Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nezaměstnanost na konci roku 2005: trh práce v nejlepší kondici za poslední čtyři roky, ale …

Nezaměstnanost na konci roku 2005: trh práce v nejlepší kondici za poslední čtyři roky, ale …

9.1.2006 9:52
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Trh práce naplnil minulý měsíc očekávání naprosto beze zbytku. Počet osob hledajících zaměstnání stoupl na 510.416 a posunul tak míru nezaměstnanosti na 8,9 % z listopadových 8,4 %. Sezónně očištěná míra nezaměstnanosti se podle našeho výpočtu nezměnila a nadále činí 8,7 %. Není horšího měsíce na hledání práci než prosince. Každý rok jsou počty osob, které nastoupí v prosinci do zaměstnání, nejnižší z celého roku. Loni v prosinci nalezlo zaměstnání 21.512 osob, v průměru loni měsíčně nastupoval do zaměstnání zhruba dvojnásobný počet uchazečů. Ve srovnání s listopadem se zároveň zvyšují počty nově příchozích na úřady práce.

V loňském roce zaznamenal trh práce výrazné zlepšení. Poprvé od krátkého vzedmutí české ekonomiky v roce 2000. Za posledních dvanáct měsíců se míra nezaměstnanosti snížila o šest desetin procentního bodu. Analytický rozklad nezaměstnanosti ovšem ukazuje, že příznivý vývoj trhu práce obstarává pouze cyklická složka nezaměstnanosti. Rychlý růst ekonomiky zanechal stopy i na trhu práce. Strukturální nezaměstnanost v posledních měsících naopak stoupá. Tomu odpovídá rostoucí počet dlouhodobě nezaměstnaných. Výsledkem je mimo jiné skutečnost, že i přes rychlý růst ekonomiky a přísnější zákon o zaměstnanosti dosáhly výdaje na pasivní politiku zaměstnanosti v loňském roce stejné výše jako předloni.

Letos by při růstu ekonomiky o 4,5 % měla míra nezaměstnanosti víceméně stagnovat a v prosinci by podle naší současné prognózy měla opět činit 8,9 %.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data