Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod se vrací k nízkému deficitu

Zahraniční obchod se vrací k nízkému deficitu

23.7.2002 9:08
Autor: 

komentář doplněn
Schodek zahraničního obchodu v červnu klesl na 3,2 mld. Kč po revidovaném schodku 11,4 mld. Kč v květnu. Výsledek odpovídá prognóze Patrie (-3 mld. Kč) a je mírně nižší ve srovnání s konsensuálním odhadem (-5,1 mld. Kč). Za první pololetí tak obchodní bilance dosáhla schodku 23,9 mld. Kč, což je téměř o 27 mld. Kč méně než loni v 1. pololetí. Podle očekávání výrazně klesly hodnoty meziročního růstu vývozu a dovozu. Vývoz klesl o 7,2%, dovoz o 8,1%.

Tentokrát se ve statistických výkazech neobjevily žádné mimořádné události typu dovozu letadel či výpadku některé významné exportní firmy, a proto výsledek odpovídá modelovým projekcím. Ve srovnání s loňským červnem se saldo obchodní bilance snížilo na 3,2 mld. Kč z 4,6 mld. Kč. Začněme jako obvykle rozkladem schodku na cenové a reálné faktory. Podle našeho odhadu přispělo zlepšení směnných relací ke snížení schodku obchodní bilance 3,2 mld. Kč. Ke zlepšení směnných relací napomohly zejména klesající dovozní ceny ropy, zemního plynu a ostatních surovin. To znamená, že nebýt příznivého vývoje dovozních cen, bylo by červnové saldo dvojnásobné, tj. 6,4 mld. Kč. Reálně se tedy schodek obchodní bilance mírně zvýšil ve srovnání s loňským rokem. Tomuto vývoji odpovídá situace v domácí ekonomice a hospodářský vývoj v zahraničí. Spotřebitelská poptávka v ČR i nadále roste poměrně solidním tempem, zdá se však, že poněkud zpomaluje investiční aktivita. Přesto celková domácí poptávka roste rychleji než poptávka v zahraničí. Oživení hospodářského růstu v zemích EU je pomalejší, než se očekávalo. Reálné zhoršení obchodní bilance lze tedy jednoduše vysvětlit vývojem domácí a zahraniční poptávky. Bylo by prozatím předčasné opírat se v argumentaci o negativní vliv apreciace české měny vůči euru a ostatním měnám. To však neznamená, že je vyhráno. Zkrátka je stále příliš brzo, než aby se problémy exportérů zřetelně projevily ve statistice ČSÚ.

Z pohledu měnové politiky nepředstavují dnešní údaje informaci, jež by měla změnit pohled na současný stav české ekonomiky. Dovoz spotřebního zboží nenaznačuje akceleraci růstu spotřebitelské poptávky. Snížení úrokových sazeb, kompenzující nadměrné zhodnocení kurzu, je tedy i nadále nejpravděpodobnější variantou čtvrtečního rozhodnutí bankovní rady ČNB. Obchodní bilance za posledních dvanáct měsíců dosáhla kumulovaného schodku ve výši 89,7 mld. Kč, což je o 40,5 mld. Kč méně než před rokem. Po revizi předchozích údajů a zohlednění současného vývoje faktorů ovlivňujících zahraniční obchod očekáváme v letošním roce schodek obchodní bilance ve výši 80 mld. Kč.

David Marek


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data