Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Komise nastínila vývoj evropských finančních služeb v příštích pěti letech

Komise nastínila vývoj evropských finančních služeb v příštích pěti letech

22.12.2005 15:59
Autor: 

Počátkem prosince předložila Evropská komise (dále jen „Komise“) svou strategii v oblasti finančních služeb pro následujících pět let. Komise konstatovala, že přestože bylo díky úspěšnému završení Akčního plánu pro oblast finančních služeb (Financial Services Action Plan) dosaženo významného pokroku, vykazuje tato oblast (tedy oblast bankovnictví, pojišťovnictví, trhů cenných papírů a asset managementu) ještě nevyužitý potenciál pro ekonomický růst, včetně zaměstnanosti.

Komise v tomto směru stanovila několik základních priorit. Jejich hlavním cílem je, aby poskytovatelé finančních služeb i spotřebitelé mohli efektivně využít všech výhod, jež integrace v tomto segmentu přináší. Vzhledem k tomu, že Akční plán byl zaměřen především na „velkoobchodní“ část trhu, bude v následujícím období klíčová integrace na úrovni „maloobchodní“. Mezi priority Komise tak patří zejména zajištění úplné implementace a vymáhání existujících pravidel (Komise hovoří o „dynamické konsolidaci“), posilování a sbližování dozorových procedur, prohloubení soutěžního prostředí mezi poskytovateli služeb (zejména mezi těmi, kteří poskytují své služby konečným spotřebitelům) a konečně i rozšíření vnějšího vlivu EU na globalizovaných kapitálových trzích.

Výše uvedené přístupy Komise korespondují i se současným vývojem v České republice. Komise bude zejména přezkoumávat bariéry související s bankovními účty, tak aby spotřebitelé mohli při tvorbě spořících plánů, hypoték, pojištění a penzijního připojištění porovnávat jednotlivé nabídky a využít pro ně nejvýhodnějších služeb poskytovaných subjekty z celého prostoru Evropské unie.

Jak bylo naznačeno výše, nové legislativní návrhy nejsou primárním cílem publikované strategie v oblasti finančních služeb pro následující období. Komise považuje novou strategii za významný úkol, který bude vyžadovat značné úsilí mnoha zúčastněných – regulátorů, dozorových orgánů i samotných účastníků trhu.

Komise klade největší důraz na „distribuci“ výhod a přínosů integrace v oblasti finančních služeb na evropské úrovni; pouze z řádně a včas implementovaných a vynutitelných pravidel mohou společnosti i spotřebitelé profitovat. Aby mohly finanční trhy efektivně fungovat, musí být posíleny a v rámci členských států EU propojeny regulatorní a dozorové mechanismy.

Nová strategie má tedy prakticky uvést v život opatření, která byla na evropské komunitární úrovni přijata v posledních šesti letech v rámci Akčního plánu. Blízká budoucnost ukáže, na kolik bude projekt integrace sektoru finančních služeb schopný života a jaké konkrétní výhody jednotlivým aktérům bude přinášet.

Jan Turek

Weinhold Legal (autor je externím spolupracovníkem Patria Online, jeho názory nereprezentují oficiální stanovisko společností skupiny Patria)

Důležité upozornění Weinhold Legal

Weinhold Legal

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data