Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pozitivní impuls pro české dluhopisy přinesla minulý týden ECB

Pozitivní impuls pro české dluhopisy přinesla minulý týden ECB

06.12.2005 12:19
Autor: 

Výnosová křivka se v konečném porovnání minulý týden příliš nehnula. Proti předchozímu týdnu byla v pátek jen nepatrně níže. Během týdne k určitým pohybům došlo. Až do čtvrtečního zasedání ECB se dluhopisy obchodovaly níže, zásadní pozitivní impuls dostaly až po značně umírněném projevu šéfa ECB Tricheta po zvýšení sazeb v eurozóně ve čtvrtek odpoledne. Další pozitivní moment pak přišel v pátek od zápisu z posledního zasedání ČNB, který téměř celý vypočítával důvody proč dále nezvyšovat sazby. Někteří členové bankovní rady upozorňovali především na posílení koruny a pokles cen ropy, který znamená tlak na pokles inflace. Bankovní rada proto také jednomyslně hlasovala pro ponechání sazeb beze změny a jejich zvýšení na prosincovém zasedání by bylo obrovským překvapením. Viceguvernér Singer navíc přiznal, že říjnové zvýšení bylo zčásti inspirováno i očekávaným zvýšením sazeb ECB. Ačkoliv tedy bankovní rada dostane v lednu novou inflační prognózu spíše s nižšími odhady inflace nelze vyloučit, že bude pokračovat ve zvyšování sazeb, pokud v něm bude pokračovat i ECB.

Z dalších zásadnějších podnětů přinesl minulý týden především emisní strategii státu na příští rok. Stát bude potřebovat prostřednictvím dluhopisů financovat 150-171 mld. Kč svých finančních potřeb. Současně až 70 % z tohoto objemu by si mohl stát půjčit na eurovém trhu. Reálně připadají v úvahu 1-2 mld. EUR. Na domácí trh zbude 110 mld. Kč +/-10%. To je zhruba stejný objem jako letos. Stát by chtěl stejně jako letos snížit objem pokladničních poukázek o 4-25 mld. Kč. Vzhledem k tomu, že příští rok budou maturovat dluhopisy za 58 mld. Kč bude čistá emise o 36 mld. Kč nižší než v roce 2005. Podstatnou informací je skutečnost, že příští rok bude jen jeden nový dluhopis a to 3letý. Jinak bude stát znovu otevírat letošní 3, 5, 10 a 15leté dluhopisy. Celá strategie je pro trh víceméně neutrální.

Současně zveřejněný kalendář na první čtvrtletí počítá s emisí 40 mld. Kč, přičemž nejvíce bude 3 a 15letých dluhopisů. Relativně vysoký objem vyplývá z faktu, že maturuje jeden dluhopis a současně s plánem ministerstva financí překlopit dluh vůči ČNB přímo do dluhopisů. Jinak finanční potřeby státního rozpočtu jsou tradičně v prvním čtvrtletí velmi malé.

Tento týden je nabytý zveřejňovanými údaji. Jejich vyznění by mělo být spíše příznivé pro dluhopisy. Především nízká listopadová inflace by měla zpochybnit nutnost růstu sazeb. Obdobně i zpomalení HDP by bylo možné vykládat pro dluhopisy příznivě. Na druhou stranu blížící se konec roku znamená postupné odumírání obchodní aktivity, což může znamenat jen velmi vlažnou reakci na obě čísla. Dluhopisy proto bez většího zájmu investorů budou s velkou pravděpodobností jen sledovat vývoj na eurovém trhu.

ČSOB - Investiční výzkum


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data