran se prozatím nedokázali shodnout ani na dílčích úpravách stávajícího systému. V jistém smyslu lze apatii odpovědných pochopit. Bezprostřední problémy nehrozí a co bude za třicet čtyřicet let dnešní padesátníky asi moc netrápí.

Obvykle se komentáře a analýzy zaměřují na udržitelnost systému, tj. na relativní výši penzí (vůči mzdám) a salda důchodových systémů. Podívejme se dnes na penze z trochu jiného pohledu. Následující tabulka ukazuje, kolik z hrubého národního produktu spolknou důchody. Česká republika patří v tomto ohledu mezi země s podprůměrným podílem penzí na HDP.Jinak je tomu ovšem u dynamiky výdajů na důchody. Ve většině zemí se mezi roky 1995 a 2002 podíl výdajů na důchody snížil. Česká republika ale patří mezi země, kde se relativní náročnost penzijního systému znatelně zvýšila. Podobná je situace v Dánsku, Řecku a Portugalsku.

Ukolébat by nás mohla informace, že v současné době podíl výdajů na důchody na HDP klesá. Ano, je to možná překvapivé, ale je to skutečně tak. Hlavní důvod je ovšem zřejmý. První vlna silných populačních ročníků z počátku 50. let ještě většinou neodešla do penze a druhá vlna z poloviny 70. let již většinou pracuje. A tak zhruba do roku 2010 by měl ukazatel, o němž tu je řeč, klesat. Jde ale jen o klid před bouří, jejíž průběh popisuje následující graf. Za současných podmínek se do roku 2050 podíl výdajů na důchody a HDP zdvojnásobí a dosáhne 16 procent HDP.

Graf: Vývoj podílů výdajů na HDP v ČR při absenci reforem

Výpočet: Patria Finance

Na rostoucím podílu výdajů na penzi se bude podílet nejen rostoucí počet penzistů, ale také klesající počet zaměstnanců a podnikatelů, tedy tvůrců HDP. Co s tím? Možností je několik. Na penze si můžeme našetřit, abychom jejich financováním nezatěžovali nadměrně budoucí generace, nebo budeme odcházet do penze později, a nebudeme potřebovat tolik prostředků na důchody, nebo od obojího trochu. Co můžeme ale udělat nyní, je žádat srozumitelnou a jednoznačnou odpověď, po lidech, kteří mohou stávající systém upravit. Odpověď bez vytáček a patosu politické rétoriky. Pro dnešní třicátníky je téma budoucnosti penzijního systému patrně důležitější než přídavky na pastelky.


Váš názor
 • TERMITI
  10.1.2006 23:08

  co bude za třicet čtyřicet let dnešní padesátníky asi moc netrápí - A POLITIKY UZ VUBEC NE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ZVEDA SE MI Z NICH AKORAT ZALUDEK !!!!!!!!!!!!!!!
  ppetr
  • SMS .....
   6.2.2006 21:23

   JISTOTY A PROSPERITA - V ROCE 2010 VYDELEK °26500 Kc,DUCHOD °10000 Kc,COZ JE POUZE 38% VYDELKU=DNES TO JE 40% A BYLO TO 46% !URCENO NEJEN DUCHODCUM.POSLI DALSIM ! Srovnáním slíbeného prům. důchodu a slíbeného prům. výdělku v roce 2010 pak lehce vypočteme , že podle slibů ČSSD už prům.důchod nebude v roce 2010 dosahovat ani dnešních ubohých 40% průměrného výdělku, bude pouze 38% z průměrného výdělku . To je to proklamované důstojné prožití stáří ?
 • Vývoj je dobrý
  10.1.2006 16:46

  To, že důchodový systém je neudržitelný, je dobrá zpráva. Mladí lidé dostávají od současných politiků jasný signál: nic nedostanete, budete se o sebe muset postarat sami, současný systém postupně zahyne přirozenou smrtí, ne politickou akcí. A rada na závěr? Je-li ti pod čtyřicet, snaž se co nejvíc minimalizovat odvody státu a investuj soukromě, jinak evropský socialismus nepřežiješ.
  Roman
 • důchody
  10.1.2006 15:01

  řešení není stále vytrubované zvyšování věku odchodu do důchodu - starší občany ani dnes nikdo nezaměstná, ti zůstanou na minimální podpoře. Je nutno zavést individuální důchodvé účty s povinnou a dobrovolnou výší příspěvku ze mzdy v jeho aktivní činnosti, výši důchodu odvozovat od výše účtu a části solidarity od úspěšných a z povinných příspěvků zaměstnavatelů.Povinnost pracovat nad 70 let dle moré šance by měli mít její autoři. Rád se podívám na jejich výkony na stavbách, v dolech, řízení letadla, ne kancelářích
  pavel
  • 70 let
   11.1.2006 8:05

   mno ono to spis bude tak, ze bude tak malo lidi v produktivnim veku, ze i v dolech a letadlech budou radi, kdyz sezenou nejakeho 70 leteho. pokud tedy do te doby nedojde ke zhrouceni soucasne civilizace v evrope...
  • duchod
   10.1.2006 23:11

   NEBYLO BY LEPSI KDYBY SE KAZDY POSTARAL SAM O SEBE ?!?!? OD CEHO TADY JSOU POJISTOVNY.kazdy strujcem sveho stesti jest.
   ppetr
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
  16:00USA - Prodeje nových domů