Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Přehled dluhopisového trhu: Slovensko, Polsko, Maďarsko

06.12.2005 14:55
Autor: 

Slovensko
Dlhopisový trh reagoval na pohyb kurzu koruny. Sadzby sa totiž často pohybujú spolu so spotovým kurzom koruny. Pre ilustráciu, iba počas pondelka spadli ročné sadzby dolu o 40 bps, čím korigovali predchádzajúci dvojmesačný rast smerom hore o 100 bps. Smerom dole sa pohla celá výnosová krivka. Krátky koniec o 30-40 bps a dlhý koniec o 10-20 bps. Pokles sadzieb pomohol štátu aj v aukcii 9-ročných bondov. Priemerný výnos dosiahol 3,65 % pri akceptovanom objeme 3,64 mld. SKK. Celkový dopyt bol 7,87 mld. SKK.

Polsko
Výnosy polských dluhopisů minulý týden vzrostly díky ponechání sazeb centrální bankou beze změny a poklesem očekávání, že cyklus snižování sazeb započatý v březnu bude v blízké budoucnosti pokračovat. Začátek minulého týdne zastihl trh na úrovni 4,74 %, 5,04 % a 5,20 % pro dvou, pěti a desetileté dluhopisy. První větší pohyb nastal v úterý, když se výnosy posunuly vzhůru průměrně o 8 bps v očekávání HDP za třetí čtvrtletí. Trh také citlivě reagoval na dodatky k návrhu rozpočtu na příští rok. I když vláda plánuje snížit deficit na 30,5 mld. PLN, chce toho dosáhnout přesunutím některých příjmů z letošního do příštího roku a ponecháním části nerealizovaných výdajů v tomto roce. HDP nakonec překvapil a způsobil růst výnosů po celé délce křivky. Naproti tomu ponechání sazeb beze změny a následný komentář nejasně varující před nebezpečím inflace mělo na trh již jen malý vliv.

Ve čtvrtek, přes původně negativní reakci na návrh Sebeobrany změnit zákon o centrální bance předpokládající mimo jiné snížení počtu členů Výboru pro měnovou politiku, se investoři vrátili na dluhopisový trh, když předseda vlády prohlásil, že nemá v úmyslu měnit statut centrální banky. Trh získal další podporu od ministerstva financí, které zpřesnilo výhled inflace v listopadu na 1,2 % y/y a na 1,2-1,3% y/y do konce tohoto roku. Středeční rozhodnutí ponechat sazby beze změny však rozptýlilo jakékoliv iluze, že by snižování sazeb pokračovalo. Krátký konec výnosové křivky proto zůstal do konce týdne na úrovni 4,80 %. Výnosy delších splatností poklesly výrazněji a končily týden na 5,16 a 5,18 % pro pěti a desetileté dluhopisy.

Maďarsko
Výsledek zasedání ECB, zejména pak následná tisková konference, znamenaly pro maďarské dluhopisy zřetelnou úlevu. ECB sice zvýšila svoji repo sazbu o 25 bazických bodů, avšak rovněž naznačila, že nelze počítat s tím, že byl zahájen cyklus zpřísňování měnové politiky. Právě tato věta byla klíčový pozitivním signál pro domácí trh, díky ní se dluhopisům podařilo vymazat většinu ztrát nabraných v první polovině týdne. Událostí číslo jedna pro trh dluhopisů bude nepochybně čtvrteční aukce tří a patnáctiletých dluhopisů. Před poslední aukcí (pěti a desetiletého dluhopisu) byl trh poměrně nervózní a ceny na sekundárním trhu šly dolů. Aukce však proběhla úspěšně a trh se ze svých ztrát zotavil. Obdobný scénář, byť v mírnějším provedení, by mohl nastat i tento týden.

Další klíčovou informací pro trh bude publikování emisního kalendáře na rok 2006. Agentura pro řízení vládního dluhu (ÁKK) bude emisní plán publikovat na čtvrteční tiskové konferenci. Trh bude velmi o kolik se především zvýší objem domácí čisté emise. Vzhledem k tomu, že se stát bude v roce 2006 explicitně podílet na financování dálniční sítě (ještě donedávná získávala zdroje vlastními emisemi Národní dálniční agentura) lze očekávat, že nabídka domácích vládních dluhopisů příští rok výrazně vzroste. Očekáváme tedy, že informace přicházející z tiskové konference ÁKK by měly podpořit spíše medvědí nálady na trhu.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.01.2021
14:42VW za loňský rok čeká provozní zisk kolem deseti miliard eur
14:42Perly týdne: Akcie nastaveny na dokonalost, dolar na pokles a u nás nezájem o paušální daň
14:19FAZ: Z českých kvót na potraviny by mohl profitovat Babiš
13:14Hanke: Řešení latinskoamerických měnových pohrom
13:12Německo zhoršilo odhad letošního růstu HDP na 3 procenta
12:32Podnikatelská aktivita v eurozóně v lednu dále klesla
11:41Tomáš Vlk: Hodnotové a cyklické akcie by letos měly mít v portfoliu větší prostor
11:29NET4GAS uskutečnila úpis dvou tranší korunových dluhopisů včetně výjimečné na korunovém trhu za posledních 10 let
11:12Negativní dopoledne. Investoři si všimli, že koronavirus zůstává problémem  
10:29Škodě loni v Česku klesla výroba na tři čtvrtě milionu aut
10:25Masivní fiskální podpora a inflace jako šedá labuť
9:42Vláda spolu s nouzovým stavem prodloužila i epidemická opatření
9:07Rozbřesk: Dluh zemí eurozóny překonal 97 % HDP
9:05Ifo: Čína má největší přebytek běžného účtu, překonala Německo
8:50Evropské burzy před daty z eurozóny zřejmě ráno zahájí níže  
8:26Hodnota bitcoinu klesla pod 30.000 dolarů
8:08PFNonwovens a.s. oznamuje kalendář zveřejňování výsledků na rok 2021
21.01.2021
18:12Joe Biden se ujal vlády. A svět si oddychl, píše tisk
17:55Zisky bank, sazby a jejich komoditní indikátor
17:29Evropské trhy si možná od ECB něco slibovaly, americké podporují domácí témata  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
8:00UK - Maloobchodní tržby bez PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu
13:00Schlumberger NV (12/20 Q4)