Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod v říjnu: rekordní plusy i minusy

Zahraniční obchod v říjnu: rekordní plusy i minusy

6.12.2005 9:23
Autor: David Marek

Komentář doplněn
Kladné saldo obchodní bilance se v říjnu snížilo na 1,8 mld. Kč ze 4,5 mld. Kč v září. Tempo růstu vývozu zpomalilo ze 7,0 na 5,0 procent, dovoz se zvýšil o 2,7 procent. Ve srovnání s loňským rokem se obchodní bilance zlepšila o 3,5 mld. Kč a to i přes rekordně vysokou hodnotu dovozu ropy a zemního plynu. Historicky nejvyšší úrovně totiž dosáhl také přebytek v obchodu se stroji a dopravními prostředky.

Vývoj zahraničního obchodu představuje v letošním roce zřetelný změnu. K obratu ze schodku ke kladné bilanci došlo navzdory hospodářskému cyklu domácí ekonomiky i hospodářskému cyklu v zemích eurozóny. Mezera výstupu českého hospodářství (rozdíl mezi potenciálním a skutečným výkonem ekonomiky) se podle našeho výpočtu metodou produkční funkce v letošním roce uzavřela. Naopak eurozóna, kam směřuje 60 % českého vývozu, by se měla letos nacházet na dně hospodářského cyklu s mezerou výstupu 1,6 % HDP po loňském 1,0 % HDP. Pohyb českého zahraničního obchodu proti cyklickým faktorům může znamenat jen strukturální změnu. Tato změna se odehrála především v loňském roce, ale doznívá ještě letos. V letech 2000-2003 se podíl vývozu zboží na HDP pohyboval kolem 53 %. Loni se prudce zvýšil na 63 % a letos se patrně posune na 65 %. Z českého hospodářství se definitivně stala malá otevřená ekonomika. Přispěly k tomu zapojení do volného trhu Evropské unie, příliv přímých zahraničních investic do ČR, ale i dlouhodobě klesající konkurenceschopnost západoevropských ekonomik.

Rozsah zlepšení obchodní bilance trochu zastírá vývoj cen ropy a zemního plynu. Reálně bylo letošní říjnové saldo zhruba 9,0 mld. Kč lepší než loňský výsledek.

Kromě říjnových výsledků je důležitá i revize dat za předchozího měsíce. Saldo obchodní bilance za 3. čtvrtletí bylo sníženo z dosud uváděných 3,3 mld. Kč na 0,3 mld. Kč. Tato revize výrazně mění odhad HDP ve 3. čtvrtletí. Naše prognóza se kvůli tomu posouvá z 5,5 % na 4,9 %.

Za celý letošní rok očekáváme přebytek obchodní bilance 42 mld. Kč.


Váš názor
 • Marek byt dobry počtař.....
  6.12.2005 11:54

  Je-li do konce října kladné saldo obchodní bilance ve výši 44 mld., pak je velice odvážné očekávat, že se za dva zbývající měsíce propadne o 86 mld.Kč na záporné roční saldo 42 mld.Kč..... :(((
  Karel Pokorný
 • celkem za rok
  6.12.2005 11:36

  schodek ???
  AndrewM
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů