Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

10.1.2006 12:43
Autor: 

Slovensko
Výnosová krivka začiatkom roka mierne poklesla. Celkovo asi 4 až 5 bps na splatnostiach 1 až 10 rokov. Dôvodom bola klesajúca eurová krivka, ktorá klesla asi o 7-8 bps. Ďalším dôvodom bol samozrejme silnejúci spotový kurz koruny. Na peňažnom trhu sa O/N sadzby držali pod 2 %, keďže na trhu panuje nadstav likvidity. Zvyšok krivky na peňažnom trhu sa takmer nezmenil. Ďalší vývoj najkratších sadzieb sa bude odvíjať od výsledku utorkového repotendra. Zvyšok krivky do 1 roka bude reagovať najmä na pohyb EURSKK. Karty môžu zamiešať aj zverejňované čísla, najmä piatková inflácia. Posledné hlasovanie Bankovej rady bolo veľmi tesné (4:3 v prospech ponechania sadzieb na úrovni 3,00 %). V sprievodnom komentári NBS upozorňovala na inflačné riziká. Riziko sprísnenia menovej politiky koncom januára (31.1) sa preto výrazne zvýšilo. Veľa bude závisieť od januárových čísiel a devízového kurzu. ARDAL koncom roka zverejnil plán emisií na rok 2006. V prvom polroku (asi koncom marca) plánuje vydať eurobondy v objeme 1 mld EUR so splatnosťou 10 až 20 rokov. Na domácom trhu po prvý raz vydá dlhopis s maturitou 20 rokov (aukcia je naplánovaná na začiatok mája).

Polsko
Polská výnosová křivka se v pondělí posunula dolů přibližně o 10 bps v důsledku příznivé nálady na klíčových zahraničních trzích a posilování polského zlotého. Investoři věnovali překvapivě málo pozornosti politickým záležitostem - výnosy prakticky nezareagovaly na rezignaci ministryně financí. Ministerstvo financí pak využilo příznivé nálady na trhu a bez problémů prodalo novou emisi benchmarkových dluhopisů OK0408. Poptávka více jak 3,5krát předčila nabízené množství, přičemž průměrný výnos byl blízký výnosům na sekundárním trhu. Vysokou poptávku lze z části vysvětlit očekáváním poklesu úrokových sazeb na lednovém zasedání Výboru pro měnovou politiku. Na druhé straně jistá averze vůči delším splatnostem může být formou nedůvěry, kterou investoři vyjadřují domácí politické scéně ve střednědobém horizontu. Tuto averzi by v nadcházejícím týdnu měla více prověřit aukce desetiletého dluhopisu v hodnotě 1,8-2,8 mld. PLN.

Navzdory velkému zájmu o dvouleté dluhopisy ministerstvo financí nevypsalo dodatečnou aukci, a tak výnosy dále spadly o 1-2 bps. Výnosy se přes přetrvávající dobrou náladu v druhé polovině týdne stabilizovaly a trhy nezareagovaly ani na varovné zprávy agentury Fitch upozorňující na rizika překročení plánovaného deficitu veřejných financí v roce 2006.

Ve světle blížícího se hlasování o rozpočtu na rok 2006, by trhy měly věnovat více pozornosti politické scéně. Věříme že navzdory nominaci bývalé šéfky liberálů Zyty Gilowske do pozice nové ministryně financí, nebude mít vládna větší problém rozpočet prosadit. Jak Liga polských rodin, tak Sebeobrana totiž s velkou pravděpodobností návrh podpoří. Nominace Gilowske by měla na trzích udržet pozitivní náladu v první polovině týdne.

Maďarsko
Domácí trh dluhopisů odstartoval nový rok ve velkém stylu, když zejména střední a dlouhý segment výnosové křivky těžil z posilujících trhů dluhopisů v EMU a USA. Pozitivní sentiment také vedl k velmi úspěšnému výsledku aukce tříletého dluhopisu, který byl vysoce přeupsán. Agentura pro řízení vládního dluhu přitom v souladu s potřebami rozpočtu nabízela o 15 mld. HUF více než bylo v roce 2005 obvyklé (50 mld. HUF).

Tento týden se domácí trh zaměří na dění v zahraničí a to konkrétně v eurozóně, neboť bude zasedat ECB. V případě, že by ze strany ECB zazněl jestřábí komentář (či by banka dokonce zvýšila repo sazbu o dalších 25 bps, což však není náš základní scénář) maďarské dluhopis by to mohly tvrdě pocítit. Na druhou stran v případě, že ECB ponechá svoji repo sazbu nezměněnu a bude ve svém hodnocení ekonomiky umírněná, je zde naděje, že ceny domácích dluhopisů dále zpevní. Pozitivně skloněná křivka by se takovém případě měla dále napřímit.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba