Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stanovisko České republiky k integraci hypotečního úvěru v rámci EU

Stanovisko České republiky k integraci hypotečního úvěru v rámci EU

5.12.2005 12:29
Autor: 

Následuje tisková zpráva MF
Ministerstvo financí vypracovalo na základě odborných konzultací se zástupci příslušných ministerstev, České národní banky, České bankovní asociace a spotřebitelských organizací pozici České republiky ke konzultačnímu dokumentu Evropské komise s názvem Zelená kniha - Hypoteční úvěr v EU. V dokumentu vyjadřuje Ministerstvo financí názory na čtyři základní oblasti, které byly identifikovány Evropskou komisí jako problematické pro další harmonizaci hypotečního trhu v EU – ochrana spotřebitele, právní otázky, zajištění a financování hypotečního úvěru.

"MF klade velký důraz právě na posílení transparentnosti na trhu hypotečních úvěrů a na ochranu spotřebitele. Chceme, aby informace poskytnuté klientovi před podpisem smlouvy byly po určitou dobu závazné a zájemce o úvěr si tak mohl jednoduše porovnat různé nabídky," říká náměstek ministra financí Tomáš Prouza. Tyto předsmluvní informace obdrží klient od poskytovatele hypotečního úvěru v momentu, kdy projeví zájem o hypoteční úvěr. "Důležité také je, aby klient dostal jasné a úplné informace o rizicích a dopadech neplnění svých závazků," dodává Tomáš Prouza.

Nemalá pozornost je věnována ze strany MF i otázkám přeshraničního poskytování hypotečních úvěrů a institutu Eurohypotéky, které povedou k dalšímu zvýšení konkurence a nabídky nových produktů v rámci českého hypotečního trhu. "Takzvaná eurohypotéka se bude řídit jednotnými pravidly v rámci celé Evropské unie, takže klient bude moci podle stejných předpisů žádat o hypotéku u české, německé i anglické banky. Tento režim by měl podle analýz Evropské komise přinést snížení cen hypoték v rámci celé EU," zdůrazňuje Tomáš Prouza. Analýza Evropské komise došla k závěru, že přínosy navrhovaných změn jen do roku 2015 dosáhnou 94,6 miliardy EUR. "Tyto změny se odrazí jak ve vyšší spotřebě domácností a růstu HDP, tak i v rychleji rostoucím a zlepšujícím se bytovém fondu," říká Tomáš Prouza.

Zájmem České republiky je podporovat snahy vedoucí k integraci hypotečního trhu, k maximalizaci jeho efektivity a ziskovosti při zachování vysoké míry ochrany zájmů spotřebitele a efektivního konkurenčního prostředí.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
  Nejčtenější zprávy dne
  Nejčtenější zprávy týdne
  Nejdiskutovanější zprávy týdne
  Denní kalendář hlavních událostí
  ČasUdálost
  10:30UK - Maloobchodní tržby bez PHM, m/m
  14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
  16:00USA - Prodeje starších domů