Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

20.12.2005 11:41
Autor: 

Slovensko
Výnosová krivka sa pohla mierne dolu. Pohyb sme zaznamenali najmä na dlhšom konci krivky - od 5 rokov vyššie (približne o 2-3 bps). Sadzby na peňažnom trhu sa príliš nehýbali. Trh je pri súčasných úrovniach kurzu EURSKK pokojný a nečaká rast sadzieb v blízkej dobe. Sprísnenie menovej politiky začne byť v centre pozornosti trhov opäť pravdepodobne v Q1 2006. Solídny rast maloobchodných tržieb, rast ekonomiky podporovaný aj spotrebou domácností a lepšia situácia na trhu práce hovoria v prospech sprísnenia menovej politiky. Kurz pod hranicou 38,0 SKK/EUR však zatiaľ takéto úvahy posúva do budúcnosti. Navyše v štruktúre inflácie sa zatiaľ nejavia známky dopytovej inflácie. Ďalší pohyb sadzieb bude preto do veľkej miery závisieť najmä od vývoja kurzu koruny. Prirodzené sprísnenie menovej politiky pomocou silnejšej koruny by mohlo oddialiť hrozby vyšších sadzieb do budúcnosti. Voľby v stredoeurópskom regióne (Slovensko, Česko, Maďarsko) však robia kurzy oveľa menej predikovateľnými.

Polsko
Polské výnosy minulý týden spadly po celé délce výnosové křivky přibližně o 15 bps. Reagovaly tak na lepší inflační čísla a celkově příznivou situaci v regionu. Na začátku týdne při nízkých objemech obchodů v ospalejší předvánoční atmosféře dluhopisy spíše stagnovaly. Překvapivě prudký pokles inflace však znovu oživil naděje na snížení úrokových sazeb již v tomto týdnu, a výnosy tak spadly až k nejnižším hodnotám od konce listopadu. Již před příznivou inflací podpořil dluhopisy Miroslaw Pietrewicz z Výboru pro měnovou politiku (MPC), který naznačil, že vidí prostor pro snížení sazeb o více než 50 bps. Ke konci týdne býčí náladu na dluhopisovém trhu mírně zchladila čísla o růstu mezd, která ukázala skoro dvojnásobný nárůst oproti očekávání trhů. Výnosy tak uzavíraly na úrovních 4,67 %, 5,14 % a 5,20 % u 2letého, 5tiletého a 10tiletého dluhopisu.

Údaje o průmyslové produkci a rozhodnutí MPC, jehož výsledek není po poslední inflaci zcela jasný, budou klíčové pro vývoj polských dluhopisů v tomto týdnu. Průmyslová výroba by měla, podle našich předpokladů, růst slušným tempem 8,5 % y/y. I tak předpokládáme, že výrazně nižší inflace může na nadcházejícím zasedání MPC vést k převážení holubičí nálady. Šance na snížení sazeb o 25 bps a jejich ponechání beze změny však vidíme jako zcela vyrovnané.

Maďarsko
Trh dluhopisů byl minulý týden charakterizován postranním trendem, když podle očekávání se hlavní událostí ukázalo být zasedání amerického Fedu. Americká centrální banka dala najevo, že cyklus zvyšování oficiální úrokové sazby se chýlí ke konci, což přijal maďarský trh dluhopisů s úlevou. Vhledem k tomu, že pondělní rozhodnutí MNB ponechat základní úrokovou sazbu na úrovni 6,0 % bylo zcela s očekáváním trhu i analytiků, pozornost trhu se přesouvá ke čtvrteční aukci 5ti a 10tiletého dluhopisu. Poslední emise dluhopisů (3 a 15 let) probíhala v prostředí značné nervozity a výnosová křivka se na dlouhém konci před aukcí posunula nad úroveň 7 %. Obdobný scénář nelze vyloučit ani tento týden, byť bude velmi záležet na vývoji dluhopisů ve vyspělých zemích. Registrované zlepšení sentimentu na trzích v USA a EMU by případný negativní vývoj před domácí aukcí mohlo zlepšit.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data